sobota, 28 lipca 2012

Wieści różnej treści 2

Trwa sezon ogórkowy, brak premier nowych urządzeń zapierających dech w piersiach i promieniujących blaskiem emejzingu. Na rynku wydawniczym też wiele się nie dzieje. Zamiast tworzyć wpisy w formie aktów strzelistych lub sztucznie rozdmuchane wydarzenia postanowiłem zrobić krótki przegląd ciekawszych zdarzeń z ostatnich kilku tygodni.

1. Amazon wprowadza limit transferu w sieci 3g

Do niedawna posiadacze Kindle Keyboard (Kindle 3) 3 G mogli cieszyć się nielimitowanym dostępem do sieci na sporej części kuli ziemskiej. Choć czytnik e-booków z eInk w równym stopniu nadaje się do przeglądania sieci, co penseta do konsumpcji zupy, to darmowe 3 g w Kindle w czasie zagranicznych wojaży. Kwestią czasu było rozpowszechnienie patentu na podpięcie do sieci w oparciu o urządzenie Amazonu/a zwykłego domowego komputera. W odpowiedzi Amazon wprowadził limit 50 Mb/miesiąc na połączenia Kindle z 3 g. Po przekroczeniu limitu użytkownicy mogą jedynie przeglądać strony Wikipedii i sklepu Amazon.

2. Wojna o e-podręczniki

Rząd w ramach programu "Cyfrowa szkoła" planuje wprowadzenie otwartych e-podręczników dostępnych za darmo. Koncept  jest taki, że mama z tatą kupią dziecku urządzenie (tablet, laptop, netbook), a Ministerstwo dostarczy darmowych e-podręczników. Siłą rzeczy taki plan nie budzi entuzjazmu wydawnictw. Gra toczy się o rynek wart ok. miliarda złotych. Nic dziwnego, że wydawcy z jednej strony straszą pozwami, z drugiej bojkotują konkurs na e-podręczniki organizowany przez Ministerstwo. W projekcie tworzenia e-podręczników mają brać udział trzy wyższe uczelnie. W sumie trudno się dziwić stanowisku wydawców: państwo najpierw sprywatyzowało wydawnictwa, pozwoliło na rynek podręczników i konkurencję, a teraz chce przejąć ich rolę.

3. Rynkowa porażka Kyobo Mirasol

Kilka miesięcy temu pisałem o Mirasol - jednej z technologii oferującej e-papieru w kolorze. Kyobo Mirasol - urządzenia próbujące połączyć tablet z e-czytnikiem nie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem na rynku.  Wkrótce potem firma Qualcomm ogłosiła wstrzymanie produkcji urządzenia.

4. Amazon ze światełkiem jednak nie w lipcu

Amazon we wprowadzaniu na rynek nowych wersji czytnika ebooków pozostaje w tyle za swoim konkurentem Barnes & Noble, który wcześniej wprowadził na rynek czytnik z wbudowanym podświetleniem - Nook Glowlight Touch. Kwestią czasu pozostaje wprowadzenie podobnego rozwiązania w czytnikach Kindle. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nowy Kindle ze światełkiem prawdopodobnie nie ukaże się w lipcu. Niemniej jednak niektórzy amazonoznawcy z braków na magazynie 3 spośród 4 czterech wersji Kindle Touch, wnioskują, że coś się święci, tzn. świeci...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz