Akcja Czytaj PL: e-booki i audiobooki za darmo na aplikacji Woblink

Podczas niedzielnego spaceru natknąłem się na plakat akcji Czytaj PL na przystanku tramwajowym. Pośpiesznie ściągnąłem aplikację Woblinka i zeskanowałem kod…

Kto za tym stoi?

Od początku listopada trwa kolejna edycja akcji Czytaj PL, w ramach której po zeskanowaniu kodu z plakatu można przez cały listopad za darmo czytać udostępniane bezpłatnie e-booki i audiobooki. Akcja jest organizowana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (instytucja kultury Miasta Krakowa) i e-księgarnię Woblink (Grupa wydawnicza Znak).

Akcją objętych jest 30 miast, w których rozmieszczone są plakaty oraz dalszych 450 miejscowości, w których znajdują się szkoły uczestniczące w akcji. Po raz pierwszy w Czytaj PL wezmą udział miasta zagraniczne, w tym: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik. Aktualizowaną mapę z położeniem plakatów i szkół biorących w akcji znajdziecie tutaj

Co jest do przeczytania lub przesłuchania?

W tym roku zostało udostępnionych 12 pozycji:

 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
 • Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
 • Gregory David Roberts „Shantaram”
 • Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
 • Anna Kamińska „Wanda”
 • Jakub Małecki „Ślady”
 • Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
 • Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
 • Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
 • Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
 • Jon Ronson „#WstydźSię!”
 • Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”
 • Co trzeba zrobić, by uzyskać dostęp do e-booków?
Plakat akcji Czytaj PL na przystanku tramwajowym

By skorzystać z darmowych e-booków, należy zainstalować na smartfonie lub tablecie aplikację Woblink. a następnie zeskanować kod z plakatu. Potem już można wybrać jedną z dostępnych w akcji pozycji i korzystać z niej w formie e-booka i audiobooka. Akcja trwa do 30 listopada i po tym dniu dostęp wygaśnie. W toku trwania akcji możemy też wymienić książkę.

Jeśli w okolicy nie ma plakatu… też możecie wziąć udział w akcji Czytaj PL. Wystarczy, że się zobowiążecie do wydrukowania i powieszenia plakatu z kodem QR.

Dla obiecujących jest specjalny konkurs, w którym można wygrać czytnik PocketBook Aqua 2 i bony na zakupy w e-księgarni Woblink. By wziąć udział w konkursie należy zrobić zdjęcie powieszonego plakatu i przesłać.

Aplikacja Woblink

Należy pamiętać, że kod QR trzeba zeskanowac w aplikacji Woblink. Po wybraniu e-booka powinien pojawić się na półce. Z aplikacji można korzystać na różnych urządzeniach i e-booków pobranych w akcji można korzystać na różnych urządzeniach. By znaleźć e-booka klikamy w trzy kreski poziome w prawym górnym rogu, z rozwijanego menu wybieramy moja półka.

Aplikacja zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Jest niewiele ustawień. Do wyboru są trzy kroje czcionki: domyślna, szeryfowa, bezszeryfowa, i monospace.

ustawienia e-booka w aplikacji Woblink w trybie nocnym
Ustawienia e-booka w aplikacji Woblink przy właczonym trybie nocnym

Możemy także włączyć tryb nocny, tzn. biały tekst na czarnym tle. Może to trochę ułatwić czytanie na ekranie tabletu lub smartfon. Aplikacja umożliwia dodawanie notatek i zakładek. Rozmiaru czcionki nie da się zmienić gestem, trzeba wywołać menu dotknięciem ekranu, wybrać ikonę ustawień, klikać w małe lub duże T, w zależności od tego czy czcionkę chcemy powiększyć czy pomniejszyć.

Przeskakiwanie między rozdziałami trwa nawet kilkanaście sekund. Zmiana stron następuje albo przez gest muśnięcia albo pacnięciem w prawy lub lewy kraniec ekranu. Nie ma możliwości zmiany stron przy pomocy przycisku do regulacji głośności.

Zainstalowałem androidową aplikację Woblinka na InkBOOK Classic 2 wyszukując plik apk (czytnik nie ma sklepu Google Play). Aplikacja działa, ale dość opornie.

Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 - ustawienia e-booka
Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 - ustawienia e-booka
Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 - widok strony e-booka
Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 - widok strony e-booka
Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 w trybie nocnym
Aplikacja Woblink na InkBOOK Classic 2 w trybie nocnym

Otwieranie e-booka trwa prawie pół minuty. Przyjemność z czytania zakłóca efekt przejścia między stronami, który na ekranie  E Ink prezentuje się marnie: najpierw pojawia się wejścia nowej strony z postrzępioną czcionką, a potem następuje pełne odświeżenie ekranu. Po wybudzeniu czytnika aplikacja popada w letarg i nie reaguje.

Jeśli chodzi o audiobooki, to można je pobrać, co może zająć 2GB pamięci, lub odsłuchiwac online. Między e-bookiem i audiobookiem nie ma synchronizacji.

Aplikacja sprawia wrażenie dość prymitywnej i mało przyjaznej użytkownikowi. W obecnym kształcie nie wyobrażam sobie korzystania z niej na co dzień. Jak byłem na targach książki w Krakowie, to aplikacja była jedynym prezentowanym na tablecie w blaszanym kubraku „towarem” na stoisku Woblinka.

Podsumowanie: plus za akcję, minus za aplikację

Cieszy fakt, że akcja Czytaj PL zatacza coraz szersze kręgi stając się instrumentem do promowania czytelnictwa w formie cyfrowej. Uważam darowanemu koniu warto zaglądać w zęby i nie brać wszystkiego jak leci. Sama akcja z jednej strony budzi uznanie, sympatię, jest ładnie opakowana pod względem medialnym. Słabszą stroną jest udostępnienie e-booka za pośrednictwem aplikacji Woblink. Nasuwa mi się pytanie: skoro e-księgarnia sprzedaje na sztuki zabezpieczone znakiem wodnym e-booki, to po co jej aplikacja, która, jeśli chodzi o wrażenia czytelnicze, nie wprowadza żadnej wartości dodanej?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza