niedziela, 13 stycznia 2013

Kolorowy e-papier - drugie podejście...

W minionym roku obie technologie kolorowego epapieru E Ink Triton i Mirasol miały swój debiut rynkowy. Nie można powiedzieć, by zrobiły furorę. Czytnik Kyobo Mirasol został wycofany z produkcji i ze sprzedaży. Ectaco Jetbook Color ekranem eInk Triton również nie spotkał się z dobrym przyjęciem.

Porównanie ekranów Eink Triton i Eink Triton 2

W 2013 r. mamy pierwsze koty za płoty. Z początkiem ukazał sie Ectaco Jetbook Color 2 z ulepszoną technologią Eink Triton 2. Poniżej mała zagadka. Który czytnik na poniższym obrazku wykorzystał ostatnią wersję Ectaco Jetbook Color?

Jeśli odpowiedź na to pytanie zajmuje Wam więcej niż 5 sekund, to nie wróżę tej technologii sukcesu. Kolory w Eink Triton nabierają intensywności, gdy potraktuje się je reflektorem. W tym kierunku poszedł Pocketbook  zapowiadając kolorowy czytnik, oparty na E /ink Triton 2 z wbudowanym oświetleniem. Prawdziwy sprawdzian nastąpi jednak jesienią z prezentacją nowej odsłony  Kindle. Czy będzie miała kolorowy ekran i jak wypadnie jej sprzedaż?

Na targach CES 2013 firma Qualcomm zaprezentowała czytnik wykorzystujący technologię Mirasol, którą skazywano na zepchnięcie do lamusa, po rynkowej porażce czytnika Kyobo Mirasol.  Paul Jacobs prezes Qualcommu zapowiadał dalsze ulepszenia tej technoogii i wyraził przekonanie, że zostanie nowa generacja ekranów Mirasol zostanie wykorzystana w innym czytniku ebooków.

Dziwi trochę brak informacji, co do technologii Electrowetting rozwijanej przez należącą do Samsunga firmę Liquavista. Przed rokiem pojawiały się głosy, że wręcz zmiecie ona E Ink. Zapowiadano, że w 2013 r. ekrany Liquavisty trafią do produkcji masowej.

Warto też zastanowić się jakie możliwości otwiera przed czytnikami e-booków otwiera kolorowy e-papier. O ile beletrystyka świetnie sobie poradzi w 16 odcieniach szarości, o tyle z literaturą fachową, podręcznikami zawierającymi barwne wykresy schematy, zdjęcia, mapy. Odtwarzanie tych elementów na czytnikach sześciocalowych może w wielu przypadkach mijać się z celem. Stąd bardziej racjonalne jest wykorzystanie w kolorowych czytnikach ekranów o przekątnej 7-8 cali. Zwiększenie ekranu musi się odbić na cenie urządzenia, która zapewne będzie jednym z głównych czynników decydujących o jego popularności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz