niedziela, 29 września 2013

Pocketbook idzie w ślady Kindle

Jedną z niezaprzeczalnych zalet czytników Kindle jest możliwość przesłania e-booka na czytnik za pośrednictwem mejla. Jest to dość wygodne rozwiązanie, bo nie jest nam do tego potrzebna żadna aplikacja, wystarczy przesłać plik mejlem na swój adres powiązany z kontem w Amazon. Na Kindle można przesyłać nie tylko obsługiwane przez czytnik formaty, ale także: DOC, DOCX, RTF, HTML, JPG, GIF, PNG. Zostają one skonwertowane do formatu mobi i w takiej formie trafiają na czytnik.

Wysyłka mejlem na Kindle stała się na tyle dogodnym rozwiązaniem, że część eksięgarń wprowadziła możliwość przesyłania w ten sposób zakupionych e-booków. Pojawiły się również wtyczki do przeglądarek umożliwiające wysyłkę artykułów ze stron internetowych na mejla. Powstały serwisy umożliwiające automatyczne tworzenie "e-gazety" z wpisów na stronach internetowych i automatyczne przesłanie jej na czytnik. Przykładem takiego serwisu w Polsce jest egazeciarz.pl.

W artykule na blogu Świat Czytników, wśród 7 zalet Kindle, których nie mają inne czytniki, wysyłka mejlem została wymieniona na pierwszym miejscu. Dziwi fakt, że do tej pory konkurencja nie poszła tym tropem. Pewnym wyjątkiem, była autorska aplikacja Artura Stacheckiego OnyMail działająca na czytnikach Onyx Boox. Temat nie został jednak podchwycony przez polskiego dystrybutora tych urządzeń - firmę Arta Ttech. 

Wczoraj wysyłkę pliku na czytnik za pośrednictwem mejla zapowiedział wczoraj ukraiński producent czytników Pocketbook. Nowa funkcja najpierw ma pojawić się w czytnikach Pocketbook 623 Touch Lux oraz Pocketbook Color Lux.

To kolejny krok ukraińskiego producenta w kierunku bezprzewodowego przesyłania treści na czytnik po wprowadzeniu obsługi Dropboxa na czytnikach Pocketbook 623 Touch Lux wraz aktualizacją oprogramowania do wersji 4.3. Pozostaje mieć nadzieję nowa funkcja, że doczeka się tych samych zastosowań, jak w przypadku Kindle.

Czytniki firmy Pocketbook w obecnej chwili rywalizują z Onyxami o miejsce "drugiego" na polskim rynku. Urządzenia obu producentów prezentują podobny profil. Wyróżniają się dużą liczbą obsługiwanych formatów, w  tym nie obsługiwanych przez Kindle - EPUB, czy królujący w polskich bibliotekach cyfrowych - DJVU. Dodatkowe atuty tych czytników to obsługa PDF trybie tekstowym, szeroka gama ustawień tekstu i czcionki oraz wbudowana funkcja czytania na głos (TTS). Wysyłka mejlem na czytnik będzie stanowić atut Pocketbooka w tej rywalizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz