wtorek, 17 października 2017

Wraca czytnik za złotówkę w Legimi

Po dłuższej przerwie do abonamentowej oferty Legimi wróciły czytniki za złotówkę. Tym razem do wyboru będą trzy modele. Czy zakup czytnika z abonamentem Legimi to opłacalne rozwiązanie?

czytnik za złotówkę w ofercie abonamencie Legimi

Do oferty Legimi wracają czytniki InkBOOK Classic 2 oraz PocketBook Touch Lux 3, tym razem dostępny aż w trzech wariantach kolorystycznych: rubinowym, białym i złotym. Do grona czytników za złotówkę dołączył InkBOOK Prime.

Czytniki dostępne w Legimi za złotówkę

InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2 to czytniki z Androidem polskiego producenta firmy Arta Tech. Działa na nich dostosowana do ekranów z E Ink wersja aplikacji Legimi na Androida. Oba wyposażone są w dotykowy ekran, boczne przyciski do zmiany. Oba urządzenia mają w charakterystyczny sposób wyprofilowany tył obudowy, który nawiązuje do grzbietu książki.

InkBOOK Classic 2 to najtańszy i najprostszy model dostępny w promocji, wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600 pikseli (167 ppi). Jego normalna cena to 317 zł. Zainteresowanych odsyłam do wpisu InkBOOK Classic 2 – niezależna recenzja czytnika autorstwa użytkownika.

InkBOOK Prime to droższy model z ceną 539 zł, ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024x768 pikseli (212 ppi) z wbudowanym podświetleniem. Czytnik posiada moduł bluetooth i w ten sposób słuchać muzyki lub audiobooków.

Alternatywą dla InkBOOK Prime jest PocketBook Touch Lux 3 – dotykowy czytnik e-booków, wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli (212 ppi) z wbudowanym podświetleniem. Czytnik wyposażony jest w fizyczne przyciski do zmiany stron umieszczone poniżej ekranu. PocketBOOK Touch Lux 3 działa w oparciu o Linuxa.

Aplikacja Legimi na PocketBook Touch Lux 3 różni się dość zdecydowanie od androidowej wersji na InkBOOKi. Z poziomu czytnika nie można wybierać ebooków ani sortować.

Wyboru ebooków możemy dokonać na komputerze, logując się na swoje konto w legimi.pl. Dodane do półki ebooki możemy za pośrednictwem aplikacji Legimi pobierać na czytnik. Książki elektroniczne są za to otwierane w aplikacji FBReader, oferującej większa gamę ustawień niż androidowa aplikacja na InkBOOK. Działają min. słownik, notatki i zakładki. Pobrane z Legimi ebooki widoczne są w bibliotece czytnika.

Aplikacja Androidowa InkBOOKa pozwala przeglądanie i wybór wybór ebooków, które chcemy przeczytać z poziomu czytnika. Niestety posiada mniejszą gamę ustawień, nie działa na niej słownik ani zaznaczenia tekstu. W ostatniej aktualizacji aplikacji Legimi na InkBOOKi umożliwiono dodawanie własnych czcionek.

Ile zapłacimy za czytnik za złotówkę?

Legimi wykorzystuje rozwiązanie stosowane u operatorów telekomunikacyjnych, u których w zamian za związanie się długookresową umową, otrzymujemy prawo zakupu aparatu po obniżonej cenie. Tak jest i tym razem. Jest jednak istotna różnica, operatorzy telekomunikacyjni oferują porównywalne usługi, a dla usługi Legimi „czytanie bez limutu” nie ma w tym momencie alternatywy.

Długość umowy na abonament z czytnikiem za złotówkę wynosi 24 miesiące. Różnice występują w wysokości abonamentu w zależności od modelu czytnika i wariantu abonamentu (z audiobookami lub bez). Przekreślona cena to wysokość abonamentu po 30 października.

Wariant Ebooki bez limitu Ogółem za czytnik Ebooki + audiobooki bez limitu
InkBOOK Classic 2 44,99 46,99 288 49,99 51,99
InkBOOOK Prime 54,99 56,99 528 59,99 61,99
PocketBook Touch Lux 3 49,99 51,99 408 54,99 56,99
Bez czytnika na 12 miesięcy 32,99 - 39,99

Po przeliczeniu różnic pomiędzy ceną abonamentu z czytnikiem (tylko ebooki), a abonamentem bez czytnika, okaże się, że zapłacimy w stosunku do ceny wyjściowej:

  • 9,15% mniej za InkBOOK Classic
  • 2,04% mniej za InkBOOK Prime
  • 9,13% mnie za PocketBook Touch Lux 3

Zdecydowanie najmniej opłacalny jest zakup czytnika InkBOOK Prime. Jeśli abonament wzrośnie po 30 października, to za czytniki zapłacimy odpowiednio więcej o 5,99%, 6,86% i 1,56%.

Wybór wersji abonamentu obejmującej także audiobooki spowoduje, że zapłacimy w stosunku do ceny wyjściowej czytnika:

  • 24,29% mniej za InkBOOK Classic 2
  • 10,95% mniej za InkBOOK Prime
  • 19,82% mniej za PocketBook Touch Lux 3.

Po likwidacji dwuzłotowego rabatu w abonamencie, „oszczędności” wyniosą odpowiednio 9,15%, 2,04%, 9,13%.

Czytnik można również kupić w niższej cenie w krótszych wariantach umów na 6 lub 12 miesięcy, ale bardziej opłacalny wydaje się zakup czytnika osobno i abonamentu osobno.

Czy czytnik za złotówkę w Legimi się opłaca?

Zakup czytnika w abonamencie wydaje się sensowny tylko w przypadku, gdy jesteśmy bliscy przekonania, że i tak przez najbliższe dwa lata w każdym miesiącu regularnie korzystalibyśmy z abonamentu Legimi. Wydaje się, że to może być ciekawa oferta dla czytających rodzin, im więcej osób, tym większa szansa, że abonament Legimi będzie regularnie wykorzystywany. W innej wybór abonamentu Legimi, tylko w celu nabycia czytnika za „złotówkę” to narażanie się na dodatkowe niepotrzebne wydatki w postaci miesięcznego abonamentu i drenowanie portfela.

P.S. W niemieckim Legimi również pojawiły się czytniku za złotówkę, a pfu, tzn. za z jedno euro...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz