niedziela, 16 grudnia 2012

Yotaphone – smartfon z ekranem LCD i E Ink

Czy to zwiastun końca czytników?

Przed zaledwie kilkoma miesiącami pojawiła się w mediach pojawiła się informacja o opatentowaniu przez Microsoft smartfona z dodatkowym ekranem E Ink w miejsce tylnej obudowy.

Yotaphone - smartfon z dwoma ekranami

Przyzwyczailiśmy się, że patenty w Stanach Zjednoczonych są orężem sięgającej granic absurdu walki między wielkimi koncernami. W Stanach Zjednoczonych patentuje się nie tylko gotowe rozwiązania technologiczne, ale także same pomysły.

W październiku pojawiła się informacja, że do wprowadzenia takiego urządzenia na rynek przymierza się chińska firma Onyx, znana z produkcji czytników ebooków. Również szef  E Ink w jednym z wywiadów zaprezentował smartfona wyposażonego dodatkowo w ekran w technologii elektronicznego atramentu.

Bardziej konkretne informacje na temat projektu dwuekranowego smartfona z e-papierem pojawiły się w ostatnich dniach. Założenia opisane w patencie Microsoft wykorzystuje w zaprezentowany ostatnio smartfon rosyjskiego operatora telekomunikacyjnego Yota.

Specyfikacja YotaPhone wskazuje, że nie mamy do czynienia z sucharem wypuszczonym na bazie nie pierwszej świeżości komponentów. Inaczej już może być ona odbierana w momencie premiery, która nastąpić ma w III kwartale 2013 r.

  • System operacyjny: Android, 4.2 Jelly Bean
  • Wymiary: 67 x 131 mm
  • Przedni ekran:  LCD 4.3", 1280 x 720 pikseli, pokryty Gorilla Glass. 
  • Tylni ekran: ekran E-Ink o przekątnej 4.3" (200 dpi)
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon S4 (taktowanie 1.5 GHz)
  • Pamięć: 2 GB RAM-u, 32 lub 64 GB pamięci na dane,
  • Sieć: LTE (bands 3, 7, 20 MIMO), 2G, 3G, 4G, Wi-Fi, BT, NFC
  • Aparat: 12 megapikseli
  • Bateria:  2100 mAh.

Cena urządzenia ma nie przekraczać $500.

Poniżej - krótka prezentacja urządzenia.

Nad Yotaphone miał pracować zespół 35 inżynierów z budżetem 25 milionów dolarów. Z zespołem tym w aspektach dotyczących epapieru współpracowała firma E Ink. Nie mamy tu do czynienia z rebrandingiem, ale z poważnym projektem o zasięgu globalnym.

Korzyści z takiego urządzenia, to - z jednej strony możliwość czytania przy mniejszym z użyciu energii i redukcji zmęczenia gałek ocznych, z drguiej - oszczędność energii i dłuższy czas pracy na baterii. Kluczem do sukcesu tego smartfona może być zarządzanie energią. Yotaphone ma zostać zaprezentowany na Mobile World Congress 2013. Świadczy to, że mamy do czynienia z projektem o globalnych aspiracjach, nieograniczającym się do rynku rosyjskiego.

Czy ekrany eInk w smartfonach okażą się kwiatkiem do kożucha, czy wartością dodaną? Pożyjemy, zobaczymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz