środa, 18 września 2013

Pocketbook 515 Mini

Stosunkowo niewiele czytników pojawia się na rynku w formacie mniejszym niż 6 cali. Amazon nigdy nie wypuścił czytnika w formacie kieszonkowym. Do wyjątków w formacie "kieszonkowym" można zaliczyć czytniki Sony PRS-350, Cybook Opus (oba z ekranem o przekątnej 5 cali)  czy Trekstor Pyrus Mini (ekran o przekątnej 4,3 cala). Tutaj znajdziecie ciekawą recenzję Kobo Mini, którego niestety nie kupimy w Polsce.

Od kilku tygodni na rynku dostępne jest najmniejsze dziecko czytnikowe firmy Pocketbook - Pocketbook 515 Mini. Nie jest to pierwszy kieszonkowy model ukraińskiego producenta.

Pocketbook 360 PlusCiągle można za ok. 320-400 zł Pocketbook 360 Plus - starszy model o przekątnej ekranu 5 cali, z procesorem 800 Mhz, 128 MB RAM, obsługujący szeroką paletę formatów: Docx, EPUB (DRM), PDF (DRM), FB2,  TXT, DJVU, RTF, HTML, PRC (mobi), CHM, EPUB, DOC, TCR, JPEG, BMP, PNG, TIFF. Charakterystyczną cechą tego czytnika, były fantazyjnie rozmieszczone przyciski na bocznej krawędzi.

Pocketbook 515 Mini waży zaledwie zdecydowanie lżejszy od poprzednika waży zaledwie 120 g (według deklaracji producenta, niektóre portale podają wagę 131 g). Wyglądem przypomina na pierwszy rzut oka Pocketbook 613, z bardzo dyskretnie umieszczonymi przyciskami do zmiany stron. Do nawigacji służy przycisk pod ekranem wraz z otaczającym go pierścieniem.

Pocketbook 515 Mini - czytnik o przekątnej ekranu 5 caliZgodnie z deklaracją producenta czytnik wyposażony jest w ekran eInk Vizplex o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Zwraca uwagę zastosowanie podzespołów o lepszych parametrach niż w przypadku czytnika Pocketbook Touch Lux, który ukazał się w kwietniu tego roku. Pocketbook 515 Mini ma procesor 1 Ghz, 256 MB RAM, a jego podświetlany kolega musiał zadowolić procesorem 800 Mhz i 128 MB RAM. Pocketbook Mini wyposażony został baterię o pojemności 1000 mAh, która ma wystarczyć na 8000 zmian stron na jednym naładowaniu. Czytnik posiada 4 GB pamięci wewnętrznej, w tym ok. 3 GB do dyspozycji użytkownika. Nie znajdziemy tu jednak wejścia na kartę MicroSD. Wyposażony jest również w moduł wifi. Jego ewentualną użyteczność, uzależniałbym, od tego, czy czytnik będzie posiadał aplikację do Dropboxa czy zapowiadaną przez opcje wysyłki na czytnik za pośrednictwem mejla.

Mini zachowuje jedną z głównych zalet czytników firmy Pocketbook - duże możliwości ustawień rodzajów czcionki, interlinii, marginesów a nawet kierunku tekstu. Urządzenie obsługuje również sporo formatów: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI). Znajdziemy tu również dodatkowe aplikacje jak kalkulator, słownik, kalendarz czy szachy.

Pocketbook 515 Mini na polskim rynku nie ma praktycznie konkurencji jeśli chodzi o czytniki o mniejszych rozmiarach. Może być ciekawą propozycją dla osoby poszukującej małego, poręcznego urządzenia do czytania, które zmieści się w kieszeni. Czytnik można nabyć już za ok. 230 zł, co czyni go jednym z tańszych urządzeń z ekranami eInk dostępnych na polskim rynku.

aktualizacja:

2013.10.01

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz