poniedziałek, 9 września 2013

Trekstor Pyrus 2 Led - budżetowy czytnik z podświetleniem

Niemal rok temu na półkach Empiku pojawił się czytnik Trekstor Pyrus - pierwszy czytnik niemieckiego producenta z epapierem, który kosztował ok. 300 zł. Dostawcą ekranu nie była firma E Ink Holding, a chiński producent Guangzhou OED Technologies Co., Ltd.

Czytnik - jak na budżetowe urządzenie - prezentował się całkiem nieźle. Ekran miał bielszy niż Kindle Classic. Obsługiwał widok okładek - a tak "wyszukanej" funkcjonalności użytkownicy Kindle doczekali się dopiero w Kindle Paperwhite.

Pewnym mankamentem Pyrusa był dość silny ghosting, stąd w praktyce istniała konieczność ustawiania odświeżania co stronę. Niedługo po wejściu na rynek czytnika E Ink Holding złożył pozew przeciw firmie Trekstor, zarzucając naruszenie dwóch patentów.  Trekstor Pyrus zniknął z półek w Empiku, ale nadal można go znaleźć w sklepach internetowych.

Na IFA 2013 niemiecki producent zaprezentował nowy model - Trekstor Pyrus 2 LED. Jak się domyślacie - główną modyfikacją czytnika będzie ledowe podświetlenie. Jednak na tym nie koniec zmian. Jeśli chodzi o ekran, tym razem Trekstor zrezygnował postawił na współpracę z E Ink Holding i ekran E Ink Pearl o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Stąd możemy wnioskować, że jednak firma Trekstor przejęła się pozwem o naruszenie patentów.

Czytnik ma 2 Gb pamięci wewnętrznej. Zapomnieć musimy o dotykowym ekranie czy wifi. Do dyspozycji mamy aż 9 przycisków, co nie zapowiada szczególnie intuicyjnej obsługi. Zrezygnowano tym razem z bocznych przycisków zmiany stron, przenosząc je do panelu poniżej ekranu. Tylna obudowa wyłożona jest - podobnie jak w poprzednim modelu - gumopodobnym materiałem, dzięki czemu czytnik pewnie leży w ręce.

Całkiem nieźle wypada podświetlenie, które zdaniem Johannesa Haupta z lesen.net jest jaśniejsze niż w starym Kindle Paperwhite. Trekstor Pyrus 2 LED  waży 205 g, jest więc nawet nieco lżejszy od Kindle Paperwhite (213 g). Wydłużona dolna obudowa sprawia wrażenie, że urządzenie jest trochę większe i nieproporcjonalne. Poniżej krótki film prezentujący urządzenie podczas targów IFA 2013.

Trekstor Pyrus 2 LED ma trafić na rynek w październiku tego roku z ceną 80 euro. Czy to dużo, czy mało? Jak na rynek niemiecki nie wydaje się to szczególnie atrakcyjna cena, wystarczy dorzucić 19 euro, by mieć czytnik z dotykowym ekranem i wifi (Tolino Shine). Jeśli zrezygnować z podświetlenia, to za 44 euro można kupić przeceniony Kobo Touch z dotykowym ekranem i wifi, lub za 49 euro - Kindle Classic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz