niedziela, 30 września 2018

Kobo Forma z przyciskami i ośmiocalowym ekranem

Jakiś czas temu pisałem o pogłoskach, że szykuje się nowy czytnik Kobo. Okazały się one prawdziwe. W październiku na rynek ma trafić nowy czytnik kanadyjsko-japońskiego giganta pod nazwą Kobo Forma.

wizualizacja czytnika Kobo Forma na hiszpańskim Twitterze Kobo

Na hiszpańskim koncie Kobo przez chwilę pojawiła się wizualizacja nowego czytnika wraz informacją, że ma on być dostępny od 16 października. Brak na razie jakichkolwiek bliższych danych dotyczących choćby rozmiaru czytnika.

Czytnik będzie wyposażony w ekran o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1440 × 1920 pikseli (300 ppi).

Nowością jest zastosowanie ekranu E Ink Mobius, w którym szklane powłoki zastąpione zostały plastikowymi. Dzięki temu ekran jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Dotąd technologia E Ink Mobius była stosowana w czytnikach z ekranami o przekątnej 10 i 13,3 cala

Kolejną zaletą tej technologii jest mniejszy ciężar. Dlatego Kobo Forma waży zaledwie 197 g, czyli mniej niż niejeden sześciocalowiec.

Czytnik będzie wyposażony w system regulacji barwy podświetlenia ComfortLight PRO. Jego zadaniem jest ochrona przed negatywnym wpływem niebieskiego światła na sen w podczas czytania w godzinach wieczornych.

Kolejną istotną cechą Kobo Forma jest wodoodporność zgodna z normą IPX8. Czytnik e-booków ma wytrzymać przez godzinę zanurzony w wodzie.

Kobo Forma dostępny będzie w dwóch wersjach z 8 GB i 32 GB pamięci wewnętrznej.

Czytnik obsługiwać ma nastąpujące formaty e-booków: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR

Kobo Forma - front obudowy
Znakiem rozpoznawczym Kobo Forma jest asymetryczne wzornictwo i fizyczne przyciski

Zwraca uwagę wygląd urządzenia, które wyróżnia się asymetrycznym wzornictwem oraz dwoma fizycznymi przyciskami na bocznej ramce, jednym dłuższym i drugim krótszym. W najcieńszym miejscu czytnik ma zaledwie 4,2 mm grubości.

Kobo Forma - krawędż obudowy
Krawędź obudowy czytnika Kobo Forma

Asymetryczne wzornictwo nie jest wynalazkiem Kobo. Podobne rozwiązanie zastosowano elastycznym czytniku Wexler Flex One, który „wyginał śmiało ciało” czy w PocketBook InkPad 2.

Wexler Flex One wyróżniał się nie tylko asymetrycznym wzornictwem, ale także elastycznym ekranem i obudową.
Niesymetryczne wzornictwo i przyciski na bocznej ramce można było spotkać w PocketBook InkPad 2.

Ostatnim przykładem wzornictwa z jedną szerszą boczną ramka z dwoma fizycznymi przyciskami są czytniki Amazonu Kindle Oasis i Kindle Oasis 2.

Kindle Oasis 2 z szeroką boczną ramką i fizycznymi przyciskami do zmiany stron

Zaletą takiego rozwiązania jest pełna możliwość zmiany stron ręką, w której trzymamy czytnik.

Kobo jest zatem kolejnym producentem czytników, który, po latach zachłyśnięcia się dotykowymi ekranami zauważył, że jednak fizyczne przyciski w czytniku są potrzebne.

Kobo Forma kosztuje:

  • $279,99 z 8 GB pamięci wewnętrznej
  • $329,99 z 32 GB pamięci wewnętrznej

Aktualizacja: 02.12.2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz