piątek, 15 czerwca 2018

Czytniki Kindle zyskują coś, co rywale mają od dawna

Ostatnio ukazała się aktualizacja oprogramowania czytników Kindle oznaczona numerem 5.9.6. Objęła ona modele: Kindle Paperwhite 2, Kindle 7, Kindle 8, Kindle Oasis, Kindle Oasis 2, Kindle Paperwhite 3.

Zrzut ekranu z czytnika Kindle - ustawienia czcionki

Główną modyfikacją jest możliwość dodawania własnych czcionek. By z niej skorzystać, wystarczy pliki z czcionkami w formacie TTF lub OTF skopiować do folderu /fonts w pamięci czytnika. Dodane czcionki powinny się pojawić w ustawieniach tekstu.

Jednym, ale dość istotnym ograniczeniem, jest fakt, że własne czcionki zadziałają tylko w nowszej wersji formatu mobi – KF8.

Możliwość dodawania własnych czcionek przez użytkownika nie jest niczym nadzwyczajnym. Taką funkcję mają min. czytniki PocketBook, Bookeen czy Kobo.

Dobór odpowiedniej czcionki może mieć istotny wpływ na komfort czytania, szczególnie w modelach z ekranami o mniejszej rozdzielczości. Wybór kroju jest też kwestią indywidualnych preferencji.

Z drugiej strony wydaje mi się, że domyślne czcionki na Kindle raczej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom większości czytelników. Jest wśród nich czcionka OpenDyslexic – czcionka stworzona z myślą o osobach z dysleksją. Jest Ceacilia całkiem dobrze prezentująca się na czytnikach o mniejszej rozdzielczości ekranu.

Moim zdaniem lepiej jest mieć dwa-trzy dobre kroje, niż 100 czcionek zupełnie niedostosowanych do czytników. Od teraz użytkownicy czytników Kindle mają możliwość dodania własnych krojów czcionki.

Skąd je brać? Znajdziemy je min. na stronie Google Fonts. By zawęzić wybór do krojów obsługujących alfabet polski powinniśmy zaznaczyć Latin Extended.

Ciekawym projektem jest czcionka Brygada, odtworzona w formie elektronicznej na podstawie matryc drukarskich z 1928 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Ciekaw jestem jaka jest Wasza ulubiona czcionka? Ja od lat jestem wierny Ceacilii na Kindle Classic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz