poniedziałek, 24 grudnia 2018

Aktualizacja 2.0 czytników InkBOOK: LUMOS, Prime i Prime HD

Tuż przed świętami ukazała się nowa aktualizacja czytników InkBOOK LUMOS i InkBOOK Prime, która zmienia wygląd ekranu startowego i menu e-booka.

InkBOOK LUMOS - fragment ekranu z numerem wersji oprogramowania 2.0.0

Aktualizacja czytnika oprogramowania czytnika InkBOOK przypomina mi emocje towarzyszące ładowaniu gry na Commodore C64, z tą jedną różnicą, że w przypadku C64 mieliśmy wrażenie, że kręceniem śrubką w magnetofonie mamy jakiś wpływ.

Oprogramowanie możemy zaktualizować włączamy WiFi i przechodzimy w Ustawienia → Ustawienia zaawansowane → Informacja o InkBOOKu → Aktualizacja. Następnie wybieramy „sprawdź zdalnie”.

Po nie udanej aktualizacji InkBOOK LUMOS na ekranie pojawia się taki komunikat

W przypadku InkBOOK LUMOS aktualizacja udała się za czwartym razem. W poprzednich próbach akcja kończyła się pobraniem oprogramowania, restartem czytnika. Na ekranie pojawiał się komunikat: „Aktualizacja oprogramowania nie powiodła się. Czy chcesz usunąć plik. Jeśli nie system może zapytać o aktualizację później”.

Przyczyną problemu był chyba jakiś błąd związany z pobieraniem pliku.

Po aktualizacji zmiany są zauważalne na pierwszy rzut oka. Inaczej wygląda ekran startowy.

Poniżej lista modyfikacji w InkBOOK LUMOS podana przez producenta

 • Odświeżony interfejs użytkownika zbudowany według trendów Google Material Design
 • Nowa klawiatura ekranowa o szybszym działaniu i bardziej estetycznym wyglądzie
 • Aplikacja News została usunięta z preinstalowanych aplikacji (została zastąpiona opcjonalnymi aplikacjami dostępnymi przez inkBOOK Apps)
 • Dodanie wskaźnika postępu czytania w przeglądarce książek
 • Dodanie nowej opcji widoku „kafli” w bibliotece
 • Obsługa własnych krojów czcionek dodanych przez użytkownika
 • Usprawnienie opcji "Pan&Zoom" w PDF i dodanie wskaźnika oznaczającego powiększony obszar strony

Wcześniejsza aplikacja słownika przestała działać z poziomu e-booka. W InkBOOOK Apps (sklepie z aplikacjami) pojawiła się aplikacja Google Translate, która poza wyszukiwaniem definicji pojedynczych zaznaczonych słów potrafi tłumaczyć całe fragmenty tekstu.

Ekran startowy

Przed aktualizacją ekran startowy prezentował się tak.

InKBOOK LUMOS - ekran startowy przed aktualizacją oprogramowania
Ekran startowy w InkBOOK LUMOS przed aktualizacją

A tak wygląda teraz.

Ekran startowy w InkBOOK LUMOS po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.0.0

Nowy układ jest nieco przyjemniejszy dla oka. Liczba widocznych okładek książek wzrosła z czterech do ośmiu. E-booki „ostatnio dodane” są teraz oddzielone od „ostatnio czytanych”.

Z ekranu startowego zniknął pasek wyszukiwania e-booków

Zmienił się wygląd wirtualnej klawiatury. Klawisze stały się nieco dłuższe i oddzielone prześwitami. Jednak przy próbie nieco szybszego wpisywaniu tekstu pojawia się ten sam problem, co poprzednio, tj. uderzam palcem w jedną literę, a na ekranie pojawi się inna.

Klawiatura w InkBOOK LUMOS po aktualizacji oprogramowania do wersji 2.0.0

Kolejną zmianą jest usunięcie aplikacji News z oprogramowania. Nie pamiętam, by kiedykolwiek ona działała poprawnie. Jej usunięcie z domyślnego oprogramowania odbieram, jako „wyrwanie chwasta”.

Biblioteka

Oprogramowanie w wersji 2.0.0 przynosi również nowy widok biblioteki.

BIblioteka w InkBOOK LUMOS po aktualizacji oprogramownaia do wersji 2.0.0
Biblioteka w InkBOOK LUMOS z oprogramowaniem w wersji 2.0.0

Listę książek można wyświetlać w trzech trybach: okładek i kafelków. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, w widoku ekranu mieszczą się tylko cztery książki. Ikona „serca” pozwala dodać e-booka do ulubionych.

Czytanie, menu e-booka

Producent czytników InkBOOK zmodyfikował całkowicie również wygląd menu e-booka.

Menu e-booka w InkBOOK LUMOS przed aktualizacją
InkBOOK LUMOS – menu e-booka w oprogramowaniu 2.0.0

W dolnej części ekranu znajdują się karty prowadzące do ustawień czcionki, układu tekstu, spisu treści oraz zakładek. W skład menu e-booka nadal wchodzi suwak z zaznaczonym położeniem otwartej strony.

Animacja pojawiająca się przy otwieraniu e-booka została uproszczona i teraz mniej rzuca się w oczy.

Jeśli chodzi o ustawienia marginesów i rozmiarów interlinii, to po lewej stronie znajduje się przycisk w kształcie stalówki, oznaczający ustawienia wydawcy, a pozostałe ikony odpowiadające za poszczególne opcje niczym się właściwie nie różnią. Dlatego układ jest mało intuicyjny.

Ustawienia marginesów i interlinii w InkBOOK LUMOS z oprogramowaniem w wersji 2.0.0

Rozmieszczone są one w one w ten sposób, że przyciski najmniejszej interlinii i marginesów znajdują się po lewej stronie, a największej po prawej.

Nowością jest pasek przy dolnej krawędzi ekranu, który pokazuje postępy w czytaniu.

Aktualizacja wprowadza w domyślnej przeglądarce e-booków możliwość korzystania z własnych czcionek. Pliki z własnymi krojami należy skopiować do katalogu /fonts w pamięci czytnika.

Zoom w plikach PDF na czytniku InkBOOK LUMOS

Nowe oprogramowanie poprawia działanie przybliżania (zoom) w plikach PDF. W prawym górnym rogu pojawia się mapa strony. Jeśli oddalimy palce od ekranu, to mapa na nim pozostanie przysłaniając część strony.

Słownik i jego zamiennik

Po aktualizacji w sklepie InkBOOK Apps pojawiła się aplikacja Google Translate. Jednocześnie pierwotna aplikacja słownika przestała działać w aplikacji InkReader. Nie jest to wielka strata, ponieważ pakiety słownikowe miały dość ubogi zasób słownictwa.

Aplikacja Google Translate na InkBOOK LUMOS
Ikona Google Translate pojawia się w prawym górnym rogu
InkBOOK LUMOS i aplikacja Google Translate
Tłumaczenie wyraz w aplikacji Google Translate na InkBOOK LUMOS

Aplikacja Google Translate działa umożliwia także tłumaczenie offline i staje się substytutem słownika. Można z jej korzystać z poziomu e-booka. Należy wybrać wyraz, następnie ikonę kopiowania, a potem przycisk aplikacji Google Translate, który pojawi się w prawym górnym rogu.

Pozostałe zmiany

Producent informuje o następujących poprawkach:

 • Znaczna poprawa stabilności wszystkich komponentów oprogramowania przy pracy z publikacjami niskiej jakości, zwłaszcza:  menadżera plików, przeglądarki książek, biblioteki
 • Ekran główny jest automatycznie odświeżany po pojawieniu się na urządzeniu nowych książek/dokumentów
 • Naprawa problemów z rozłączaniem z sieciami WiFi: połączenie jest utrzymywane w stanie bezczynności zgodnie z czasem wybranym w Ustawieniach
 • Ustawienia doświetlania ekranu są już zapamiętywane po wyłączeniu inkBOOKa

Podsumowanie

Wersja oprogramowania 2.0.0 przynosi szereg widocznych na pierwszy rzut oka zmian. Wprowadza ona lepsze zagospodarowanie ekranu startowego i przemeblowuje menu e-booka.

Nadal w domyślnym oprogramowaniu InkBOOKów nie znajdziemy porządnego słownika, czy dzielenia wyrazów. Na załatwienie czeka kwestia porządnej aplikacji umożliwiającej wygodne, bezprzewodowe przesyłanie plików na czytnik. Arta Tech wyrzucił do kosza dotychczasowe aplikacje: słownika i czytnika kanałów RSS.

Aktualizacja do wersji 2.0.0 przypomina niedokończony remont mieszkania, w którym pomalowano ściany na nowy kolor, wyrzucono starą, zdezelowaną komodę, ale nic nie wstawiono w zamian.

23 komentarze:

 1. Szkoda, że zapomnieli o Classicu 2, tym bardziej, że Lumos jest po prostu jego odświeżoną wersją z podświetleniem. Dalej aktualizacja jest kwestią szczęścia, co jak dla mnie jest po prostu karygodne. Już dawno powinni z tym zrobić porządek. Ekran startowy jest teraz bardziej funkcjonalny i niezwykle podobny do inkbook Onyx (Icarusa E653/Bouye T61) sprzed 4 lat.
  Wracając do Classica 2, to egzemplarz mojej mamy chyba pójdzie na reklamację po 5 miesiącach używania. Ostatnio coraz częściej się zawiesza, a czasem niektóre funkcje uruchamiają się same (tak, jakby były wciskane jakieś funkcje na ekranie). Co ciekawe egzemplarz mojej siostry miał identyczne objawy przed wysyłką na serwis, więc ciężko mi tu wierzyć w przypadek.
  Mam nadzieję, że Arta Tech weźmie się w końcu porządnie za oprogramowanie na swoich czytnikach, bo jak na razie coś kiepsko im to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, dziwnie. U mnie na przykład wszystko działa. Mam lumosa, od jakiś 6-7 miesięcy

   Usuń
  2. podejrzewam, że to kwestia jakieś wady w tym danym egzemplarzu bo inkbooki raczej nie mają problemu z zawieszaniem

   Usuń
 2. Proponuje powrót do ustawień fabrycznych, jeśli problemy wynikają z błędów oprogramowania, to odesłanie czytnika do serwisu prawdopodobnie niewiele pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam inkBOOK Prime HD i akurat należę do tych szczęściarzy, którzy nie mieli problemów z aktualizacją oprogramowania do wersji 2.0.0. Ale...

  W Bibliotece brakuje mi możliwości tworzenia własnych kolekcji, co jest problemem. Informacje (w menu pod trzema kropkami) podają szczegóły o pliku - dla mnie zupełnie zbędne - zamiast odczytywać metadane, w tym m.in. rok wydania, kategorię, czy nazwę cyklu i numer tomu. Co za tym idzie sortowanie i wyszukiwanie książek jest mocno ograniczone (tytuł, autor, ostatnio używane).

  Skoro mowa o Bibliotece i wyszukiwaniu, to aplikacja przestaje działać (zostaje zatrzymana), gdy szukając jakiejś książki jako pierwszy znak wpiszemy dowolną cyfrę. Być może wynika to z tego, iż nie mam książek, które w tytule miałyby cyfry, ale mimo to wyszukiwanie powinno działać, nie mówiąc o pracy aplikacji.

  Dzielenie wyrazów...

  Jest to mój pierwszy czytnik, więc nie mam doświadczenia, jak ta funkcja działa na innych urządzeniach. Jeżeli czytnik ma tę funkcję, to sam dzieli wyrazy bez konieczności przerabiania ebooków np. w Calibre z wtyczką Hyphenate This. Tak?

  Mam parę ebooków obrobionych w/w wtyczką i inkBOOK dzieli wyrazy, ale nie działa wówczas wyszukiwanie po fragmencie tekstu.

  Czasem zdarza się, że po wgraniu książki do czytnika i od razu odczytaniu jej, wiesza się aplikacja inkReader. Dopiero druga próba umożliwia czytanie książki.

  Tyle uwag stawiającego pierwsze kroki w świecie ebooków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzielenie wyrazu może być osadzone w pliku albo narzucone przez aplikację do odtwarzania ebooków. Co ciekawe dzielenie wyrazu na InkBOOKu działa w plikach... doc. Na InkBOOOku można zainstalować aplikacje, które obsługują kolekcję, np. PocketBook Reader.

   Usuń
 4. Mi też się bardzo podoba wygląd po aktualizacji. Co do tego dzielenia wyrazów - nie jest najgorzej. Ja nie odczuwam dyskomfortu ze względu na funkcjonowanie dzielenia wyrazów

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę stary wpis, ale gdybym go nie zauważyła przez przypadek, to najpewniej nie miałabym pojęcia o tej aktualizacji. Otóż mam InkBooka Prime (zakupionego w czerwcu zeszłego roku) i do tej pory informował mnie o nowej wersji oprogramowania tylko raz. Akurat sprawdziłam moją aktualną wersję i jest to 1.4.2, przy sprawdzaniu aktualizacji dostaję powiadomienie, że obecna wersja jest aktualna. Jest jakieś wyjaśnienie na to? o.O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnego, nie pamiętam aktualizacji InkBOOKa, która przebiegłaby całkowicie bezproblemowo. Możesz napisać na support, by przesłali Ci link do pobrania firmware i zanstalować go ręcznie.

   Usuń
  2. Cześć Wam,
   mam ten sam problem.
   Posiadam inkbooka PRIME i napisałem do suportu. Dziś dostałem taką odpowiedź : "Witam,

   Na ten czas, aktualne oprogramowanie na urządzenie Prime to wersja 1.4.2. Kwestia kilku dni, kiedy oprogramowanie z PrimeHD (2.1.0), będzie także dostępne na czytnik Prime. "

   Usuń
 6. Wyjaśnienie proste: jeszcze nie zdarzyło, by InkBOOK zaaktualizował się normalnie, sprawdź WiFi, spróbuj ręcznej instalacji, a jak nie pomoże męcz support.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie to bardzo dobry czytnik jeśli chodzi o sotdunek jakości do ceny. :) Polecam

  OdpowiedzUsuń
 8. kilka dni temu wyszło nowe oprogramowanie wersja 2.1.0
  jest kilka zmian w menu, przede wszystkim płynna zmiana wielkości liter

  OdpowiedzUsuń
 9. To ciekawe, a zwiększył się zakres rozmiarów czcionki. Jedną z głównych wad wersji 2.0.0 była zbyt duża rozmiar czcionki, nawet przy wyborze najmniejszej opcji.

  OdpowiedzUsuń
 10. tak zwiększył się zakres, od mikroskopijnych do mega :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Prime też dostał tą aktualizację? Ja cały czas wiszę na 1.4.2

  OdpowiedzUsuń
 12. prime powinien mieć 2.0 ja mam prime hd i mi zaktualizował się automatycznie do 2.1.0 ale i tak błędów się nie ustrzegli, wprowadzili microG, i nie da się wpisać konta :)

  OdpowiedzUsuń
 13. cała lista zmian
  Co nowego?

  ✔️wyślij na inkBOOK - nowa funkcjonalność.
  Wysyłając ebooka w wiadomości e-mail, na swój unikalny adres e-mail przypisany do każdego czytnika, następuje synchronizacja półki w bibliotece na czytniku. Nie ma potrzeby przesyłania za pomocą kabla USB ręcznie ebooków.
  ✔️Poprawiona stabilność działania urządzenia. Optymalizacja systemu w celu przyjemniejszej pracy z czytnikiem.
  ✔️Większa wygoda korzystania z czytnika, dzięki większej stabilności plików epub, co przekłada się na zwiększenie szybkości użytkowania.
  ✔️Większy zakres zmiany rozmiaru czcionki.
  ✔️Większa optymalizacja pracy baterii, dzięki automatycznemu rozłączaniu WI-FI, przy uśpieniu urządzenia.
  ✔️W plikach w formacie pdf dodanie opcji przycinania marginesów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja mam taki problem ze po zakupie urządzenia i aktualizacji (nie wiem czy przed aktualizacją był takie same problemy)nic nie działa...nie może pobrać pliku ze strony gdzie kupiłem książkę...nie mogę pliku wysłać na e-mail przypisany do urządzenia...niema również możliwości stworzenia nowego konta np google......mruga raz na biało raz na czarno...chodzi jak ruski czołg... dodam że to drugi ebook po gwarancji(nowy w folii) tracę cierpliwość...w sklepie sugerują znowu oddanie na gwarancję 🤣 pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym sugerował zwrot i skorzystanie z rękojmi. Możesz spróbować powrotu do ustawień fabrycznych.

   Usuń
 15. Wszystko jest pięknie, tylko dlaczego nie do końca wyłącza się podświetlenie ekranu. Przed aktualizacją bateria wytrzymywała 4-6 dni a po, co dwa dni trzeba ładować.

  OdpowiedzUsuń
 16. Odkryj na nowo inkBOOK Prime HD z aktualizacją 2.2.0.

  → Jeszcze większa wygoda korzystania z czytnika, dzięki nowej wersji oprogramowania, o zwiększonej stabilności i przejrzystości interfejsu.

  → Zwiększone udogodnienia czytania w nocy, dzięki rozszerzeniu funkcji regulacji natężenia doświetlenia ekranu. Bezpieczniejsze czytanie w zupełnej ciemności, bez zmęczonych oczu. Perfekcyjniejsza możliwość regulacji.

  → Ulepszona opcja opisywania i zaznaczania fragmentów oraz ulubionych cytatów. Zwiększony komfort pracy z zakładkami i notatkami. Rozszerzenie funkcjonalności fontów tekstu.

  → Nowe języki interfejsu: Estoński, Łotewski, Litewski i Ukraiński

  → Wydajniejszy i szybszy inkReader

  → Zwiększona stabilność działania opcji ,,Wyślij na inkBOOKa’’. Dzięki tej opcji, zakupione ebooki w księgarniach internetowych m.in Woblink, Virtualo są bezpośrednio wysyłane na Twój czytnik.

  OdpowiedzUsuń
 17. no i po 2 dniach użytkowania muszę stwierdzić że wszystko o czym napisali się zgadza
  tak powinien działać od początku ....
  no może brakuje mi jeszcze wyniesienia wyłącznika oświetlenie gdzieś na główna stronę......

  OdpowiedzUsuń