sobota, 11 marca 2017

Czy rynek ebooków w USA w 2016 r. skurczył się o prawie 20 procent?

W lutym ukazał się raport AAP (Association of American Publishers -  Amerykańskie Stowarzyszenie Wydawców) dotyczący rynku wydawniczego za trzy kwartały 2016 roku.

Rynek ebooków w USA

Najważniejsze konkluzje raportu spadek sprzedaży ebooków o 18,7% i wzrosty sprzedaży:

  • audiobooków o 29,6%,
  • książek w twardej oprawie o 4,1%,
  • książek w miękkiej oprawie  7,5%.

Ostatnio w Newsweeku odgrzano artykuł z 2014 r. stawiający ebooki w negatywnym świetle, wrzucający do jednego kotła tablety, czytniki ebooków  i pomieszano chochlą, doprawiając wybiórczymi wynikami badań.

W świetle tego artykułu i raportu AAP perspektywy ebooków rysują się w ciemnych barwach. Już można oczyma wyobraźni widzieć kolejne nagłówki wieszczące zmierzch ebooków i renesans papieru. Sam już nawet przyjąłem dane AAP za pierwszą połowę 2016 r. za oznakę zapaści na amerykańskim rynku ebooków.

Do wszelkich statystyk należy podchodzić z dużą ostrożnością, zwracając uwagę, na to w jaki sposób są zbierane dane i od kogo podchodzą. Raport obejmuje dane sprzedażowe 1200 wydawców. Badanie nie objęło rzeszy niezależnych autorów wydających swoje działa samodzielnie w wykorzystaniem KDP (Kindle).

Paradoksalnie czynnikiem, który przyczynił się do wyniku sprawiającego wrażenie renesansu papieru był fakt podwyższenia przez Amazon rabatów książki papierowe w połowie 2015 r. W drugiej połowie 2016 r. Amazon powrócił do wysokości rabatu z 2014 r.

Według danych z authorearnings.com sprzedaż ebooków w Amazon w 2016 r. wzrosła o 4%. Towarzyszyć miał temu spadek udziału tradycyjnych wydawców w rynku ebooków (a tacy tylko dostarczali dane do AAP) na rzecz selfpublishingu, który to trend miał się odwrócić w październiku 2016 r. Jeśli to prawda, to należy oczekiwać, że dane AAP dla całego 2016 trochę mniej pesymistyczne w kwestii ebooków niż w odniesieniu do pierwszych trzech kwartałów.

Wydaje się, że choć czas dynamicznych wzrostów ebooki mają za sobą, to jednak nie można mówić o ich upadku, czy twierdzić, że okazały się przejściową modą. Badania rynku ebooków, by być miarodajne, powinny uwzględniać równeż zjawisko selfpublishingu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz