E Ink Carta i Regal - nowe technologie w Kindle Paperwhite 2

E Ink Carta - nowa generacja ekranów E Ink oferująca większy kontrast

Jedną z wad epapieru jest większe "zapotrzebowanie" na światło niż zwykły papier książkowy. O ile eInk świetnie wypada w pełnym słońcu, to w warunkach słabszego oświetlenia - książka wydana 15 lat temu, nokautuje pod względem kontrastu ekran E Ink Pearl w Kindle Classic. Sposobem na wydobycie lepszego kontrastu z ekranu E Ink Pearl jest ledowe podświetlenie. Nowa technologia E Ink Carta wykorzystana po raz pierwszy w Kindle Paperwhite być może pozwoli epapierowi doścignąć papier nawet bez ledowego wspomagania...

Premiera czytnika Kindle Paperwhite 2 odbyła się bez konferencji Amazonu. Na stronach Amazon ukazał się list do klientów oraz krótka prezentacja zmian w nowym Kindle Paperwhite. Jedną z modyfikacji w podświetlanym czytniku Amazonu, był zostosowanie technologii E Ink Carta - następcy E Ink Pearl.

Nieco później  E Ink Holding w swoim komunikacie prasowym ogłosił wprowadzenie nowej technologii - E Ink Carta. Ma ona zapewniać o 50 procent lepszy kontrast  i o 20 procenty wyższy współczynnik odbicia od ekranów poprzedniej generacji. Być może dzięki tej technologii, było możliwe wprowadzenie funkcjonalności Page-flip - szybkiego przeglądania książki, bez utraty miejsca, w którym się przerwało lekturę.

Porównanie minimalnego współczynnika kontrastu w ekranach E Ink

  • Vizplex (2008 r.) 7:1
  • Pearl (2010 r.) 10:1
  • Carta (2013 r.) 15:1

Nowa generacja technologii E Ink ma oferować szybszą zmianę stron i mniejsze zużycie energii. Trwałość ekranów nowej generacji została przez producenta określona na 5 lat lub 10 000 000 milionów odświeżeń. Ekran ma być dostępny w rozmiarach od 1,4 do 13,3 cali, czyli od zegarka po czytnikowe giganty jak prototypowy czytnik Sony z ekranem 13,3 cali.

Dodatkowo dzięki technologii E Ink Regal zredukowany znaczącej redukcji ma ulec efekt ghostingu - pozostałych drobinek atramentu po przednich stronach. Dotychczas, by pozbyć się tej przykrej przypadłości ekranów eInk koniecznym było ustawienie odświeżania co stronę. Technologia ta może być użyta również z ekranem E Ink Pearl HD, jak to ma miejsce w przypadku czytnika Kobo Aura.

Liczby swoją drogą, oko swoją. Na ile nowa technologia jest lepsza od poprzedniej, przekonamy się dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze szczegółowe testy Kindle Paperwhite 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz