Boyue Likeboook Ares - ośmiocalowy czytnik z funkcją pisania i rysowania

W październiku na rynek trafił Boyue Likebook Ares – nowy czytnik e-booków z ekranem 7,8 cala z funkcją notowania i podświetleniem

Boyue to chińska marka prezentująca podobny profil jak czytniki firmy Onyx, czyli stawianie na Androida z możliwością instalowania aplikacji i wykorzystanie technologii Wacom.

Tak jest również w przypadku Boyue Likebook Ares z Androidem 6.0 i ekranem z powłoką Wacom, umożliwiającą pisanie i rysowanie. 

Ekran i podświetlenie

Czytnik jest wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli (300 PPI), zrównany z ramką obudowy. W Boyue Likebook Ares znajdziemy również funkcję ustawienia barwy podświetlenia. Dlaczego ustawienia a nie regulacji? W menu czytnika możemy regulować tylko intensywność podświetlenia ekranu suwakiem, a przełącznikiem możemy wybrać tylko tryb dzienny (niebieskie światło) lub tryb nocny (ciepła barwa podświetlenia).

Czytnik obsłużymy zarówno palcami jak i załączonym w zestawie rysikiem. Boyue Likebook Ares posiada warstwę dotykową Wacom, stosowaną min. w tabletach graficznych. Umożliwia ona pisanie i rysowanie.

Obudowa i wejścia

Boyue Likebook Ares ma dość klasyczne wzornictwo w stylu „deski do krojenia ” , czyli płaski tył, lekko zaokrąglone rogi. Na dolnej ramce umieszczone jest wejście USB typu C z OTG. Oznacza to, że do czytnika możemy podpiąć mysz, klawiaturę lub inne urządzenie, korzystając z przejściówki wtyczka USB typu C – gniazdo USB. Gniazdo USB typu C jest również wygodniejsze w korzystaniu, ponieważ nie ma znaczenia, którą stroną wkładamy wtyczkę

W dolnej części czytnika zostały umieszczone głośniki oraz mikrofon. Jakby tego było mało, Boyue Likebook Ares posiada jeszcze wejście na kartę pamięci, co obecnie w czytnikach jest coraz rzadziej spotykane.

Specyfikacja

Boyue Likebook Ares pod obudową kryje ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 Ghz, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie zasilane jest baterią o pojemności 3200 mAh. Czytnik posiada również moduł Bluetooth i WiFi.

Poniżej dane techniczne czytnika Boyue Likebook Ares.

 • ekran E Ink Carta, 7,8 cala, rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli (300 PPI)
 • ustawienie ciepłej lub zimnej barwy podświetlenia
 • ekran dotykowy (obsługiwany palcami i rysikiem Wacom)
 • ośmiordzeniowy procesor RK3365 1,5 Ghz
 • 2 GB pamięci RAM
 • 32 Gb pamięci wewnętrznej
 • system operacyjny Android 6.0
 • bateria o pojemności 3200 mAh
 • wejście USB typu C z OTG (możliwośc podłączenia myszy, klawiatury)
 • obsługa formatów TXT, CHM,FB2, MOBI, HTML, RTF, HTXT, EPUB, PDB, DOC, PRC, PDF, DJVU
 • wbudowane głośniki
 • mikrofon
 • WiFi
 • Bluetooth  4.1
 • wymiary 197,2 x 138,7 x 8,5 mm
 • waga 268 g

Specyfikacja robi wrażenie. Podobnie jak w Onyx Boox Nova Pro w Boyue Likebook Ares znajdziemy również tryb A2 przyspieszający odświeżanie ekranu i redukujący efekt migotania. Czytnik wyposażony jest w Androida 6.0, ale u dystrybutorów można spotkać się z informacją, że producent planuje aktualizację do wersji 8.1. Ciekaw jestem, czy Boyue się z tych zapowiedzi wywiąże.

Podsumowanie

Niezbyt często piszę o czytnikach Boyue, bo nie mają one polskiego dystrybutora, choć można je zamówić Amazon.de lub aliexpres.com.

Boyue Likebook Ares to przeskalowana do rozmiaru 7,8 cala  wersja dziesieciocalowego (10,3) Boyue Likebook Alita. W sumie czytnik jest też następcą Boyue Likebook… Mars. Grecki pierwowzór zastąpił swojego rzymskiego odpowiednika.

Czytnik będzie naturalnym rywalem dla Onyx Boox Nova Pro, z którym łączą go takie cechy jak ekran Wacom z możliwością sporządzania odręcznych notatek, Android 6.0 z Google Play, tryb A2.

Korzyści z otwartego Androida to możliwość korzystania z różnych ekosystemów. Możemy zainstalować aplikację Kindle i korzystać z dobrodziejstw ekosystemu Amazonu. Kiedy przychodzi czas na akcję Czytaj PL możemy zainstalować aplikację Woblink i czytać na czytniku, zamiast męczyć wzrok na smartfonie. Możemy również skorzystać z aplikacji Legimi z Google Play.

Na korzyść Onyx Boox Nova Pro przemawia lepsza regulacja podświetlenia i więcej dostępnych opcji w aplikacji do sporządzania do notatek. Z kolei atutem Boyue Likebook Ares jest ładniejszy i bardziej uporządkowany interfejs. Jego zaletą jest np. wyświetlanie w ekranie startowym skrótów do 6 ostatnio używanych aplikacji. Za Boyue przemawia również OTG, czyli możliwość podpięcia myszy lub klawiatury.

Obecnie Boyue Likebook Ares można zamówić na:

Cena urządzenia do ok. 300 EUR lub $300.

Źródła:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza