sobota, 2 lutego 2013

Rozmowy o rynku książki 12

Poniżej zamieszczam tekst zredagowany przez zespół redakcyjny e-księgarni koobe.pl dotyczący dwunastego tomu serii Rozmowy o rynku książki wydawanej przez Bibliotekę Analiz.

Rozmowy o rynku ksiązki 12 Biblioteka Analiz

Dwunasty tom „Rozmów o rynku książki” stanowi zbiór wywiadów, udzielonych przez ekspertów na łamach „Biblioteki Analiz” w ubiegłym roku. Bieżący tom, podobnie jak poprzednie, zawiera wielopłaszczyznowe spojrzenie na zjawiska zachodzące na rynku książki. Wypowiadają się tu reprezentanci najważniejszych sił, które ten rynek kreują, a więc zarówno wydawcy i księgarze, jak i agenci czy właściciele prężnie działających portali internetowych dedykowanych literaturze. Sporo miejsca poświęcono też zmianom, jakie może przynieść rozwój e-czytelnictwa.Książka pozwala dostrzec najbardziej problematyczne, ale i zarazem obiecujące punkty rynku książki w jego obecnym stanie.

Przede wszystkim chodzi o wciąż niejasną sytuację książki elektronicznej, gdzie dookreślenia domaga się wiele zagadnień. Nie tylko wciąż nie wiemy do końca, kim jest e-czytelnik (bo że nie można go utożsamiać z czytelnikiem książki papierowej, to pewne), ale także brak funkcjonalnych rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby rynkowi ebooków rozwijać się prężniej. Chodzi tu nie tylko o kwestię podatku VAT, lecz także niewystarczalności obecnego języka prawniczego do formułowania umów, które dawałyby poczucie precyzyjnego opisu relacji, zachodzącej między poszczególnymi podmiotami, jak dowiódł tego case Legimi.

Zapewne ten problem jest szerszy i nie dotyczy jedynie rynku ebooków, ale wielu przedsiębiorstw branży IT.Nie sposób zawrzeć całego spektrum zagadnień, jakie wyłaniają się z omawianego tekstu. Warto jednak na marginesie dodać, że zaproponowana tu formuła wywiadów sprawia, że pozycja ta jest bardzo przystępna i stanowić może inspirującą propozycję nie tylko dla wydawców i księgarzy, ale i dla czytelników, którzy chcieliby zajrzeć za kulisy świata książki. Książka ukazała się właśnie w wersji elektronicznej i jest dostępna na koobe.pl.

Tytuł:  Rozmowy o rynku książki. 12

Wywiady przeprowadzili: Paweł Waszczyk, Piotr Dobrołęcki,Łukasz Gołębiewski, Kuba Frołow

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz