środa, 17 stycznia 2018

E-czytanie – podsumowanie 2017 r.

Początek roku to czas podsumowań. Jaki był rok 2017 dla e-czytelnictwa i co przyniesie rok 2018?

grafika symbolizujące wchodzenie w nowy rok 2018

Czekając na kolorowy e-papier

Na pewno 2017 r. nie był czasem wdrożenia przełomowych czy pionierskich rozwiązań technologicznych.

Zaprezentowane zostały dwie technologie kolorowego e-papieru:

 • ACeP (Advanced Color e-Paper)
 • clearINK

Pierwsza z tych technologii rozwijana jest przez E Ink Holdings. Jak donosił blog Goodereader.com firma ma być gotowa w 2018 r. gotowa do produkcji ekranów do czytników w tej technologii.

Czy e-papier ACeP znajdzie zastosowanie w czytnikach?

Druga z podanych wyżej technologii – clearInk jest rozwijana przez niewielką amerykańską firmę. Została ona wyróżniona na imprezie SID Display Week, na której zaprezentowano kilka prototypów. ClearInk odtwarza zaledwie 4096 kolorów.

System regulacji barwy podświetlenia

W czytnikach głównego nurtu upowszechniającą się nowinką jest system regulacji barwy podświetlenia. Ma on chronić w założeniu przed negatywnym wpływem niebieskiego światła na sen. Takiego rozwiązania doczekały się w tym roku czytniki Tolino Epos i PocketBook Touch HD 2. Z czołówki producentów czytników tylko Amazon jeszcze nie sięgnął po takie rozwiązanie.

Ekspansja Kobo

Początek 2017 r. przyniósł znaczące zmiany na rynku e-booków u naszych zachodnich sąsiadów. Technologiczny segment Tolino został sprzedany kanadyjsko-japońskiemu koncernowi Rakuten-Kobo. Co ciekawe, doceniając siłę marki Tolino, koncern wycofał z niemieckiego rynku czytniki Kobo.

Kobo Aura H2O edition 2 - wodoodporny czytnik z regulacją barwy podświetlenia

Kobo przejęło e-księgarnię w RPA i we współpracy z holenderską eksięgarnią bol.com uruchomiło ofertę abonamentową – Kobo Plus. W tym roku firma wypuściła na rynek czytnik Kobo Aura H2O edition 2 .

Czas dużych ekranów

Rok 2017 był okresem eksperymentowania z ekranami o większych rozmiarach. Amazon po latach od wycofania z rynku Kindle DX zdecydował się na wypuszczenie na rynek czytnika z większym ekranem niż 6 cali.

Kindle Oasis 2, który trafił na rynek w październiku 2017 r. Nowy model zachował asymetryczny design po poprzednik, zyskał wodoodpornośc oraz ekran E Ink Carta o przekątnej 7 cali. Tył obudowy wykonany został z aluminium. Zrezygnowano natomiast z rozwiązania polegającego na przeniesieniu części baterii do okładki.

Kindle Oasis 2 z ekranem o przekątnej 7 cali.

Jesienią na rynek trafił na rynek trafił Tolino Epos z ekranem o przekątnej 7,8 cala –pierwszy czytnik tej marki pod skrzydłami Kobo. Jest on wodoodporny a ponadto wyposażony w system regulacji barwy podświetlenia.

Następcy w 2017 r. nie doczekał się natomiast PocketBook InkPad 2. Nowego ośmiocalowego czytnika firmy PocketBook możemy się spodziewać w pierwszej połowie tego roku.

O ile jeszcze dwa lata temu tacy producenci Tolino czy Amazon trzymali się kurczowo ekranów o przekątnej 6 cali, to teraz każda z tych firm ma swoim czytnikowym portfolio coś przynajmniej o cal większego.

Nowe zastosowania: kosztowny szkicownik reMarkable i czytnik do nut Gvido

Na rynek trafił unikatowy czytnik GVIDO – urządzenie japońskiej firmy Terrada Music Score Co. Ltd dedykowane dla muzyków służące do odczytu zapisów nutowych. Czytnik ma dość nietypową konstrukcję, składa się z dwóch ekranów E Ink o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1200 x 1600 pikseli, połączonych zawiasem. Koszt netto Gvido to 1700 euro.

Czytnik do nur Gvido

Urządzeniem, o którym było głośno w tym roku był reMarkable – tablet z ekranem z E Ink 10,3 cali (226 PPI).

reMarkable - szkicownik, notatniki i czytnik w jednym

Urządzenie ma służyć do szkicowania i odręcznych notatek, pozwalając przy tym na otwieranie plików EPUB. Czytnik doczekał dość przychylnych recenzji. Głównym minusem jest cena sięgająca 629 euro.

Sprawa VAT na e-booki

W tym roku wydawało się, że problem VAT na e-booki doczeka się pomyślnego rozwiązania. Przypomnijmy, że zgodnie z europejskimi przepisami e-booki są traktowane nie jak tradycyjna papierowa książka, tylko jak usługa. Dlatego e-booków nie można objąć preferencyjną stawką VAT stosowaną w wielu krajach wobec książek.

Rozwiązania umożliwiające krajom członkowski stosowanie preferencyjnej stawki VAT do e-booków zostały przyjęte przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Niestety sprawa rozbiła się o opór Czech, które swoją zgodę uzależniały od przyjęcia proponowanych przez nich rozwiązań dotyczących podatku VAT. Losy projektu możecie śledzić na stronie Parlamentu Europejskiego.

W polskim parlamencie nadal procedowany jest projekt ustawy pozwalającej na stosowanie wobec e-booków preferencyjnej stawki VAT. Projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd jako niezgodny z prawem europejskim oraz przez sejmową Podkomisję stałą do spraw monitorowania systemu podatkowego. Losy projektu ustawy możecie śledzić na stronie druku sejmowego 1430.

Legimi na Kindle

Na polskim rynku e-booków nie pojawił się żaden nowy gracz. Znowu pobulgotały plotki o wejściu Amazonu do Polski. Na razie mamy ciągle nie w pełni przetłumaczoną na polski Amazon.de i żadnych zmian w stronę e-bookowej ekspansji amerykańskiego giganta na polskim rynku.

Zdecydowanie wydarzeniem na polskim rynku było pojawienie się abonamentowej oferty Legimi na Kindle, konkretnie na dotykowych czytnikach tej marki (Kindle 7, Kindle 8, Kindle Paperwhite 1-3, Kindle Voyage, Kindle Oasis 1-2). Można wprawdzie cmokać, grymasić i marudzić, że oferta obejmuje tylko niewielką część dostępną na innych czytnikach, że abonament bez limitu ma limit w zależności od wybranej wersji  – 7 lub 10 książek na miesiąc.

Legimi na Kindle

Najbardziej interesująca na polskim rynku usługa została udostępniona na najbardziej popularnych na polskim rynku czytnikach. Legimi wjechało na poletko Amazonu ze swoją broną.

W tym roku dwukrotnie w 2017 r. korzystałem z abonamentu Legimi, raz za darmo, a drugi raz natomiast Legimi uderzyło po kieszeni bardziej niż się spodziewałem, choć sam też nie byłem bez winy. Miałem też możliwość porównania jak działa Legimi na InkBOOK Classic 2 i na PocketBook Touch HD 2.

Legimi bez limitu w pełnym zakresie jest dostępne na czytnikach:

 • InkBOOK Prime
 • InkBOOK Classic 2,
 • PocketBook Touch Lux 2,
 • PocketBook Touch Lux 3,
 • PocketBook Touch HD,
 • PocketBook Touch HD 2.

Zmiany na blogu Eczytanie

Dla blogu Eczytanie był to rok sporych zmian. Powróciłem do recenzowania czytników. W połowie roku ukazał się recenzja najtańszego czytnika do Legimi – InkBOOK Classic 2.

We wrześniu po 5 latach blogowania na bloxie zdecydowałem się przejść na platformę blogspot (blogger).

W wersji bloga na eczytanie.blox.pl w 2017 r. największym powodzeniem cieszyły się wpisy:

Pod nowym adresem – eczytanie-eksiazki.blogspot.com uwagę największej liczby czytelników przyciągnęły artykuły:

Jaki będzie rok 2018?

Wróżąc z fusów, mogę napisać, że zapewne następcy doczeka się wreszcie Kindle Paperwhite 3 lub/i Kindle Voyage, a Amazon wykorzysta wreszcie w swoich czytnikach system regulacji podświetlenia.

Sporą aktywność w minionym roku wykazywała firma PocketBook wypuszczając na rynek aż cztery czytniki:

 • PocketBook Touch HD 2,
 • PocketBook Aqua 2,
 • PocketBook Basic 3
 • PocketBook Basic Lux.

W 2018 r. można się spodziewać zaległej premiery z 2017 - PocketBook Inkpad 3.

W 2017 r. nie doczekaliśmy się żadnego czytnika InkBOOK. Można się spodziewać, że jakieś nowe urządzenie wrocławskiej firmy Arta Tech ujrzy światło dzienne w 2018 r.

Myślę, że dalej będą kontynuowane eksperymenty ze znalezieniem nowych zastosowań dla większych czytników z ekranami E Ink. Prawdziwą sztuką byłoby stworzenie wielofunkcyjnego czytnika o większych gabarytach w rozsądnej cenie.

Jeśli chodzi o kolorowy e-papier, nadający się na czytnik, to mam nadzieję, że w tym roku nastąpi wreszcie jakiś przełom, choć nie liczyłbym na gotowe urządzenie wdrożone do masowej produkcji. A co wy na ten temat myślicie?

Pozostaje mieć nadzieje, że na wokandę wróci sprawa VAT na e-booki i po latach doczeka się wreszcie pomyślnego finału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz