Mirasol, E Ink Triton czy Liquavista, te technologie nie podbiły rynku. Szwedzki startup Rdot proponuje nowe rozwiązania w sferze technologii e-papieru.
Szwedzka firma Rdot pracuje nad technologią pasywnych ekranów, opartych o zjawisko elektrochromizmu.
Elektrochromizm to zmiana zmiany barwy pod wpływem impulsów elektrycznych. Ekran działający w takiej technologii składa z elementów elektrochromowego materiału i sieci elektrod, zatopionych w powłoce ekranu.
Poniżej krótki film przedstawiający zjawisko elektrochromizmu na prostym przykładzie.
Podobnie jak w przypadku technologii E Ink, prąd jest pobierany tylko w czasie zmiany lub odświeżenia obrazu wyświetlanego na ekranie. Dzięki temu ekrany elektrochromowe mają być energooszczędne.
Podobnie jak E Ink, ekran elektrochromowy ma odbijać światło padające z zewnątrz, a nie emitować własne, jak ekrany LCD. Dzięki temu ma być energooszczędny, przyjazny dla oczu i środowiska.
Szwedzki startup chwali się na stronie wykorzystaniem technologii elektrochromowej w ekranach zegarków.
Szwedzka firma rozpoczęła działalność w 2016 r. Udało jej się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich i wsparcie rządowe.
Ekrany Rdot mają znaleźć zastosowanie w branży opakowań, urządzeń medycznych, czujników, elektronicznych etykiet, „internecie rzeczy” i elektronice użytkowej.
Czy technologia Rdot trafi na czytniki e-booków lub do szerzej rozumianej elektroniki użytkowej, czy podzieli los Liquavisty i pozostanie w stadium „wiecznego rozwoju”? Po latach czytania newsów o nowych technologiach e-papieru staje się coraz bardziej sceptyczny.
Źródło
- rdotdisplays.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz