sobota, 3 marca 2012

Trekstor 3.0 – e-czytnik w hitowej cenie w Empiku

Tak proszę Państwa! Już za jedyne 229 PLN mogą stać się Państwo posiadaczami tego niesamowitego urządzenia, które Empik nazywa "e-czytnikiem".  Nie można mieć mu tego za złe, w końu nawet niemiecki Amazon urządzenia Trekstora określa "ebook reader".

Trekstor 3.0 e-czytnik?

Producent Trekstora reklamuje go optymistycznym hasłem "Der beste eBook Reader zum besten Preis" (Najlepszy czytnik ebooków w najlepszej cenie).

Na dobrą sprawę jest to prawda, o tyle, o ile w tej cenie trudno znaleźć jakieś konkurencyjne urządzenie.

Na początek podstawowe informacje o urządzeniu o dumnej nazwie Trekstor 3.0.

 • ekran TFT LCD 7 cali
 • pamięć 2 GB (z możliwością włożenia karty SD)
 • obsługiwane formaty TXT, EPUB, PDF, FB2
 • obsługiwane pliki audio MP3, OGG, WAV
 • obsługiwane formaty graficzne BMP, JPEG, GIF
 • waga ok. 275 g.
 • czas ładowania - 4 godz.
 • wejście na słuchawki
 • czujnik położenie (obraca obraz zależnie od położenie czytnika w pionie lub poziomie)
 • reflow PDF
 • obsługa Adobe DRM

Czytnik jest pozbawiony wi-fi, możliwości robienia notatek, dotykowego ekranu i innych tego typu fanaberii, które mogłyby ewentualnego szczęśliwego użytkownika rozpraszać.

Żeby trzy godziny nacieszyć się możliwością samego czytania książek na tym prestiżowym urządzeniu, trzeba je cztery godziny ładować. I tu niespodzianka. W zestawie nie ma ładowarki, jest tylko kabelek USB. W tym czasie możemy sobie coś poczytać na laptopie... Recenzja tego urządzenia na austriackim portalu cme.at sprowadza się do konstatacji, że lepiej do 40 euro dorzucić 99 i kupić Kindla.

Bo na dobrą sprawę to, co za te 229,99 (3 marca było jeszcze 219) zł otrzymujemy? Ile razy będziemy musieli ładować, żeby przeczytać jedną książkę?

Wyliczone na stronie Empiku zalety tego urządzenia: mobilność, wielofunkcyjność, wygoda czytania i na końcu najlepsze: czytanie oglądanie i słuchanie bez końca... budzą uśmiech politowania.

Bardziej adekwatnym od nazwy e-czytnik, byłoby określenie tego urządzenia jako mobilnego ekranu LCD z możliwością przeglądania niektórych formatów tekstowych i graficznych oraz odtwarzania dźwiękowych.

Empik po raz kolejny sięga na rynek niemiecki w poszukiwaniu urządzenia do e-booków. Jednak świecące deseczki LCD to nie jest ta droga. Może zamiast sprowadzać z Niemiec, spróbować rebrandingu jakiegoś urządzenia z Chin. Niczym innym jest Oyo, czy czytniki marki Prestigio. Z drugiej strony ta zadziwiająca bierność i apatia krajowego molocha w kwestii wdrożenia modelu "amazońskiego" - 'jeden sklep - jeden czytnik" jest w ostatecznym rozrachunku dobra dla rynku książki elektronicznej w Polsce.

Przeczytaj także wpis Trekstor 3.0 - próba rehabilitacji

Aktualizacjia: 15 wrzesień 2012 r.

Trekstor 3.0 doczekał się następcy w formie czytnika ebooków z e-atramentem - Trekstor Pyrus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz