czwartek, 2 maja 2013

Coraz więcej czytników z ekranem 8 cali. Nowy trend na rynku?

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że największą popularnością w świecie czytników, cieszą się urządzenia z przekątną ekranu wynoszącą 6 cali. Alternatywą dla nich były urządzenia 9,7 calowe, stopniowo odchodzące do lamusa. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilka modeli czytników o przekątnej 8 cali.

O jednym z nim już pisałem. Chodzi o Pocketbook Lux Color, który wyposażony jest w obsługiwany dotykiem, ekran eInk Triton 2 z ledowym podświetleniem.

Trekstor Pyrus Maxi

Trekstor Pyrus Maxi - czytnik z ekranem 8 caliJest to większy brat sześciocalowego Pyrusa, który pojawił się jesienią na półkach w Empiku i wkrótce potem zniknął. Trudno powiedzieć, czy miało to związek z procesem o naruszenie patentu, który firmie Trekstor wytoczyła przed niemieckim sądem firma E Ink. Ekran w Trektor Pyrus ma niezły kontrast i jest bielszy niż w Kindle. Minusem był dość wyraźny efekt ghostingu, kiedy nie ustawiono odświeżania co 1 stronę.

Do rozstrzygnięcie procesu wydaje się być długa i wyboista. W każdym spór patentowy nie przeszkodził firmie Trekstor wprowadzenie na rynek kolejnego czytnika z technologią chińskiej firmy OED Technologies Co. Ltd.

Wracając do samego czytnika, Trekstor Pyrus Maxi ma rozdzielczość 1024 x 758 pikseli. Waży 320 gr. przy wymiarach 211 x 151 x 10 mm. Obsługuje następujące formaty: EPUB, FB2, HTML, PDB, PDF, RTF, TXT, BMP, GIF, JPEG, PNG. Do dyspozycji mamy 4 GB pamięci, z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty MicroSD. Podobnie jak jego mniejszy brat Trekstor Pyrus Maxi obsługuje widoki okładek (Kindle tej funkcjonalności doczekał się dopiero w wersji Paperwhite). W czytniku wykorzystano system operacyjny Android. Ekran obsługiwany jest za pomocą przycisków. Do dyspozycji po dwa przyciski do zmiany stron przy bocznych krawędziach oraz zestaw przycisków do nawigacji pod ekranem. Czytnik nie ma obsługi dźwięku ani wifi. Na niemieckim Amazon kosztuje 157,77 euro.

Icarus 8

Icarus 8 - czytnik z przekątną ekranu 8 caliJeśli chodzi o ekran, to specyfikacja jest taka sama jak w Trekstor Pyrus Maxi. Icarus 8 waży ok. 300 g, przy wymiarach 212 x 152 x 95 mm. Obsługuje nieco bogatszy wachlarz formatów niż Trekstor: TXT, PDF, EPUB, PDF, FB2, HTML, RTF, MOBI, DJVU, CHM, IRC, MP3, WMA, WAV, AAC, OGG, FLAC, JPG, BMP, GIF, PNG. Czytnik w odróżnieniu od Trekstora obsługuje formaty dźwiękowe i posiada Wi-Fi. Co bardziej zaskakujące, mimo tych dodatkowych funkcji, Icarus 8 kosztuje 139,95 euro.

8 cali – nowy trend?

Czy nowy rozmiar przyjmie się w świecie czytników? Z jednej strony większe gabaryty, to mniejsza poręczność i mobilność, z drugiej ­ ośmiocalowy czytnik powinien sobie lepiej radzić plikami pdf czy djvu (format niemal niepodzielnie królujący w polskiej sieci bibliotek cyfrowych), a także lepiej radzić sobie z komiksami czy wykresami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz