Według badania Nielsena w Wielkiej Brytanii spadła sprzedaż e-booków

Brytyjski rynek e-booków jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. Jego udział w całości branży wydawniczej w 2015 r. szacowany był na 18 % (ok. £554 mln). Dla porównania w Polsce udział e-booków szacuje się na ok. 2-3 %, we Francji 3%.

Według badania Nielsena w Wielkiej Brytanii spada sprzedaż e-booków

Według doniesień medialnych opartych o badania prowadzone przez firmę Nielsen, sprzedaż e-booków w Wielkiej Brytanii zanotowała w 2016 spadek o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Źródłem danych nie jest branża księgarsko-wydawnicza, jak było w przypadku amerykańskiego rynku e-booków, lecz badanie konsumenckie.

Badanie Nielsena odnotowało wzrost sprzedaży książek drukowanych w obszarze literatury dla dzieci i młodzieży. Choć w sumie 50% sprzedaży beletrystyki to ebooki, jednak w przypadku literatury pięknej dla dzieci, udział książek elektronicznych wyniósł zaledwie 4%. Nic dziwnego, dla najmłodszych namacalność książki jest szczególnie istotna. W tym segmencie również dużą rolę odgrywać mogą kolorowe ilustracje, które raczej mało efektownie prezentują się na czarno-białym czytniku, dla którego alternatywą jest niezbyt miły dla wzroku ekran tableta czy smartfon. Warto zaznaczyć, że według badania literatura dziecięca obok literatury faktu, odnotowała największy wzrost sprzedaży.

Według badania przeciętna cena ebooka w 2016 wzrosła do £7. Spadkom w obszarze e-booków towarzyszyć miały wzrosty sprzedaży w segmencie książek papierowych.

Inna konkluzją, która miała znaleźć się w wynikach badań, było stwierdzenie, sugerujące, że smartfony i tablety wyprzedzają czytniki, stając się najpopularniejszymi urządzeniami do czytania e-booków.

Zjednoczone Królestwo było miejscem, w którym Amazon najwcześniej wysadził swój desant a rynek publikacji elektronicznych rozwinął się najprężniej w Europie. Więc można oczekiwać, że ewentualny trend spadkowy w Wielkiej Brytanii mógłby zwiastować podobne spadki w innych europejskich krajach. Należy zwrócić uwagę też, że liczby oderwane wyrwane z kontekstu często mogą prowadzić do mylnych wniosków i ocen.

Czy ebooki przestają być modne – tego nie wiem, ale na pewno zaczyna być modne mówienie, że ebooki przestają być modne.

Źródła:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza