niedziela, 20 listopada 2016

Czytaj PL - ebooki i audiobooki za darmo do końca listopada

Parę tygodni temu zwróciłem uwagę na plakat akcji Czytaj PL na przystanku tramwajowym. Wcześniej coś podobnego wpadało mi w oczy, ale nigdy nie interesowałem się bliżej z prozaicznej przyczyny - nie miałem tableta ani smartfonu.

Czytaj PL - akcja promocji czytelnictwa

Za przedsięwzięciem stoi Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink. Projekt otrzymał dofinansowanie z MInisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na stronach, którego znalazłem informację o dofinansowaniu dla KBF w wysokości 90 000 zł na Kraków Miasto Literatury UNESCO 2016

Czytaj PL jest akcją promocji czytelnictwa, w ramach której czytelnicy mogą uzyskać bezpłatny dostęp do dwunastu darmowych ebooków i audiobooków w pełnych wersjach:

 • Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX – Ashlee Vance
 • Czerwony kapitan – Dominik Dan
 • Co nas nie zabije – David Lagercrantz
 • Trawers – Remigiusz Mróz
 • Lśnienie – Stephen King
 • Inne pieśni – Jacek Dukaj
 • Magiczne drzewo. Czerwone krzesło - Andrzej Maleszka
 • Kajko i Kokosz - Janusz Christa
 • Złodziejska magia - Trudi Canavan
 • W rzeczy samej - Mark Miodownik
 • Ósme życie - Nino Haratischwili
 • Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła

Tylko cztery ostatnie pozycje nie mają audiobooka. Na dobór tytułów nie można narzekać, znajdziemy tu szwedzki kryminał, Stephena Kinga i "przedlodowego" Dukaja.

By wziąć udział w akcji musimy ściągnąć aplikację Woblink dostępną na Androida lub iOS. Do akcji można przystąpić na dwa sposoby.  W pierwszej opcji wystarczy znaleźć plakat akcji i zeskanować z niego kod QR. Mapę z lokalizacją plakatów znajdziecie tutaj.

Plakaty przez organizatorów akcji zostały rozmieszczone w 16 miastach. Oprócz tego mamy możliwość zaproszenia do akcji 5 znajomych, którzy również mogą skorzystać z akcji bez konieczności skanowania kodu.

Drugi sposób na wzięcie udziału w akcji to złożenie obietnicy:

Ja, miłośnik książek i czytania, pobiorę za chwilę darmowy plakat z kodem QR który daje dostęp do 12 e-bestsellerów w calości i za darmo. Jednocześnie obiecuję, że plakat wydrukuję i powieszę w publicznym miejscu, tak aby inni mogli korzystać z niego do woli, a ja bym miał satysfakcję z zarażania czytaniem innych. Obietnicę składam jako człowiek honoru, w pełni świadomy, że za jej niespełnienie nie spotka mnie żadna kara i... OBIECUJĘ

Formuła "obietnicy" to znakomity pomysł na wyzwolenie potencjału uczestników Czytaj PL. Jak ktoś ma za daleko do najbliższego plakatu, to może sam go wydrukować, powiesić w publicznym miejscu. Uczestnik akcji zyskuje jednocześnie dostęp do ebooka i zarazem rozszerza zasięg jej oddziaływania.

Nagrody za zdjęcia plakatów

Ponadto na tych, którzy zdecydują się powiesić plakat Czytaj PL  prześlą zdjęcie powieszonego przez siebie plakatu, czekają nagrody:

1. Miejsce - czytnik Kindle Paperwhite 2

2. Miejsce - bon na 100 zł w Woblink + góra słodyczy Wawel

3. Miejsce - bon na 100 zł w Woblink

Ponadto każdy, kto prześle zgłoszenie zdjęcia otrzyma kod rabatowy na e-booki (40 %) z możliwością 5-krotnego użycia.

Darowanemu koniowi zajrzyjmy w zęby

Skorzystanie z akcji było dla mnie pierwszą okazją do skorzystania mobilnej aplikacją Woblinka. Wybrałem ebook Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX. Pierwszy problem jaki napotkałem to brak zapamiętywania ostatnio otwartej strony bądź ustawień (czytam trybie nocnym), przy następnym otwarciu aplikacji.Próbowałem sobie radzić dodając zakładkę przed wyjściem z aplikacji.

Potem kiedy włączyłem synchronizację w ustawieniach telefonu, aplikacja zaczęła zapamiętywać ostatnio otwartą stronę. Przy ponownym uruchomieniu aplikacji zniknęły wcześniej dodane zakładki.

By zmienić ustawienia wyświetlania ebooka na "tryb nocny" (biała czcionka na czarnym tle), należy przejść kliknąć w ostatnią pozycję w menu aplikacji z naszym adresem mejlowym, który podaliśmy przy rejestracji. To przeniesie nas do ustawień aplikacji, w sekcji "czytnik" możecie wybrać domyślną czcionkę i ustawić tryb nocny.

Dla osoby przyzwyczajonej do czytnika, czytanie na smartfonie to jak przesiadka z samochodu na furmankę.

Wpisu o kolejnych edycjach akcji Czytaj PL:

Podsumowanie

Sama akcja trwa do końca listopada. Po tym terminie uczestnicy mają jeszcze 7 dni dostępu. Sam pomysł akcji i formuła "podaj dalej" zasługują na najwyższe uznanie. Największym mankamentem, który jednak nie przekreśla całego przedsięwzięcia, jest aplikacja Woblink i jej dość toporne,nie do końca przewidywalne działanie. Tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie, czy dla mnie akcja zakończyła się sukcesem, będę mógł, kiedy upłynie czas na przeczytanie ebooka. Czy czytelnicze łakomstwo przezwycięży niechęć do czytania na smartfonie i problemy z aplikacją?

Epilog [dodany 22.11.2016]

Skorzystałem z akcji wybierając biografię Elona Muska, twórcy Paypala i Tesli. Doświadczenie dłuższego czytania na smartfonie było dla mnie czymś nowym. Wprawdzie to nie czytnik, ale gałki oczne nie wypadają. Mimo mankamentów aplikacji Woblink książkę o Musku skończyłem dzisiaj. Jeśli ktoś lubi takie historie historię o milionera z Krzemowej Doliny w stylu biografii Steve'a Jobsa autorstwa Isaacksona, to warto przeczytać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz