niedziela, 26 marca 2017

Aktualizacja oprogramowania czytników InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2 do wersji 1.1 dodaje słownik, zabiera podkreślenia

Arta Tech udostępnił aktualizację oprogramowania na czytniki InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2, które trafiły na rynek jesienią 2016 r.

Aktualizacja oprogramowania InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2. Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Oba czytniki działają w oparciu o Androida 4.2.2, mają podobne oprogramowanie,podobny kształt obudowy oraz układ przycisków. InkBOOK Prime, promowany jako model „z wyższej” półki wyróżnia min. wbudowane podświetlenie ekranu, płaski front. InkBOOK Classic 2 to tańszy model, ale również nieco lżejszy model.

Chyba najważniejszą i najbardziej widoczną dla użytkownika zmianą jest wprowadzenie funkcji słownika. Trochę dziwne wydawał mi się jej brak w nowszych czytnikach, biorąc pod uwagę, że była ona we wcześniejszych modelach takich jak InkBOOK Obsidian czy InkBOOK Classic.

Niestety nie posiadam żadnego z wymionych wyżej czytników i nie jestem w stanie przedstawić wyczerpująco na podstawie doświadczenia, ani określić na ile nowe funkcje są użyteczne. Stąd też jestem ciekaw waszych opinii.

Na stronie my-midia.com pojawiła się lista zmian wprowadzonych w wersji oprogramowania 1.1.

Jak głosi lista zmian aktualizacja przynosi słowniki polski i angielski, „z możliwością tłumaczeń na wiele języków”. Słownik języka polskiego ma zawierać 67 000 haseł (101 000 znaczeń).

Poniżej lista pozostałych zmian z moim krótkim komentarzem:

 • dodano konfigurator mający na celu personalizację czytników do danego wydawcy np. Legimi (nawet nie próbują dociekać, na czym owa personalizacja miałaby polegać)
 • wprowadzono możliwość dodania ulubionych aplikacji na pasku ekranu głównego
 • umożliwiono dodawanie własnych wygaszaczy ekranu podczas uśpienia urządzenia
 • dodano interfejsy w języku arabskim i hebrajskim
 • usprawniono indeksowanie plików, dzięki czemu dodawana książki i ich metadane mają wczytywać się szybciej
 • usprawniono wyświetlanie i wyszukiwanie pozycji w Bibliotece
 • usprawniono Ustawienia, ułatwiając dostęp od ustawień podstawowych i zaawansowanych.
 • usprawnienie technologii wyświetlania treści Rapid Fresh
 • naprawa błędów pod kątem niezawodności i szybkości działania.
 • Ponadto czytnik po aktualizacji zyskał możliwość ustawienia funkcji fizycznych przycisków.

By przeprowadzić aktualizację, należy kolejno:

 • połączyć się z Internetem
 • wejść w menu Aplikacje, następnie w Ustawienia, następnie w Ustawienia zaawansowanie, następnie w „Informacje o inkBOOKu’’
 • wybrać opcję „Aktualizacja oprogramowania” i kliknąć przycisk „Sprawdź teraz”
 • jeśli aktualizacja jest dostępna, czytnik zapyta czy chcesz ją pobrać, jeśli nie – ujrzymy komunikat „Obecna wersja jest aktualna!”

Arta Tech zaleca, by w trakcie pobierania i instalowania aktualizacji podłączyć czytnik do ładowania.

W swoim komunikacie na facebooku Arta Tech uprzedza, że po aktualizacji utracone zostaną postępy czytania (ostatnia czytana strona), zakładki i zaznaczenia.
Na stronie my-midia.com znajdziemy natomiast komunikat o takiej treści:

aktualizacja może nadpisać pewne dane takie jak ustawienia, postępy czytania, zakładki, zakreślenia czy adnotacje zatem prosimy o ich zapisanie przed kontynuowaniem

Niemniej sama aktualizacja cieszy, choć sama obecność słownika, nie oznacza jeszcze, że będzie on użyteczny. Jeśli kupiłeś właśnie czytnik InkBOOK Prime lub InkBOOK Classic 2 to warto od razu zaktualizować oprogramowanie, by nie utracić później danych zakładek, notatek czy postępów w czytaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz