niedziela, 17 grudnia 2017

Czytnik e-booków – prezent na ostatnią chwilę

Nadchodzi ostatni tydzień przed świętami, a prezenty jeszcze niekupione. Zastanawiacie się nad wyborem czytnika. Poniżej subiektywna lista propozycji czytnika e-booków na prezent.

Za kryterium wyboru przyjąłem menu w języku polskim. Stąd nie znajdą się tu ani Kindle czy Tolino.

Czytnik w przystępnej cenie

Myśląc o przystępnej cenie, piszę o kwocie rzędu 300-350 zł. Za tyle można już nabyć przyzwoity czytnik z ekranem E Ink Carta. W porównaniu z droższymi modelami, nie znajdziemy w nich podświetlenia, a ekran będzie miał rozdzielczość 800 x 600 pikseli.

Dodam, że od pięciu lat korzystam z czytnika bez podświetlenia ekranu o tej właśnie rozdzielczości i jakoś nie odczuwam palącej potrzeby zmiany.

Bezdotykowy PocketBook Basic 3

PocketBook Basic 3 nie ma dotykowego ekranu. Obsługiwany jest za pomocą fizycznych przycisków ukrytych pod obudową w dolnej ramce. Dzięki nim można czytnik wygodnie obsłużyć jedną ręką.

czytnik e-booków PocketBook Basic 3
Czytnik e-booków PocketBook Basic 3

To może być ważne dla osób, które czytają w komunikacji miejskiej albo lubią w czasie lektury raczyć się kubkiem kawy lub innym napitkiem.

Po stronie plusów czytnika PocketBook Basic 3 należy zapisać:

  • dobrą obsługę plików PDF
  • możliwość dostosowania czytnika do swoich upodabaań (min. przypisanie nowych funkcji przyciskom)
  • tworzenie profili użytkownika (przydatne gdy z urządzenia korzysta kilka osób)
  • możliwość bezprzewodowej wysyłki e-booków na czytnik
  • słownik działający wewnątrz e-booka

Jeśli rozważacie zakup PocketBook Basic 3, to zapraszam do lektury recenzji.

Cena PocketBook Basic 3 zaczyna się od 309 zł. Poniżej lista ofert z wybranych sklepów internetowych wygenerowana za pomocą programu Convertiser [nie wyświetli się jeśli macie włączonego adblocka]

Dotykowy InkBOOK Classic 2 z Androidem

Z czystym sumieniem nie mógłbym tego czytnika polecić każdemu.

Mógłby być on ciekawym prezentem, ale pod warunkiem, że

  • obdarowany emanuje spokojem i opanowaniem
  • ma naturę „rozkminiacza”, gdy pojawia się problem nie biadoli, nie popada we frustrację tylko szuka rozwiązania

InkBOOK Classic 2 jest czytnikiem z dotykowym ekranem, ale na bocznych ramkach ma pary fizycznych przycisków. Jakoś ich wykonania i działania bywa zróżnicowana. U mnie np. z czterech, trzy działają w miarę stabilnie.

Czytnik e-booków InkBOOK Classic 2

InkBOOK Classic 2 działa w oparciu o system operacyjny Android 4.2.2. Nie znajdziemy tu sklepu Google Play. Jest za to „sklep” InkBookAppStore z aplikacjami do czytania różnych e-ksiegarni. Wśród nich znajdziemy min. aplikację pozwalającą skorzystanie z usługi abonamentowej Legimi z ofertą obejmującą ponad 20 000 e-booków.

InkBOOK Classic 2 jest najtańszym czytnikiem e-booków z ekranem E Ink Carta, na którym można skorzystać z oferty abonamentowej Legimi.

Czytnik ma możliwość instalowania aplikacji z plików .apk. Sam skorzystałem z tego rozwiązania przy okazji akcji Czytaj PL, instalując aplikację Woblink, by za darmo przeczytać e-booka Korona śniegu i krwi Elżbiety Cherezińskiej. Jeśli chcecie dokładniej poznać ten czytnik, to zapraszam do lektury recenzji.

Poniżej lista ceny czytnika InkBOOK Classic 2 i łącza do sklepów internetowych.

PocketBook Aqua 2 – czytnik do wanny

Ciekawym pomysłem na prezent świąteczny dla miłośnika czytania w wannie jest wodoodporny czytnik PocketBook Aqua 2. Jest to urządzenie już z trochę wyższej półki cenowej. Zatem znajdziemy tu i wyższą rozdzielczość (212 ppi), a także wbudowane podświetlenie ekranu.

wodoodporny czytnik e-booków PocketBook Aqua 2
Wodoodporny czytnik e-booków PocketBook Aqua 2

Ponadto czytnik ten posiada obsługę dźwięku. W czasie czytania można zatem słuchać przez podłączone do czytnika słuchawki. PocketBook Aqua 2 wyposażony jest w funkcję TTS, umożliwiającą odczytywanie na głos e-booka za pomocą syntezatora mowy.

Przy tym PocketBook Aqua 2 zachował min. takie zalety czytników marki PocketBook jak:

  • dobrą obsługę plików PDF
  • możliwość bezprzewodowej wysyłki na mejla
  • bibliotekę umożliwiającą porządkowanie e-booków zarówno według folderów jak i kolekcji

Zakup PocketBook Aqua 2 to wydatek ok. 530 zł

Czytnik możecie kupić min. w:

PocketBook Touch HD 2 – z kolorowym podświetleniem w trosce o dobry sen

PocketBook Touch HD 2 to czytnik z najwyższą dostępną na rynku gęstością pikseli (300 ppi) i ekranem E Ink Carta. Czytnik posiada również wbudowane podświetlenie, co umożliwia czytanie po ciemku.

czytnik e-booków PocketBook Touch HD 2
Czytnik e-booków PocketBook Touch HD 2 z regulacją barwy podświetlenia

Dodatkowo wyposażony jest funkcję SmartLight, pozwalającą na regulację barwy podświetlenia. Ma ten sposób chronić przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła w godzinach wieczornych na sen. Barwa podświetlenia może być regulowana ręcznie lub automatycznie.

Ponadto PocketBook Touch HD 2 znajdziemy poza wodoodpornością, wszystkie wymienione wcześniej zalety czytnika PocketBook Aqua 2.

Dodatkowym plusem PocketBook Touch HD 2 jest możliwość korzystania na tym czytniku z abonamentowej oferty Legimi.

Jeśli interesuje was ten czytnik i chcielibyście się dowiedzieć więcej, zapraszam do lektury recenzji PocketBook Touch HD 2.

PocketBook Touch HD 2 możecie nabyć min. w:

Ceny czytnika zaczynają się od poziomu ok. 670 zł.

Podsumowanie

Czytniki to urządzenia, które nieczęsto są eksponowane na półkach sklepowych, w sposób umożliwiający ich przetestowanie. Jeśli już trafiają, nieraz zdarzyło mi się spotkać egzemplarze uszkodzone, przestarzałe lub źle opisane. O ile InkBOOKi goszczą jeszcze na półkach sklepów sieciowych, o tyle znaleźć wystawionego PocketBooka jest znacznie trudniej.

Mam nadzieję, że wpis tym, którzy zastanawiali się nad zakupem, któregoś z wymienionych czytników dokonać trafnego wyboru, który uraduje obdarowanego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz