niedziela, 28 lipca 2013

Pocketbook Color Lux - falstart ze światłem i kolorem?

Pocketbook Color Lux - tak te kolory w rzeczywistości nie wyglądająPocketbook Color Lux - pierwszy czytnik wykorzystujący ledowe podświetlenie i kolorowy ekran eInk Triton można już zamówić w przedsprzedaży na czytio.pl. Recenzje czytnika nie napawają jednak optymizmem.

Główne cechy urządzenia to

  • ekran o przekątnej 8 cali, 800 x 600 pikseli,  w technologii eInk Triton 2 z wbudowanym podświetleniem
  • procesor Freescale 800Mhz, 256 MB RAM
  • 4 GB pamięci wewnętrznej
  • wejście na słuchawki 3,5 mm
  • obsługę formatów: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), mp3

Podobnie jak w przypadku poprzednich czytników firmy Pocketbook nie brak tu dodatkowych gier i aplikacji, syntezatora mowy.

Zamiast standardowych w czytniku 16 odcieni szarości otrzymujemy dodatkowo 4096 kolorów. Czy to dużo czy mało? Dla porównania - mój stary Samsung E200 obsługuje 65 tysięcy. Cudów po E Ink Triton się nie spodziewałem, ale nawet ledowe podświetlenie mu nie pomaga.

Z rozwiązań, które można zapisać Pocketbookowi na plus, można wymienić zarządzanie podświetleniem za pomocą panelu umieszczone w górnej ramce. Dotykowy panel do obsługi czytnika umieszczony jest na bocznej ramce. Z drugiej takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego etui, które nie dotykałoby tych krawędzi czytnika.

Pocketbook Color Lux z uwagi na większy rozmiar (* cali) jak i tę namiastkę barw, które nam oferuje technologia eInk Triton 2, wydawałby się idealnym rozwiązanie do zmagań z dokumentacją techniczną, tabelami, komiksami. Tymczasem otworzenie PDFa wystawia na próbę cierpliwość testujących czytnik. Korzystanie z gestów powiększania obrazu przez szczypanie, okazuje się drogą przez mękę. To, co mogłoby stanowić wartość dodaną, skazuje ten czytnik na porażkę. Podświetlenie zdaniem redaktorów bloga goodereader.com jest gorsze niż w Nook Simple Touch with Glowlight.

Procesor w Pocketbook Color Lux jest ten sam, co w dotykowym czytniku Pocketbooka, który ukazał się przed rokiem, a zadania postawione przed nim są ambitniejsze, bo dochodzi zarządzanie podświetleniem i obsługa 4096 kolorów. Zwiększono jedynie ilość pamięci ram z 128 do 256 MB.

Opieszałość i relatywnie długi czas reakcji, kiepskie podświetlenie, stosunkowo ciemny ekran to cechy, które nie pozwalają wróżyć rynkowego sukcesu czytnika Pocketbook Color Lux. W teście na blogu goodereader.com uzyskał on niską notę (3/10).

Czytnik można nabyć w przedsprzeda żyna czytio.pl za 1099 zł.

Niepowodzenie nowego dziecka ukraińskiej firmy Pocketbook stawia pod znakiem pytania przyszłość nie tylko technologii eInk Triton 2, ale w ogóle roli dedykowanych czytników e-booków w tych sferach eczytelnictwa, gdzie kolor ma znaczenie i skazać je na bezwględną dominację tabletów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz