niedziela, 20 maja 2018

Kobo Clara HD – lekki czytnik z regulacją barwy podświetlenia

Plotki i przecieki o nowym Kobo czytniku krążyły już od dwóch miesięcy. Choć nadal nie ma oficjalnej premiery, jest już właściwie pewne, że będzie nim sześciocalowy Kobo Clara HD.

Kobo Clara HD - nowy czytnik z regulacją barwy podświetlenia

Koncern Rakuten-Kobo przejął w 2017 r. technologiczną część sojuszu Tolino od Deutsche Telekom. Ponieważ Tolino miało na tyle silną pozycję na niemieckojęzycznym rynku e-booków, firma zrezygnowała z promowania tam własnej marki Kobo.

Przeczytaj także o bliźniaczo podobnym do Kobo Clara HD czytniku

Tolino Shine 3

Tym niemniej czytniki Kobo nadal są obecne w Europie Zachodniej min. w Holandii, Belgii, Hiszpanii i Włoszech.

czytnik e-booków Kobo Clara HD
Tak wygląda front czytnika Kobo Clara HD

Informacja o premierze czytnika pojawiła się przez krótki czas na stronie jednego z włoskich dystrybutorów. Debiutujący czytnik e-booków Kobo Clara HD wyposażony będzie w ekran E Ink Carta o przekątnej 6 cali i siatce pikseli 300 ppi, czyli najwyższej dostępnej na rynku.

Od frontu czytnik wygląda dość sztampowo – osadzony w ramce ekran i obudowa z lekko zaokrąglonymi rogami. Na tylnej część czytnika znajduje się perforacja, która ma sprawiać, by czytnik pewniej leżał w dłoni. Uwagę zwraca tłoczone logo producenta – Rakuten Kobo

Kobo Clara HD - tył obudowy
Tył obudowy czytnika Kobo Clara HD

Drugą istotną cechą urządzenia jest system regulacji barwy podświetlenia ComfortLight Pro.

Regulację temperatury światła opisywałem przy okazji recenzji czytnika PocketBook Touch HD 2 i PocketBook InkPad 3. Czytnik jest wyposożony w 7 diod pomarańczowych i 8 niebieskich. Funkcja regulacji barwy podświetlenia w celu ograniczenia negatywnego wpływu niebieskiego światła na sen.

Urządzenie wyposażone jest w 8 GB pamięci wewnętrznej i baterię o pojemności 1500 mAh. Waga czytnika to zaledwie 166 g.

Bazując na specyfikacji dotychczasowych modeli, można się spodziewać, że czytnik będzie obsługiwał formaty: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR.

Cena Kobo Clara HD ma wynosić 129 euro, a sprzedaż ma ruszyć w czerwcu br.

Uwagę zwraca, że cena urządzenia skalkulowana jest niżej niż standardowa cena Kindle Paperwhite 3 w wersji bez reklam (139,99 euro), który funkcji regulacji podświetlenia nie posiada.

Kolejna kwestia to fakt, że Kobo zdecydowało się na powrót w sześciocalowym czytniku z podświetleniem do ekranów o wyższej rozdzielczości. Kobo Aura edition 2, który trafił na rynek w 2016 r. i miał ekran o E Ink Carta 212 ppi, w przeciwieństwie do Kobo Glo HD, który debiutował rok wcześniej z ekranem o siatce pikseli 300 ppi.

Czytniki Kobo nie mają menu w języku polskim, nie grzeszą zbyt może zbyt dobrą obsługą plików PDF, ale mają rozbudowane i przejrzyste ustawienia czcionki. Producent dostarcza aktualizacje nawet po kilku latach od premiery urządzenia Dodatkowym atutem jest możliwość przesyłania artykułów na czytnik z wykorzystaniem usługi Pocket.

Poniżej zestawienie dane techniczne czytnika:

  • ekran dotykowy E Ink Carta o przekątnej 6 cali, 300 ppi
  • waga 166g
  • wymiary 159,6 x 110 x 8,35 mm
  • 8 GB pamięci wewnętrznej
  • procesor 1 Ghz Freescale Solo Lite
  • 512 MB pamięci RAM
  • podświetlenie z regulacją barwy (ComfortLight Pro)
  • obsługa formatów EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, HTML, RTF, CBZ, CBR
  • moduł WiFi 802.11 b/g/n
  • aplikacja Pocket, słownik, zabezpieczenie czytnika hasłem

Czytniki Kobo trudno też znaleźć w polskich sklepach internetowych (czasem się pojawiają w morele.net). Można je za to zamówić w… Amazon.de.

aktualizacja: 01.06.2018

Źródło:

W artykule umieszczam linki partnerskie do sklepów internetowych. Dokonując z nich udanych zakupów wspieracie mnie moralnie i materialnie do dalszej pracy nad blogiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz