niedziela, 22 kwietnia 2012

Pocketbook 622 Touch - czytnik z Dzikich Pól...

W kwietniu pojawił się polskim rynku kolejny czytnik ukraińskiego producenta czytników marki Pocketbook. Warto się przyjrzeć bliżej temu urządzeniu.

 • ekran eInk Pearl, 6 cali,  600 x 800 pixels
 • 16 odcieni szarości
 • wewnętrzny touch screen z obsługą gestów (w odróżnieniu od konkurencji, która ma w oparciu o podczerwień
 • procesor 800MHz
 • pamięć RAM 128MB
 • Wi-Fi (802.11 b/g)
 • 2 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia przez kartę MicroSD o pojemności do 32 GB
 • bateria 1100 mAh, wystarczająca wg. producenta do 8 000 odświeżeń ekranu
 • 3.5mm stereo audio jack
 • słownik 
 • multitasking
 • obsługa formatów  EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, JPEG, BMP, PNG, TIFF i MP3
 • waga 195 g
 • wymiary 175 x 114,5 x 9,5 mm
Pocketbook 622 Touch dostępny w czarnej i białej obudowie
Pocketbook 622 Touch dostępny w czarnej i białej obudowie

Wykonanie

Pocketbook 622 Touch jest wykonany solidnego plastiku pokrytego tworzywa, że czytnik pewnie trzyma się w dłoni. Jest nieco lżejszy od Kindle Touch. Patrząc na frontową stronę urządzenia widzimy na dole cztery przyciski: home, menu i dwa do przewracania stron. Dotykowy ekran średnio się sprawdza, kiedy czytamy na stojąco, jadąc autobusem miejskim czy tramwajem, trzymając w jednej ręce czytnik w drugiej poręcz, a w zębach bilet do kontroli. Wtedy wygodniej zmieniać strony przy pomocy klawiszy.

Na dolnej krawędzi czytnika znajduje się wyłącznik, wejście na kartę MicroSD, wejście na słuchawki.

Ekran

Pocketbook 622 Touch jest wyposażony w ekran eInk Pearl o rozdzielczości 800 x 600 pikseli, więc oferuje najlepsze rozwiązanie w tej technologii. W odróżnieniu od Kindle Touch czytnik ukraińskiej firmy posiada wewnętrzny dotykowy ekran, a nie oparty na podczerwieni. W związku z tym nie ma było konieczności głębszego osadzenia ekranu w obudowie czytnika, jak to ma miejsce min. w urządzeniu Amazona. Z drugiej strony wewnętrzny ekran dotykowy wiązał się dodatkowo z odbiciem światła. W Pocketbook 622 Touch efekt ten został skutecznie zminimalizowany.

Ekran zbiera pochlebne recenzje. Pocketbook 622 płynnie reaguje na dotyk, nie wykazując w tym względzie opóźnień. Posiada również obsługę gestów. Dzięki temu powiększać tekst lub zmienić orientację ekranu. Rzecz jasna ekran możemy swobodnie obsługiwać palcami. Odchodzi więc do lamusa rysik, który towarzyszył poprzednim dotykowym modelom czytników Pocketbook.

Interfejs

Po uruchomieniu czytnika naszym oczom ukazuje się ekran startowy podzielony na dwie części: górną - zawierającą listę ostatnio czytanych książek lub wykonywanych czynności, dolną - menu główne zawierające ikony: biblioteka, ulubione, notatki, muzyka, słownik, aplikacje, ustawienia. Menu główne możemy zwinąć.

Książki elektroniczne możemy sortować według autora, daty, formaty, daty wydania. Mamy także do wyboru trzy tryby wyświetlania: dwa listowe i jeden graficzny. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przypisania konkretnych funkcji do klawiszy jak np. powiększanie pomniejszanie czcionki, skrót do aplikacji lub biblioteki. Każdy klawisz może mieć przypisane dwie funkcje: do krótkiego i do długiego wciśnięcia.

Słownik

Ze słownika możemy korzystać na dwa sposoby. Jeśli chcemy wykorzystywać do tłumaczenia słów zaznaczonych w tekście, musimy go najpierw uruchomić. Możemy też korzystać z możliwości w standardowy sposób otrzymując tłumaczenie po wpisaniu słowa. Domyślnie jest dostępny słownik angielsko-polski. Niektóre słowniki możemy dokupić, niektóre ściągnąć bezpłatnie.

Czytanie

Zaletą czytnika jest obsługa dużej liczby formatów. Otwierając ebooka możemy wybierać z 20 rodzajów i z 15 rozmiarów czcionki. Czytnik posiada funkcje reflow w plikach PDF, umożliwiającą przeglądanie ich jak innego pliku tekstowego. Można również za pomocą gestów powiększać lub obrócić obraz z pliku PDF. Umożlwia również otwarcie aktywnego linku www w przeglądarce. Pocketbook 622 Touch posiada też standardowe funkcje jak: wyszukiwanie słów.

Mutitasking

Jedną z ciekawszych funkcji tego czytnika jest obsługa wielu zadań. W praktyce dzięki temu możemy mieć otwartych kilka książek jednocześnie, swobodnie przechodząc z jednej do drugiej, nie tracąc czasu na ponowne otwieranie i zamykanie aplikacji.

Przeglądarka

Przeglądanie stron internetowych nie stanowiło nigdy mocnej strony czytników ebookow. Pocketbook 622 Touch również nie przynosi tu rewolucyjnych zmian. Pewną nowością jest możliwośc otwarcia kilku kart. Nowością jest obsługa kanałów RSS, jednak rozwiązanie to pozostaje jeszcze w sferze testowej i pozostaje mieć nadzieje, że przy okazji następnej aktualizacji zostanie lepszone.

Cena

Na nowego czytnika, kupionego w sklepie na polskim rynku cena czytnika waha od 666 do 699 zł (22 kwietnia 2012 r.).

Podsumowanie

Na pewno Pocketbook 622 Touch może stawać do rywalizacji z innymi czytnikami z dotykowym ekranem eInk Pearl i może nieco utrudnić wybór osobom zastanawiającym się nad kupnem czytnika. W rankingu austriackiego serwisu cme.at czytnik uplasował się na drugiej pozycji wśród czytników nowej generacji. Palmę pierwszeństwa zdaniem austriackich recenzentów, odebrało mu nieintuicyjny software, nie przystający do urządzeń mobilnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz