Jak Legimi z limitem przyssało mi się do portfela…

Przy okazji testowania PocketBook Touch HD 2 zdecydowałem się na zakup abonamentu Legimi w wariancie „ebooki 300”.

grafika Legimi

Miesięczna opłata za usługę wynosi 6,99 zł. Płatności dokonuje się podając dane karty płatniczej lub kredytowej. Nazwa abonamentu „ebooki 300” wymaga pewnego wyjaśnienia. W jego dostajemy 300 stron do przeczytania, ale tylko na start. Potem jest to już tylko 150 stron.

Po zakończeniu miesięcznego okresu, abonament jest automatycznie przedłużany, a z karty automatycznie pobierana jest opłata.

Skończyłem testy PocketBook Touch HD 2, a do końca abonamentu jeszcze mi trochę zostało. Postanowiłem dokończyć książkę na aplikacji Legimi w InkBOOK Classic 2.

Potem przyszły święta, a z nimi więcej czasu na czytanie. Pogodziłem się z automatycznym przedłużeniem abonamentu, bo komunikat przy próbie zakończenia usługi dość skutecznie zniechęcał do rozstania się z Legimi:

Zrzut ekranu z komunikatem Legimi o skutkach rezygnacji z abonamentu

Zdziwiłem się też trochę, że nie otrzymuje żadnych komunikatów, o przekroczeniu puli abonamentu.

W związku z inna sprawą zalogowałem się na konto w banku i ujrzałem takie oto transakcje:

Zestawienie opłat pobranych z konta. W niektóre dni system dwukrotnie inkasował opłatę.

Okazało się, że po przekroczeniu puli stron automatycznie pobierana jest opłata z karty, a limit 150 stron odnawiany. Po jego wyczerpaniu sytuacja się powtarza. Na podany adres e-mail wpływa potwierdzenie od nadawcy „no-reply”, w którym starszy książkowy Legimi podaje szczegóły złożonego zamówienia, kwotę transakcji z podaną stawką VAT.

E-mail od Legimi z informacją o pobraniu opłaty

Przez święta trochę ograniczyłem sprawdzanie poczty, a informacje przysłane od nadawcy „no-reply” potraktowałem jako spam i nie odczytywałem wiadomości, w których starszy książkowy Legimi dziękował za dokonanie transakcji.

Problem jest taki, że na czytniku mamy wprawdzie obszerne statystyki dotyczące naszej aktywności czytelniczej, ale dotyczą one czasu spędzonego na lekturze. Więc użytkownik nie ma świadomości, ile mu jeszcze zostało stron do przeczytania w ramach abonamentu.

Statystyki Legimi na InkBOOK Classic 2. Nie znajdziemy tu informacji o liczbie stron do wykorzystania w ramach abonamentu.

Informacje o liczbie stron, które zostały nam do wykorzystania znajdziemy na koncie Legimi na stronie internetowej: w ustawieniach:

Dane konta Legimi i informacja o liczbie stron do wykorzystania w ramach abonamentu Legimi

Dane liczbie stron do wykorzystania w abonamencie są dostępne także w aplikacji na czytniku. W tym celu wchodzimy w ustawienia aplikacji Legimi i wybieramy zakładkę  „konto”:

Informacja o liczbie stron do wykorzystania w ramach abonamentu Legimi w aplikacji na InkBOOK Classic 2

Planowałem skorzystać z Legimi tylko do testów PocketBook Touch HD 2, a z portfela wypłynęło ponad 60 zł w okresie nie przekraczającym 1,5 miesiąca.

Interesuje Cię Legimi? Więcej wpisów znajdziesz pod tagiem Legimi

Decydując się na Legimi z limitem, trzeba mieć świadomość, że po jego przekroczeniu karta ponownie zostanie obciążona kwotą abonamentu. Legimi troszczy się o „zachowanie ciągłości czytania”, a o szczelność portfela musimy zatroszczyć się sami.

35 komentarzy:

 1. Normalna sprawa. Dobrą opcją jest skorzystanie z oferty legimi dla abonentów Play lub T-Mobile (bez limitu za 19,90). Trzeba tylko powiązać numer z obecnym kontem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Całe Legimi :) taki agresywny marketing w starym amerykańskim stylu, co krok to pułapka :)

  Kończy mi się niedługo no-limit. Nie przedłużę. Wziąłbym chętnie mały limitowany pakiecik, no ale tego nie zrobię, bo działa jak działa.

  Trzeba jednak przyznać, że wszystko jest w faqu:

  "Gdzie sprawdzę bieżące wykorzystanie stron w ramach mojego pakietu?

  Zarówno na stronie www, jak i w aplikacjach mobilnych ta informacja znajduje się w zakładce "Ustawienia". Uwaga - aby mieć pewność, że informacja jest aktualna, osobom korzystającym z więcej niż 1 urządzenia zalecamy ręczną synchronizację aplikacji przed sprawdzeniem.

  Co się stanie, jeśli przekroczę miesięczny limit stron dla posiadanego pakietu?

  W celu zachowania możliwości ciągłego czytania (również w wypadku przekroczenia limitu) w takiej sytuacji zostanie pobrana kolejna opłata o wartości równej miesięcznemu zobowiązaniu, a limit zostanie odpowiednio powiększony. Informację o pobraniu opłaty użytkownik otrzyma na przypisany do konta Legimi adres e-mail."

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że napisałeś, jak to na Legimi trzeba uważać, bo się zastanawiałem nad jakimś ich abonamentem.

  OdpowiedzUsuń
 5. abo na limit stron ma też drugą stronę - przy odpowiednich operacjach można czytać "bez limitu" w cenie najniższego abonamentu limitowego. Limit 150 stron w najniższym abo ma też ten "urok" że jak się dużo czyta to trzeba codziennie powtarzać magiczną procedurę uzdrawiania co jest trochę upierdliwe i trochę czasu zajmuje. Procedura jest tak prosta i trywialna że aż dziw bierze że jeszcze nikt się nią publicznie nie pochwalił. W sumie to dobrze bo Legimi miałoby ogromny problem i pewnie skończyłoby się likwidacją abo stronnicowego. Wektor "ataku" jest tak prosty że aż nie mogłem uwierzyć że czytnik poddał się w 1 próbie. I nie robimy tutaj żadnych niezgodnych z prawem operacjach, wszystko w ramach zwykłego używania, bez narzędzi trzecich, bez edycji plików, tylko chwila pogłówkowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę jestem ciekawa co to za magiczny sposób, zdradź go!

   Usuń
  2. Nie zdradzaj. Łatwo się domyślić.

   Usuń
 6. A czy wyłączenie wifi nie spowoduje że po przekroczeniu limitu stron wyświetli się komunikat o konieczności synchronizacji w celu odnowienia licencji/abonamentu - pobraniu opłaty? Może powinien być wyraźniejszy komunikat że naciśnięcie ok spowoduje naliczenie kolejnej opłaty zgodnie z wybranym/używanym modelem abonamentowym. Co miesiąc apka wymusza synchronizację online w celu odnowienia licencji. A w przypadku wyczerpania limitu stron przed tym czasem nie wymaga synchronizacji? tylko sobie w tajemnicy zapisuje ile razy przekroczyliśmy limit by później przy synchronizacji pobrać co swoje? Dawno już korzystałem z abo z limitem i nigdy mi się w trakcie okresu abonamentowego nie skończył/wyczerpał więc nie wiem jakie są komunikaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo, nie wiedziałem. Dzięki za ostrzeżenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ludzie jak zrezygnowac z Legimi? Ich rady nie dzialaja i na moim koncie nie ma opcji ZAKONCZ

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprawdź jeszcze raz albo napisz na ich serwis.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie spodziewałem się, że stosują tak nieczyste zagrania. Ja policzyłem ile czytam i wyszło mi, że Legimi wychodzi naprawdę drogo. Większość książek, które czytam ma ok. 500 stron, więc za każdą książkę bym musiał płacić minimum 20 zł, albo więcej. Za podobną kwotę jestem w stanie kupić ebooka na własność i się nie zastanawiać, czy zmieszczę się w limicie 500 stron, czy też za przeczytanie książki zapłacę 40 zamiast 20 zł. Zamiast Legimi lepiej wejść na upolujebooka.pl i kupić książkę na własność. W 90% wyjdzie taniej, a do tego nie trzeba korzystać z aplikacji Legimi, która też do najlepszych nie należy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że aplikacja Legimi ma swoje wady. Pamiętaj, że Legimi ma także wariant "bez limitu" i w niektórych biblioteka można dostać darmowe kody na Legimi. Darmowe, w tym sensie, że zostały wykupione z pieniędzy publicznych.

   Usuń
  2. Niestety ja takiej biblioteki nie mam w swoich okolicach, więc poluję na tanie ebooki :)

   Usuń
  3. Zależy kto ile czyta... autor wziął za niski abonament i dlatego drogo wychodzi. Gdy czytasz bardzo dużo to wybierasz wyzszy abonament albo "no limit" i nie interesuję Cię wartość książki, ani nie czekasz na promocje. A jeśli coś chcesz dla siebie na własność, to możesz kupić z upustem dzięki zbieranym punktom.
   Trzeba uważać przy wyborze. Ja uważam, że jest to rewelacyjny pomysł, choć rozumiem, że proponowany model nie jest idealny dla każdego. Ja sobie nie pozwoliłbym na automatyczne obciążanie karty.

   Usuń
  4. Innego modelu płatności niż automatyczne obciążanie karty nie było. Moim błędem było to, że sobie wyobrażałem, że jakoś zostane poinformowany o przekroczeniu limitu i zapytany, czy chce czytać dalej.

   Usuń
 11. Zainteresujcie się pakietem legimi w bibliotece (ale tylko dużych miastach), listę znajdziecie w google. Są ograniczenia książkowe, ale na 10 przeczytanych 2ch tylko nie mogłem w abonamencie (nowości sprzed kilku dni). Mam pakiet aktywny do października 2019 także prawie rok czytania bez spiny i pewnie znowu przedłużę za rok.. tym bardziej, że to darmowa opcja.

  Może komuś pomoże to info i skorzysta :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Żenujące zachowanie jeśli chodzi o "Legimi"... Po czymś takim ja nie widzę możliwości by mieć zaufanie do tej firmy. Kupię sobie abonament np "bez limitu" i potem trzeba będzie ślęczeć przez 2 tygodnie nad czytaniem umowy i regulaminu by zobaczyć jakie tam są zaszyte kruczki i haki ha użytkownika.

  To ja już wolę sobie normalnie ebooka kupić i przeczytać. Tym bardziej, że lubię do raz przeczytanych książek potem wracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Regulaminy trzeba czytać, ja apriorycznie załążyłem, że jak przekroczę limit, to się umowa skończy i odczepią mi się do karty. To nauczka, że szczególnie przy transakcjach płatniczych kartą trzeba uważać na zapisy mowy.

   Usuń
 13. Jestem zadowolona z Legimi. Rejestrując się w systemie wybrałam bez limitu i mam komfort czytania.

  OdpowiedzUsuń
 14. Opcja bez limitu jest moim zdaniem najlepsza.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przez 10 miesięcy korzystałam z Legimi za pomocą kodu z biblioteki ale już skończyły się w moim mieście. Teraz korzystam z abonamentu w T-Mobile za 19,90 zł bez limitu. Mamy uruchomione Legimi na telefonie, czytniku i tablecie. Dużo czytamy książek z Legimi ale też kupujemy papierowe.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja nie doczytałam i wybrałam legimi z umową na 12 miesięcy i nie wiem jak z tego zrezygnować, czy ktoś miał taką sytuację albo może mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 17. Od umowy zawartej na odległość masz prawo odstąpić w terminie 14 dni od zawarcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem. Czy ta umowa nie zaczyna się przypadkiem od rozpoczęcia okresu próbnego?

   Usuń
  2. Mam ten sam problem. Właśnie napisałem do nich i czekam na info. U Ciebie się rozwiązał problem?

   Usuń
 18. Mam to samo. Miałem odstapić od okresu próbnego 21 grudnia ale na telefonie nie widziałęm takiej opcji.Póżniej na kompie zapomniałęm to zrobić no i mam naliczone 40 zł za najbliższy miesiac. Spoko ale chciałbym odstąpić od umowy po tym miesiacu. Da radę? dajcie znać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaloguj się na konto na stronie Legimi.pl tam znajdziesz opcje zakończenia subskrypcji. Abonament będzie aktywny do końca opłaconego okresu.

   Usuń
 19. Mam teraz okres próbny i chcę zrezygnować, ale niestety nie pojawia mi się opcja rezygnacji z subskrypcji i nie wiem jak to zrobić inaczej A zaraz zaczną mi pobierać kasę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwaga! Ostrzegam! mi w ciągu 14 miesięcy Legimi ściągnęło 279,86 zł. W tym czasie nie przeczytałam i nie pobrałam żadnej książki. Zarejestrowałam się, po tygodniu nastąpiło automatyczne przedłużenie i nie otrzymałam ani jednej informacji, że zaczęto pobierać abonament!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym dziwnego? Wzięłaś abonament i nie zrezygnowałaś, podałaś numer karty i "do widzenia".

   Usuń
 21. A co z opcją bez umowy? Zaczynam się bać. Właśnie poszedł przelew za 3 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 22. Te pułapki są strasznie chamskie. Jedyną możliwością, aby przerwać umowę jest chyba kontakt telefoniczny. Na stronie nie ma możliwości rezygnacji, a na maile nie odpisują.

  OdpowiedzUsuń