Czytniki Pocketbook zagościły w Empiku

W ostatnich dniach do sprzedaży w sieci Empik trafiły czytniki ukraińskiej firmy Pocketbook.

Na wprowadzenie do sprzedaży czytników Pocketbook należąca do Grupy Empik e-księgarnia Virtualo zdecydowała się już w sierpniu . Krok ten szedł w parze z wycofaniem ze sprzedaży czytników Onyx Boox. Jednym z czynników, które mogły zaważyć na podjęcie takiej decyzji były plany otwarcia przez Onyxa własnej platformy do sprzedaży e-booków. 

We wrześniu Empik wprowadził do sprzedaży tani czytnik z ekranem w technologii elektronicznego atramentu Trekstor Pyrus w cenie 299 zł. Z jednej strony jest to ciekawa alternatywa dla droższych urządzeń z ekranami eInk, z drugiej jakość kapryśnie reagujące przyciski oraz rzucający się w oczy ghosting przy odświeżaniu co 3 strony pozostawiały trochę do życzenia.

Trzeba zaznaczyć, że do tej pory na półkach Empiku brakowało urządzenia które jednocześnie posiadałoby ekran eInk Pearl (taki jak w Kindle) i wifi.

Wreszcie w ofercie największej w Polsce sieci ksiegarń pojawił się czytnik e-booków Pocketbook 622 Touch, który wypełnią tę lukę. Do jego najważniejszych cech należy niewielka waga (192 g), wewnętrzny dotykowy ekran, obsługa wielu formatów (w tym zabezpieczonych Adobe DRM epub i pdf), słownik, przeglądarka internetowa. Kiedy Pocketbook w kwietniu tego roku wchodził na polski rynek, jego cena wahała się od 666 do 699 zł. Tymczasem Empik oferuje to urządzenie za 499 zł. Dla porównania Kindle Touch kupiony bezpośrednio w Amazon.com to wydatek ok. 620 zł. Za porównywalny Onyx Boox i61 Espresso w nexto.pl zapłacimy 599 zł.

Pocketbook 611 w Empiku

Na półki Empiku trafił też  nieco starszy model z ekranem eInk wcześniejszej generacji, obsługiwany przyciskami - Pocketbook 611. Tu również cena jest dość atrakcyjna 369,99 zł. Jest to najniższa cena na polskim rynku  urządzenia łączącego w sobie ekran eInk oraz Wi-Fi.

Jeszcze w zeszłym roku najtańszy czytnik z eInk i wifi (Prestigio BEN 5162) w Empiku kosztował 629 zł. Ceny czytników wyraźnie spadają, można oczekiwać,  że wraz z wzrostem liczby użytkowników czytników w sposób bardziej dynamiczny będzie rozwijał się polski rynek e-booków.

Do tej pory ze strony Empiku brakowało działań w kierunku zintegrowania eksięgarni z urządzeniami mobilnymi, nie licząc nieudanych przymiarek z Oyo. Być może pojawienie się w ofercie potentata na polskim rynku czytników z Wi-Fi jest z aplikacją empik.com zamiast standardowej przeglądarki jest świadectwem zmian w tym zakresie.

Pocketbook 622 Touch zniknął z oferty Empiku. W przedziale cenowym do 500 zł był jeden z niewielu czytników łączących w sobie takie cechy jak: dotykowy ekran eInk, obsługę wielu formatów i Wi-Fi.

edycja: 08.02.2013

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza