czwartek, 3 stycznia 2019

Czy szwedzki startup Rdot podbije świat elastycznym e-papierem?

Mirasol, E Ink Triton czy Liquavista, te technologie nie podbiły rynku. Szwedzki startup Rdot proponuje nowe rozwiązania w sferze technologii e-papieru.

inforgrafika przedstawiająca działanie ekranów rozwijanych przez firmę Rdot

Szwedzka firma Rdot pracuje nad technologią pasywnych ekranów, opartych o zjawisko elektrochromizmu.

Elektrochromizm to zmiana zmiany barwy pod wpływem impulsów elektrycznych. Ekran działający w takiej technologii składa z elementów elektrochromowego materiału i sieci elektrod, zatopionych w powłoce ekranu.

Poniżej krótki film przedstawiający zjawisko elektrochromizmu na prostym przykładzie.

Podobnie jak w przypadku technologii E Ink, prąd jest pobierany tylko w czasie zmiany lub odświeżenia obrazu wyświetlanego na ekranie. Dzięki temu ekrany elektrochromowe mają być energooszczędne.

Podobnie jak E Ink, ekran elektrochromowy ma odbijać światło padające z zewnątrz, a nie emitować własne, jak ekrany LCD. Dzięki temu ma być energooszczędny, przyjazny dla oczu i środowiska.

Szwedzki startup chwali się na stronie wykorzystaniem technologii elektrochromowej w ekranach zegarków.

Szwedzka firma rozpoczęła działalność w 2016 r. Udało jej się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich i wsparcie rządowe.

Ekrany Rdot mają znaleźć zastosowanie w branży opakowań, urządzeń medycznych, czujników, elektronicznych etykiet, „internecie rzeczy” i elektronice użytkowej.

Czy technologia Rdot trafi na czytniki e-booków lub do szerzej rozumianej elektroniki użytkowej, czy podzieli los Liquavisty i pozostanie w stadium „wiecznego rozwoju”? Po latach czytania newsów o nowych technologiach e-papieru staje się coraz bardziej sceptyczny.

Źródło

  • rdotdisplays.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz