wtorek, 3 października 2017

Dasung Paperlike Pro – pierwszy monitor z ekranem E Ink i HDMI

Wysuszone spojówki, zmęczenie oczu, bóle głowy, to dolegliwości, które się pojawić po wielogodzinnej nieprzerwanej pracy przed klasycznym monitorem. Sposobem na ulgę dla zmęczonych oczu może być Dasung Paperlike Pro – monitor z pasywnym ekranem w technologii E Ink.

Firma Dasung od 2015 r. pracuje nad monitorem wyposażonym w ekran z e-papieru, który nie męczy oczu, ponieważ odtwarza obraz odbijając światło. W tym roku ukazała się już trzecia edycja monitora Dasung Paperlike Pro.

Dasung Paperlike Pro - pierwszy monitor z ekranem E Ink i złączem HDMI

Monitor jest dostępny z ekranem E Ink Pearl a od listopada także E Ink Carta o rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli przy przekątnej ekranu 13,3 cala. Daje to gęstość pikseli na poziomie 150 ppi. Jeśli porównywać to do czytników (167-300 ppi), to jest to mało, ale jeśli zestawić z ekranami przeciętnych laptopów – wygląda to nieco lepiej.

Dasung Paperlike Pro działa w rozdzielczości 1600 x 1200 oraz 800 x 600 pikseli.

Co ważne – ekran można podłączyć do komputera PC lub laptopa za pomocą złącza HDMI. Monitor działa na zasadzie plug and play, ale do uzyskania pełnej funkcjonalności konieczna jest instalacja sterowników. Monitor zasilany jest przez usb. W zestawie znajdują się aż trzy kable.

Dasung Paperlike wyposażony jest w trzy przyciski – jeden wyłącznik, jeden do odświeżenia ekranu, jeden do zmiany trybu wyświetlania.

Monitor ma trzy tryby wyświetlania:

  • A2 (czarno-biały)
  • A16  (odcienie szarości)
  • Floyd.

Generalnie – im lepsza jakość wyświetlanego obrazu, tym wolniejsze odtwarzanie animacji. Monitor pozwala nawet na odtwarzanie prostych video, choć w jakości pozostawiającej wiele do życzenia.

Głównym przeznaczeniem Dasung Paperlike Pro jest służenie jako dodatkowy ekran i przyniesienie ulgi oczom użytkownika ślęczącego godzinami przed laptopem, w szczególności przy wielogodzinnej pracy z tekstem.

Lepszą jakość przeglądania sieci na czarnobiałym ekranie można uzyskać za pomocą rozszerzenia do przeglądarki Google Chromę pod nazwą Grayscale Black & White – High Contrast. Szerzej wykorzystanie tego dodatku w ekranie Dasung Paperlike Pro opisał na swoim the-digital-reader.com opisał Nate Hoffelder.

Urządzenie na Indiegogo można było kupić za niebagatelną sumę $800. Na stronie producenta widnieje już cena $899. Co ciekawe ekran w przedsprzedaży dostępny jest także w polskim sklepie czytio.pl w cenie 5490 zł.

Wbrew pozorom za tę sumę nie dostajemy w pełni gotowego produktu, bo o praktyczny uchwyt do ekranu musimy zatroszczyć się sami. Dasung Paperlike Pro dość kosztowny gadżet, ale jednak wymagający trochę wysiłku ze strony użytkownika, by stał się naprawdę funkcjonalny.

Źródła:

Tańszą alternatywą dla Digital Paperlike Pro może być czytnik z ekranem 13,3 cala Onyx Boox Max 2, który można podłączyć jako monitor.

Aktualizacja 2018-01-10

Ekran Digital Paperlike Pro pojawił się w sklepie:

czytio.pl

w cenie... 5490 zł

3 komentarze: