PocketBook odświeża stronę i e-księgarnię

Firma PocketBook postanowiła wykorzystać lato do odświeżenia strony internetowej.

Nowa strona firmy PocketBook

Zmienia się nie tylko wygląd, treść strony, a nawet adres.

Polska strona teraz w domenie pocketbook.pl

Najważniejsza zmiana dotyczy adresu polskiej wersji strony PocketBook. Do tej pory znajdowała się w ona w osobnym katalogu w domenie pocketbook-int.com. Obecnie polską stronę PocketBooka znajdziemy pod adresem pocketbook.pl.

Poprzednia wersja polskiej strony PocketBooka

Z dawnych adresów do polskiej wersji strony ustawione jest przekierowanie na główną stronę pocketbook.pl. Pod tym adresem znajdziemy teraz podstawowe informacje dla polskich klientów PocketBooka, informacje dotyczące aktualizacji, opisy i specyfikację techniczną urządzeń.

Nie wszystkie wersje językowe strony PocketBooka doczekały się modernizacji i nowego adresu. Niemiecka witryna nadal jest dostępna w starej formie.

Nowy szablon i animacje

W porównaniu ze starą wersją witryny, nowa strona PocketBooka dostosowana jest do dostosowuje się do wielkości ekranu. Dzięki temu jej przeglądanie na urządzeniach mobilnych jest wygodniejsze niż do tej pory.

Nowa strona PocketBooka
Nowa wersja polskiej strony PocketBooka

Witryna PocketBooka w nowej odsłonie jest przesycona efektami animacji tekstu i zdjęć. Na stronie głównej piruetem wita nas PocketBook Touch HD 3.

Przy przewijaniu strony, pojawianiu się tekstu towarzyszą efekty animacji.

Nowa strona, nowe treści

W stosunku do poprzedniej wersji strony zwraca uwagę położony nacisk na materiały wideo. Ze strony głównej możemy odtworzyć krótki film prezentujący najważniejsze cechy czytnika PocketBook Touch HD 3.

Nowością są krótkie tutoriale, prezentujące wybrane funkcje czytnika lub niektóre czynności np.:

  • Jak zmienić czcionkę?
  • Jak aktualizować oprogramowanie?
  • Jak wyświetlić pasek stanu?
  • Gesty w trybie czytania
  • Jak wkładać kartę microSD?

Nowym zjawiskiem w polskiej wersji strony jest pojawienie się zakładki „aplikacje”, w której znajdziemy opis aplikacji do czytania na urządzeniach mobilnych - PocketBook Reader.

Zwraca uwagę sposób pogrupowania oferty czytników, którą podzielono na trzy kategorie:

  • podstawowe (PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux 2)
  • bestsellery (PocketBook Touch Lux 4)
  • zaawansowane (PocketBook Touch HD 3, PocketBook InkPad 3)

Na stronie pojawiła się też zakładka "dla biznesu", na której PocketBook oferuje wszystkie elementy składające się na system e-czytelniczy ekosystem, czyli: aplikacja na urządzenia mobilne, czytnik, e-księgarnia, chmura (PocketBook Cloud).

E-księgarnia w nowej odsłonie

PocketBook od pewnego czasu ma e-księgarnie Bookland.com. Z interesującej oferty dla polskiego użytkownika czytników PocketBook, na uwagę zasługują słowniki.

Sam układ e-księgarni i niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych powodują, że sprawia ona wrażenie już dość archaicznej.

E-księgarnia na pocketbook.ua

Firma wprowadziła zmodernizowaną e-księgarnie do ukraińskiej wersji strony. Najważniejsze modyfikacje w stosunku do Bookland.com to:

  • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
  • rozbudowane opcje filtrowania min. według ceny, serii, języka,
  • dodawanie ocen do książek.

Czy to oznacza, że PocketBook planuje mocniejsze wejście na rynek e-booków? Uważam, że jest to raczej prezentacja możliwości własnego ekosystemu. PocketBook ma szansę być raczej dostarczycielem infrastruktury dla e-księgarń niż treści.

Powinien on zostać oparty na trzech filarach:

  • zakupy jednym kliknięciem z poziomu czytnika,
  • wygodne, bezpieczne i budzące zaufanie metody płatności,
  • automatyczna wysyłka e-booków na czytnik.

Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na polski rynek e-booków, to, pomijając Legimi, e-księgarnie są całkowicie oderwane od czytników. Jest to po części wynik paradoksu polskiego rynku, na którym najpopularniejszym czytnikiem jest Kindle, a jego producent ‑ Amazon nie ma konkretnej oferty e-booków w języku polskim.

Podsumowanie

Poprzedni rok był niezwykle urodzajny, jeśli chodzi o liczbę premier nowych czytników PocketBook. W tym roku możemy liczyć najwyżej na lekkie odświeżenie aktualnych modeli.

Działania PocketBooka sprowadzają się do porządkowania własnego „ogródka”, czyli odświeżenia ekosystemu i modyfikacja oprogramowania czytników.

2 komentarze:

  1. na razie to jest kupa błędów na stronie. Nie działające linki, błędy w specyfikacji...

    OdpowiedzUsuń
  2. Słońce wypali, zdezynfekuje i ktoś ją uprzątnie...

    OdpowiedzUsuń