Po dłuższej przerwie do abonamentowej oferty Legimi wróciły czytniki za złotówkę. Tym razem do wyboru będą trzy modele. Czy zakup czytnika z abonamentem Legimi to opłacalne rozwiązanie?
Do oferty Legimi wracają czytniki InkBOOK Classic 2 oraz PocketBook Touch Lux 3, tym razem dostępny aż w trzech wariantach kolorystycznych: rubinowym, białym i złotym. Do grona czytników za złotówkę dołączył InkBOOK Prime.
Czytniki dostępne w Legimi za złotówkę
InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2 to czytniki z Androidem polskiego producenta firmy Arta Tech. Działa na nich dostosowana do ekranów z E Ink wersja aplikacji Legimi na Androida. Oba wyposażone są w dotykowy ekran, boczne przyciski do zmiany. Oba urządzenia mają w charakterystyczny sposób wyprofilowany tył obudowy, który nawiązuje do grzbietu książki.
InkBOOK Classic 2 to najtańszy i najprostszy model dostępny w promocji, wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 800 x 600 pikseli (167 ppi). Jego normalna cena to 317 zł. Zainteresowanych odsyłam do wpisu InkBOOK Classic 2 – niezależna recenzja czytnika autorstwa użytkownika.
InkBOOK Prime to droższy model z ceną 539 zł, ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024x768 pikseli (212 ppi) z wbudowanym podświetleniem. Czytnik posiada moduł bluetooth i w ten sposób słuchać muzyki lub audiobooków.
Alternatywą dla InkBOOK Prime jest PocketBook Touch Lux 3 – dotykowy czytnik e-booków, wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli (212 ppi) z wbudowanym podświetleniem. Czytnik wyposażony jest w fizyczne przyciski do zmiany stron umieszczone poniżej ekranu. PocketBOOK Touch Lux 3 działa w oparciu o Linuxa.
Aplikacja Legimi na PocketBook Touch Lux 3 różni się dość zdecydowanie od androidowej wersji na InkBOOKi. Z poziomu czytnika nie można wybierać ebooków ani sortować.
Wyboru ebooków możemy dokonać na komputerze, logując się na swoje konto w legimi.pl. Dodane do półki ebooki możemy za pośrednictwem aplikacji Legimi pobierać na czytnik. Książki elektroniczne są za to otwierane w aplikacji FBReader, oferującej większa gamę ustawień niż androidowa aplikacja na InkBOOK. Działają min. słownik, notatki i zakładki. Pobrane z Legimi ebooki widoczne są w bibliotece czytnika.
Aplikacja Androidowa InkBOOKa pozwala przeglądanie i wybór wybór ebooków, które chcemy przeczytać z poziomu czytnika. Niestety posiada mniejszą gamę ustawień, nie działa na niej słownik ani zaznaczenia tekstu. W ostatniej aktualizacji aplikacji Legimi na InkBOOKi umożliwiono dodawanie własnych czcionek.
Ile zapłacimy za czytnik za złotówkę?
Legimi wykorzystuje rozwiązanie stosowane u operatorów telekomunikacyjnych, u których w zamian za związanie się długookresową umową, otrzymujemy prawo zakupu aparatu po obniżonej cenie. Tak jest i tym razem. Jest jednak istotna różnica, operatorzy telekomunikacyjni oferują porównywalne usługi, a dla usługi Legimi „czytanie bez limutu” nie ma w tym momencie alternatywy.
Długość umowy na abonament z czytnikiem za złotówkę wynosi 24 miesiące. Różnice występują w wysokości abonamentu w zależności od modelu czytnika i wariantu abonamentu (z audiobookami lub bez). Przekreślona cena to wysokość abonamentu po 30 października.
Wariant | Ebooki bez limitu | Ogółem za czytnik | Ebooki + audiobooki bez limitu |
InkBOOK Classic 2 | 44,99 |
288 | 49,99 |
InkBOOOK Prime | 54,99 |
528 | 59,99 |
PocketBook Touch Lux 3 | 49,99 |
408 | 54,99 |
Bez czytnika na 12 miesięcy | 32,99 | - | 39,99 |
Po przeliczeniu różnic pomiędzy ceną abonamentu z czytnikiem (tylko ebooki), a abonamentem bez czytnika, okaże się, że zapłacimy w stosunku do ceny wyjściowej:
- 9,15% mniej za InkBOOK Classic
- 2,04% mniej za InkBOOK Prime
- 9,13% mnie za PocketBook Touch Lux 3
Zdecydowanie najmniej opłacalny jest zakup czytnika InkBOOK Prime. Jeśli abonament wzrośnie po 30 października, to za czytniki zapłacimy odpowiednio więcej o 5,99%, 6,86% i 1,56%.
Wybór wersji abonamentu obejmującej także audiobooki spowoduje, że zapłacimy w stosunku do ceny wyjściowej czytnika:
- 24,29% mniej za InkBOOK Classic 2
- 10,95% mniej za InkBOOK Prime
- 19,82% mniej za PocketBook Touch Lux 3.
Po likwidacji dwuzłotowego rabatu w abonamencie, „oszczędności” wyniosą odpowiednio 9,15%, 2,04%, 9,13%.
Czytnik można również kupić w niższej cenie w krótszych wariantach umów na 6 lub 12 miesięcy, ale bardziej opłacalny wydaje się zakup czytnika osobno i abonamentu osobno.
Czy czytnik za złotówkę w Legimi się opłaca?
Zakup czytnika w abonamencie wydaje się sensowny tylko w przypadku, gdy jesteśmy bliscy przekonania, że i tak przez najbliższe dwa lata w każdym miesiącu regularnie korzystalibyśmy z abonamentu Legimi. Wydaje się, że to może być ciekawa oferta dla czytających rodzin, im więcej osób, tym większa szansa, że abonament Legimi będzie regularnie wykorzystywany. W innej wybór abonamentu Legimi, tylko w celu nabycia czytnika za „złotówkę” to narażanie się na dodatkowe niepotrzebne wydatki w postaci miesięcznego abonamentu i drenowanie portfela.
P.S. W niemieckim Legimi również pojawiły się czytniku za złotówkę, a pfu, tzn. za z jedno euro...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz