Empik Go z 23 000 e-booków w abonamencie. Rośnie konkurencja dla Legimi?

Empik Go, czyli empikowa wersja e-booków w abonamencie, wystartowała jesienią. W ofercie dominowały lektury szkolne. Teraz to się zmienia. Dostępnych jest ponad 23 000 e-booków i 3 500 audiobooków.

Empik Go - abonament e-booki bez limitu

Empik Go oferuje w ramach abonamentu cyfrowy księgozbiór, stając się realną konkurencją dla Legimi.

Jak skorzystać z abonamentu Empik Go?

Z oferty można skorzystać na urządzeniach z Androidem (wersja 4.4 i nowsze) i IOS.

Pakiety w Empik Go

By skorzystac z abonamentu należy założyć konto na empik.com i wybrąć jeden z trzech dostępnych pakietów:

 • audiobooki za 29,99 zł miesięcznie,
 • e-booki za 29,99 zł miesięcznie,
 • e-boooki i audiobooki za 39,99 miesięcznie,
 • lektury szkolne za 9,99 zł miesięcznie.
Dostępne pakiety w ofercie Empik Go

By skorzystać z usługi, musimy podać numer karty płatniczej. Na początku możemy skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

Mamy konto, wybraliśmy pakiet, możemy brać się za buszowanie po ofercie. Z poziomu strony empik.com wybieramy kolejno przycisk Empik Go, a potem przycisk sprawdź ofertę pod wybranym przez nas abonamentem.

Aplikacja Empik Go na Androida

Aplikacja Empik Go (wersja 1.8.4) nie grzeszy nadmiarem funkcji. W dolnej części ekranu z najdziemy miniaturę okładki ostatnio otwieranej książki oraz cztery zakładki: „home”, „szukaj”, „biblioteka”, „konto”.

Ekran logowania do aplikacji Empik Go
Ekran logowania do aplikacji Empik Go

Z poziomu ekranu startowego możemy przeglądać ofertę. E-booki i audiobooki w abonamencie wyróżnione są żółtym paskiem z napisem „abonament”. Możemy w ten sposób przeglądać ofertę e-booków.

Ekran startowy aplikacji Empik Go

Jeśli poszukujemy konkretnej pozycji lub interesuje nas określony dział wybieramy zakładkę „szukaj”. Minusem jest fakt, że do jednego kotła wrzucone są e-booki dostępne i niedostępne w ramach abonamentu.

Zakładka „szukaj” aplikacji Empik Go

Daną pozycję wybieramy dotykając miniatury okładki, a następnie przycisk „czytaj w ramach abonamentu”, a potem wybieramy „potwierdzam”. E-booki możemy dodawać do naszej biblioteki z poziomu przeglądarki internetowej.

Widok opisu e-booka z przyciskiem „czytaj w ramacha abonamentu”

Wybrana książka zostanie dodana do biblioteki i pobrana na czytnik.

Biblioteka, czyli lista wybranych przez nas książek. Nie posiada zbyt wielu funkcji, możemy wyfiltrować e-booki, audiobooki, książki pobrane na czytnik i książki dodane w ramach abonamentu. Mamy możliwość usunięcia pobranego e-booka z urządzenia.

Jest możliwość porządkowania e-booków w kolekcje, nazwane tutaj „listami”.

aplikacja Empik Go - widok zakładki konto
Listy czyli kolekcje zostały upchnięte w zakładkę „konto”

Rozwiązano to w trochę dziwny sposób, bo nie są one dostępne z poziomu biblioteki, ale z zakładki „konto”. Aplikacja umożliwia dodawanie i usuwanie e-booków z listy.

Z poziomu biblioteki, możemy przejść do listy dodanych zakładek i zaznaczonych cytatów w czytanych książkach.

Empik Go - biblioteka
Biblioteka, czyli lista wybranych przez nas ksiązek w aplikacji Empik Go

Ostatnia „zakładka” konto zawiera informacje o wybranym abonamencie, wspomniane wyżej „listy” czyli kolekcje oraz skrót do ustawień. Nie ma ich zbyt wiele.

Możemy wyłączyć automatyczną synchronizację postępów czytania, spowodować, by audiobook odtwarzany był tylko przy połączeniu WiFi, wyłączyć powiadomienia typu „push”, skonfigurować przyciski odtwarzacza audiobooków.

Otwieranie e-booka trwa kilka sekund. Aplikacja do czytania również nie grzeszy nadmiarem ustawień. Nie znajdziemy tu ani możliwości zmiany stron przy pomocy przycisków do regulacji głośności, ani nawet rozmiarów marginesów czy interlinii.

Brakuje też możliwości automatycznego otwierania ostatnio czytanego e-booka przy uruchomieniu aplikacji.

Możemy za to:

 • wybrać jeden  z 5 krojów czcionki,
 • wybrać kolor tła,
 • przy pomocy suwaka regulować kontrast i kolor czcionki.

Koneserzy takich funkcji jak dzielenie wyrazów muszą obejść się smakiem. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było wybranie ciemnego tła.

Aplikacja w swej prostocie ociera się o prostactwo.

Ustawienia czcionki w aplikacji EmpikGO
Ustawienia czcionki w aplikacji EmpikGO

Plusem jest fakt, że wszystkie te ustawienia mieszczą się na jednym ekranie. Wybór kroju, rozmiaru czcionki, kontrastu oraz koloru tła należy zatwierdzić, dotykając przycisku „GOTOWE”.

Zmiana stron odbywa się przy pomocy dotykowego ekranu. Dotknięcie prawej krawędzi przenosi do następnej, a lewej do poprzedniej. Środek odpowiada za wywołanie menu e-booka.

Taki układ może utrudniać cofnięcie się do poprzedniej strony przy pomocy palca ręki, w której trzymam smartfon.

Menu e-booka w aplikacji EmpikGO

Aplikacja obsługuje spisy treści, po książce możemy również nawigować przy pomocy suwaka w dolnej części menu e-booka.

Zmiana stron odbywa się odbywa się dość szybko i sprawnie, bez żadnych animacji. Przy rozpoczęciu czytania towarzyszy jej proces ładowania się numeracji stron w dolnej części ekranu.

Jeśli chodzi o pracę z tekstem, to możemy dodawać zakładki i zaznaczać cytaty.

Od współczesnych aplikacji mobilnych oczekujemy możliwości synchronizacji między różnymi urządzeniami. W Empik Go działa ona w ogranicza się ona do:

 • postępów w czytaniu,
 • list e-booków (kolekcji).

Zakładek i cytatów dodanych na jednym urządzeniu nie zobaczymy na drugim.

Empik Go a Legimi

W porównaniu ze stanem z jesieni 2018, kiedy Empik Go startowało jako niszowa usługa usługa oferująca w abonamencie głównie lektury, dokonał się zdecydowany przełom. W ofercie dostępnych jest ponad 23 500 e-booków.

Taka zasób publikacji elektronicznych stanowi już realną konkurencje dla abonamentu Legimi. W podstawowym abonamencie miesięcznym na e-booki Empik Go jest o dziesięć złotych tańszy.

Głównym minusem Empik Go jest zupełne zignorowanie najaktywniejszych e-czytelników, czyli użytkowników czytników. Aplikację mogą przetestować użytkownicy czytników z Androidem w wersji 4.4 i wyższej, czyli takich jak np. InkBOOK Explore, urządzenia firmy Onyx z serii Boox Nova i Boox Note.

Przewaga Legimi opiera się na:

 • większej ofercie e-booków w abonamencie,
 • dostępności na czytnikach e-booków(wybrane modele InkBOOK, PocketBook i Kindle),
 • pakiety biblioteczne.

Poniżej porównanie ofert miesięcznego abonamentu na e-booki w Legimi i Empik Go

Oferta Empik GO Legimi
liczba tytułów 23 500 61 000 (łącznie z audiobookami)
cena abonamentu
miesięcznego abonamentu
29,99 zł 39,99 zł
liczba urządzeń 24
dostępność urządzenia z iOS i Androidem (od wersji 4.4) iOS, Android, MacOS, Windows 8 i 10, certyfikowane czytniki Onyx, PocketBook, InkBOOK, dotykowe czytniki Kindle od Kindle Paperwhite 1

W tabeli porównałem miesięczny abonament na e-booki bez umowy terminowej. W Legimi umowie na 12 miesięcy kwota abonamentu na e-booki wyniesie 32,99 zł.

Legimi ma w swojej ofercie pakiety z limitem stron za:

 • 6,99 zł (300 stron),
 • 19,99 zł (1000 stron),
 • 24,99 zł (1500 stron).

Szersza oferta, przestaje być atutem Legimi, jeśli w Empik GO znajdziemy tytuły, których szukamy.

Podsumowanie

Sam od tygodnia korzystam z 14-dniowego bezpłatnego dostępu w Empik Go. Czytam na smartfonie, korzystając z trybu nocnego. W ciągu tygodnia udało mi się skończyć jednego e-booka i zacząć drugiego.

W pomieszczeniach zdaje czytanie na smartfonie egzamin, ale w słońcu, czy dziennym światłem, trzeba liczyć się, że na ekranie zobaczymy swoje odbicie.

Z Empik Go nie skorzystamy na czytnikach z Androidem InkBOOK Classic 2, InkBOOK Prime, InkBOOK Prime HD, ponieważ mają one zbyt starą wersję Androida. Można spróbować z niej skorzystać na InkBOOK Explore oraz czytnikach Onyx Boox z serii Nova i Note.

Aplikacja pomimo braku różnych użytecznych funkcji, jak zmiana stron przy pomocy przycisków do regulacji głośności, działa stosunkowo stabilnie i przewidywalnie.

Empik Go pomimo opisanych wyżej braków może stać się alternatywą dla oferty Legimi. Z jednej strony tej rywalizacji mamy technologiczny startup nawiązujący relacje z wydawcami, z drugiej potężna grupa kapitałowa z poznawalną marką, własną siecią księgarń, własnymi wydawnictwami.

Obecnie pod względem zasobu oferty i jakości jej uzupełnienia przewaga jest po stronie Legimi. Z czasem jednak ten dystans może maleć

Kto wyjdzie z tej rywalizacji zwycięsko? Czas pokaże.

3 komentarze:

 1. Empik Go może się stać realnym przeciwnikiem Legimi, jeżeli zobaczą, że na rynku są czytniki. Niech dostosują swoją aplikację (wersja uproszczona) pod czytniki z Androidem od 4.1, a do tego jeszcze Pocketbooki i wtedy będzie ciekawie. Na chwilę obecną, jak dla mnie jest to jedynie niezbyt funkcjonalna ciekawostka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak usunąć pobrane książki z urządzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na czytniku nie ma opcji usunięcia pojedynczych książek, można tylko wyczyścić wszystkie dane w tym dane logowania.

   Usuń