poniedziałek, 29 lipca 2013

Wiatr od wschodu... Czytniki rosyjskiej firmy Texet

Rosyjska firma teXet zaprezentowała ostatnio dwa nowe urządzenia:TB-416FL - sześciocalowy czytnik z podświetleniem:

  • TB-416FL - sześciocalowy czytnik z wbudowanym podświetleniem
  • TB-138 - czytnik o przekątnej ekranu 8 cali

rosyjski czytnik e-booków teXet TB-416fl z wbyudowanym podświetleniemOba urządzenia są obsługiwane przyciskami i wyposażone w ekran zbliżony do tego oferowanego przez E Ink Holding. Zapewne mamy tu do czynienia z jakimś tańszym chińskim zamiennikiem, podobnie jak to było w przypadku czytnika Trekstor Pyrus. Oba czytniki są wyposażone w 4 GB pamięci z możliwością jej rozszerzenia przez kartę MicroSD. Jeden i drugi  prezentują cechę charakterystyczną dla "obrządku wschodniego" czyli obsługę wielu wielu formatów DJVU, PDF, EPUB, FB2, TXT, MOBI, HTML, PDB, RTF, CHM, w przeciwieństwie do zachodnich urządzeń robionych pod ekosystem jak Kindle, Kobo, Nook czy Tolino. Oba urządzenia są wyposażone w menedżera plików.

Warto zaznaczyć, że największy zbiór darmowych publikacji - Federacja Bibliotek Cyfrowych, opiera się na formacie DJVU. Zdecydowanie nie jest to format czytnikowy tzn. nie pozwala na dostosowanie tekstu do wielkości ekranu urządzenia, tak jak to się dzieje w przypadku epub czy mobi. Większość z tych publikacji nie będzie się nadawała na czytnik 6-calowy, ale w przypadku urządzenia 8-calowego może to prezentować się korzystniej.

Sześciocalowy TB-416fl ma ekran o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, waży zaledwie 177 g. Za niespotykany nigdzie indziej i pozbawiony wifi mariaż guzików i podświetlenia, musielibyśmy zapłacić 3999 rubli (czyli ok. 390 zł).

Ośmiocalowy TB-138 dysponuje rozdzielczością 1024 x 768 pikseli, waży 316 g, posiada wbudowany moduł wifi. Jego cena wynosi 5990 rubli (czyli ok. 580zł).teXet T-138 - czytnik rosyjskiego producenta z ekranem o przekątnej 8 cali

W przypadku obu czytników w cenie urządzenia otrzymujemy również okładkę.

Po co w ogóle piszę o urządzeniach-, które pewnie i tak nie trafią na polski rynek? Warto zwrócić uwagę, że oba czytniki celują w pewną niezagospodarowaną niszę. Jeśli chodzi o większe czytniki to polski e-czytelnik nie ma większego wyboru, pozostaje mu tylko Onyx M92 lub ewentualnie któryś z leciwych Pocketbooków (w cenie 800-1200 zł). W segmencie czytników z podświetleniem nie znajdziemy niż poniżej trudno byłoby znaleźć coś poniżej 500 zł.

źródło:

  • texet.ru
  • the-digital-reader.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz