Niemiecki rząd chce obniżyć VAT na e-booki i e-prasę

Niemiecki rząd federalny w przyjętym właśnie projekcie Rocznej ustawy podatkowej, uwzględnił stosowanie obniżonej stawki podatku VAT na e-booki i e-prasę.

Napis VAT ułożony z monet i 5% na ekranie czytnika Kindle 4

Od jesieni zeszłego roku prawo europejskie dopuszcza stosowanie preferencyjnej stawki VAT na e-booki i e-prasę. Wcześniej publikacje elektroniczne sprzedawane online, były traktowane jako usługa jako objęta podstawową stawką VAT.

Opracowana przez rząd Ustawa trafi pod obrady obu izb niemieckiego parlamentu. Jeśli zmiany zostanę przegłosowane przez Bundestag i Bundesrat, nowe prawo ma szansę wejść w życie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Obniżka VAT na książki i prasę w Niemczech z 19 do 7%

W Niemczech podstawowa stawka VAT wynosi 19 %. Wydawnictwa papierowe są objęte stawką 7% procentową. Stanowisko zrzeszeń grupujących przedstawicieli niemieckiej branży księgarsko-wydawniczej jest niejednolite. Z jednej strony doceniają obniżenie VAT na publikacje elektroniczne sprzedawane pojedynczo. Z drugiej strony zwracają uwagę, ze obniżony VAT może nie objąć wydawnictw elektronicznych sprzedawanych i udostępnianych w pakietach.

E-booki taniej na sztuki

Ma to istotne znaczenie, bo preferencyjna stawka może nie objąć, szeregu usług związanych z e-publikacjami udostępnianymi w pakietach. Uzasadnieniem dla takiego rozwiązania ma być stanowisko, że prawo europejskie nie dopuszcza stosowanie prefencyjnych stawek dla takich rozwiązań.

Warto zaznaczyć, że ta sprawa może mieć kluczowe znaczenie dla wypożyczalni e-booków, baz wiedzy. Na pewno sprawą jest żywo zainteresowana polska firma Legimi, udostępniająca e-booki w abonamencie także na rynku niemieckim.

Co ciekawe, jakiekolwiek kontrowersje związane ze stosowaniem niższego VATu w stosunku do abonamentu na e-booki, nie wypłynęły podczas procedowania ustawy w polskim parlamencie, która wspomina dostarczaniu drogą elektroniczną publikacji […], z wyłączeniem publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.

Polski rząd projekt stosownej ustawy złożył w Sejmie w marcu br., który przegłosował ją 19 lipca. Teraz jest ona procedowana w Senacie. Projekt ustawy przewiduje wejście w życie obniżonych stawek VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r.

Źródło

  • buchreport.de

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza