niedziela, 28 kwietnia 2013

Pocketbook Color Lux – światełko i kolor

Doczekaliśmy się wreszcie zapowiadanej na początku roku premiery czytnika e-booków, który połączy kolorowy ekran i ledowe podświetlenie. Na konferencji w Moskwie zaprezentowany został przez czytnik Pocketbook Color Lux.


W PocketBook Color Lux wykorzystano technologię Eink Triton 2, znaną z czytnika e-booków Ectaco Jetbook Color 2, która umożliwia wyświetlanie 4096 kolorów. Brzmi imponująco? Zawsze to więcej niż 16 odcieni szarości, ale jeśli spojrzę na mojego starego Samsunga z ekranem TFT wyświetlającym 60 000 kolorów, to już nie robi to takiego wrażenia.

Barwy w Eink Triton 2 wydają się być raczej pastelowe, podobne do tych, które znamy ze starych „kolorowych” gazet z lat 80-tych. Jak ktoś ma jeszcze gdzieś starego „Świerszczyka” albo „Bajtka” to wie, o czym piszę. Jedyna nadzieja by te mdławe kolory nabrały życia tkwi w oświetleniu. O takiej intensywności i wyrazistości kolorów jak na obrazku z technologią eInk Triton, jak na obrazku nie ma co marzyć.

O ile Ectaco Jetbook Color z dużym ekranem 9,7 był czytnikiem dedykowanym do zastosowań edukacyjnych, o tyle Pocketbook Color Lux celuje w masowego klienta. Pocketbook postawił na dość nietypowy rozmiar ekranu – 8 cali, niemal wpół drogi między najpopularniejszym standardem 6 cali, a ginącym gatunkiem dużych czytników o przekątnej 9,7 cali. Rozdzielczość 800 x 600 przy takim rozmiarze rozczaruje na pewno miłośników liczenia pikseli, którzy na jednym calu znajdą ich tylko 125.

Większy rozmiar ekranu daje nadzieję na wygodniejszą obsługę plików PDF. Czytnik wyposażony jest w procesor 800 Mhz i 256 MB RAM oraz wewnętrzny dotykowy ekran. Intensywność podświetlania reguluje się przesuwając palcem po górnej ramce. Poniżej krótki film na którym możemy zobaczyć czytnik w działaniu.

Pocketbook Lux Color to pierwszy prawdziwy sprawdzian technologii eInk Triton przed masowym klientem. Pocketbook większość swojej sprzedaży kieruje na rynek rosyjski. Cena czytnika kształtować się w Rosji granicach ok. 9 900 rubli, czyli ok. 1000 zł. Czy inni producenci czytników zdecydują się na przejście z odcieni szarości na pastelowe barwy? Czy klient będzie będzie w stanie zapłacić więcej za mdławy kolor niż za odcienie szarości?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz