środa, 11 czerwca 2014

Ofensywa Onyxa - czytniki Onyx Boox T68 Lynx

Było ostatnio o czytnikach PocketBook, to teraz pora na Onyxa. Obie firmy celują w podobny rynek - Europa Środkową i Wschodnią, nieśmiało zapuszczając się na zachód. Zarówno Onyx jak i PocketBook stawiają na obsługę wielu formatów (min. DJVU i fb2), funkcję TTS (czytania na głos), których na próżno szukać w czytnikach Kindle czy Kobo.

Onyx T68 Lynx - czytnik z Androidem i Google Play

W poprzednim roku na urządzeniach Onyxa Linuxa zastąpił Android. Nie pierwszy raz system operacyjny Google pojawił się na czytniku e-booków. Wcześniej można go było spotkać w czytnikach Sony, Tolino Shine, Tolino Vision oraz Nook. Nowością w czytnikach Onyxa Afterglow i Storia była możliwość instalowania własnych aplikacji na leciwego Androida 2.3, choć nie bezpośrednio z Google Play.

Na rynek właśnie trafił nowy czytnik Onyx Boox T68 Lynx. Najważniejszą cechą urządzenia jest dotykowy ekran eInk o przekątnej 6,8 cala i rozdzielczości 1440 x 1080 px (262 ppi) z wbudowanym podświetleniem. Obok czytnika Kobo Aura HD jest "najgęstsza" rozdzielczość dostępna na rynku. Musze przyznać, że trochę wtedy naśmiewałem z ej "wojny na piksele", ale jednak muszę przyznać, że wyższa rozdzielczość to trochę lepsza jakość wyświetlanych dokumentów graficznych, komiksów, wykresów, zdjęć. Tu jednak ciągle poważnym ograniczeniem jest brak koloru.

Kolejną ważną innowacją w czytniku jest jest możliwość instalowania aplikacji z Google Play. Dzięki temu instalowanie aplikacji jest dużo prostsze i wygodniejsze. Również nowsza wersja systemu Android sprawi, że na Onyx T68 Lynx będzie działało więcej aplikacji niż na Onyx Aftergow ze starszą wersją 2.3 systemu Android. Onyx T68 Lynx nie obsługuje jednak aplikacji Legimi. (We wrześniu 2014 r. Legimi udostępnił aplikację w wersji działającej na Onyx T68)

Pozostałe szczegóły specyfikacji urządzenie znajdziecie niżej.

 • Bateria: 1700mAh Li-ION Polymer
 • Rozmiar: 194,2 mm x 132 mm x 8,8 mm
 • Waga: 236 g
 • Procesor: Freescale i.MX Cortex A9 1.0GHz, RAM: 512 MB
 •  Wewnętrzna pamięć flash: 4 GB (ok. 7 tys. książek)
 • Obsługa sieci bezprzewodowych WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth (4.0)
 •  -microUSB 2.0,

  3.5mm wyjście słuchawkowe stereo,
  port kart pamięci SD o pojemności do 32GB.  

 • Oprogramowanie:  Android 4.0.4

 • Zainstalowane aplikacje: Galeria, Przeglądarka Internetowa, Kalendarz, Kalkulator, Odtwarzacz muzyki, Onyx Boox store, OReader (a.k.a AlReader), Poczta, QuickDic, Sklep Google Play, Szukaj, Zegar, AlReader, FBReader, OnyxReader, Cool Reader.  

 • Wbudowany sklep / księgarnia: booxsource.com

 • Syntezator mowy (funkcja “Czytaj na głos”; Text-to-speech): IVONA™ z głosami: Polski, Angielski i Niemiecki

 • Wspierane formaty:
  -książek i dokumentów: EPUB, PDF (z reflow), Adobe DRM, TXT, RTF, HTML, MOBI (bez DRM) CHM, DOC, FB2, PDB, DjVu, ZIP
  -formaty audio - MP3, WAV
  -formaty obrazkowe - JPG, GIF, TIFF, BMP, PNG

Dość rzadko spotykaną cechą czytnika jest moduł Bluetooth, umożliwiający podpięcie bezprzewodowego głośnika (niektórzy woleliby klawiaturę). Czytnik e-booków mimo dotykowego ekranu zachował dwie pary przycisków na bocznych krawędziach obudowy.

Onyx T68 Lynx to kolejny krok ewoluowania czytnika w stronę tabletu. Czy to dobrze, czy to źle? Moim zdaniem najważniejsze, by czytnik dobrze sprawował się w swym podstawowym zastosowaniu, prezentacji i nawigowaniu po tekście, a jeśli ma jakieś dodatkowe funkcje, to stanowi o jego dodatkowej wartości. Google Play stanowi tu dodatkowe okno na świat dla czytnika, przez które można korzystać z innych ekosystemów.

Poniżej krótki film prezentujący czytnik w akcji.

Onyx T68 Lynx jest już dostępny w sprzedaży w cenie 749 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz