Ustawa obniżająca VAT na e-booki przyjęta! Teraz czeka na podpis Prezydenta

Niższy VAT na e-booki od 1 listopada staje się coraz bardziej realny. Stosowna ustawa została przyjęta Sejm z uwzględnieniem poprawek Senatu. Teraz czeka na podpis Prezydenta.

Napis VAT ułożony z monet i 5% na ekranie czytnika Kindle 4

Niższy VAT na e-booki i e-prasę staje się faktem. Przyjęta ustawa zakłada obniżenie VAT na e-booki do 5 % i na e-prasę do 8% od 1 listopada 2019 r.

Saga na temat VAT na e-booki, która ciągnie się od lat zbliża się powolnymi krokami do szczęśliwego końca. Przez lata z uwagi na prawo europejskie, które bezwzględnie traktowała e-booki dostarczane online jako usługę, nie było możliwości zastosowania w stosunku do nich obniżonej stawki VAT

Projekt rozwiązań prawnych umożliwiających krajom Unii Europejskiej stosowanie preferencyjnej stawki VAT na e-booki Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2016 r. Zanim stał się on obowiązującym prawem minęły prawie dwa lata.

W marcu 2019 r. do Sejmu rząd skierował projekt ustawy zawierającej min. zapisy obniżające VAT na e-booki i e-prasę. Ustawa zawierała się równnież szereg innych zapisów zmieniających wysokość stawek podatku VAT.

Przedmiotem kontrowersji stała się sprawa podwyższenia stawek podatku VAT na napoje warzywne i owocowe z niską zawartością "wsadu". Głosowanie nad odrzuceniem ustawy zniknęło z porządku obrad. Dopiero w lipcu Sejm wrócił do prac nad ustawą i uchwalił ją 19 lipca.

Następnie projekt trafił do Senatu, który wprowadził poprawki, które umożliwiają stosowanie na roślinne ekwiwalenty mleka takiej samej stawki VAR jak na mleko krowie

W głosowaniu z 9 sierpnia 2019 r. Sejm te poprawki przyjął. Ustawa trafi teraz do Prezydenta RP, który może ją podpisać, zawetować, w całości lub części skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Najbardziej prawdopodobne jest to pierwsze rozwiązanie i najpóźniej we wrześniu ustawa powinna zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Fiskalne równouprawnienie e-booków z książkami papierowymi, które według pierwszych zapowiedzi miało nastąpić 1 kwietnia, potem na Dzień Dziecka, nastąpi w Polsce 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych.

Nowe stawki VAT umożliwią wydawcom obniżenie cen detalicznych e-booków nawet o prawie 15 %. Wszystko zależy od tego jak branża wydawnicza zareaguje na obniżkę VAT i czy zechce się podzielić korzyściami z tego tytułu z czytelnikami.

2 komentarze:

  1. Brawo- chyba minęło 5 lat odkąd unia dała zielone światło.
    Unia kilka lat temu również dała zielone światło na ogólny VAT- można obniżyć nawet do 1% ;]

    OdpowiedzUsuń
  2. Zielone światło do obniżenia VAT na e-booki Unia dała dopiero w październiku 2018 r. W Niemczech dopiero rząd przedstawił projekt rocznej ustawy, która uwzględnia obniżenie Vat na e-booki. Możesz wskazać akt prawny, który umożliwi a krajom członkowskim obniżenie VAT do 1%?

    OdpowiedzUsuń