sobota, 4 października 2014

Onyx Boox C65S Classic - "Kindle-Killer"?

Wraz z premierą nowych czytników Amazonu Kindle Voyage i nowy Kindle Touch, wycofany został ze sprzedaży poczciwy Kindle Classic alias Kindle 4 (wersja w grafitowej obudowie) alias Kindle 5 alias Kindle NT. Sam jestem zadowolonym użytkownikiem tego czytnika, a jedyna rzecz, której mi w nim czasem brakuje, to doświetlenie ekranu. Spora czytników Kindle 5 trafiało na polski rynek z niemieckiego Amazonu gdzie kosztował tylko 49 euro. Teraz źródło wyschło.

We wrześniu do sprzedaży trafił czytnik Onyx Boox C65s Classic ochrzczony mianem "Kindle-Killera". Przez polskiego dystrybutora firmę Arta Tech nazwany odpowiedzią na e-czytnik Amazon Kindle 5. Chodzi tu o czarną wersję Kindle Classic z 2012 r. Classic przy nazwie Kindle nie jest częścią oficjalnej nazwy urządzenia. Amazon swoje podstawowe czytniki nazywa po prostu Kindle.

W pierwszym momencie myślałem, że jest to odświeżona wersja czytnika Onyx Boox C65 Storia ze względu na łudząco podobną obudowę, rozdzielczość ekranu. Niektóre porównywarki cen nie zauważyły różnicy.

Onyx Boox C65 Storia
Onyx Boox C65 Storia

Podstawowe zewnętrzne różnice to kolor: Storia jest dostępna w kolorze "burakowym", Classic w czarnym i niebieskim. W Onyx Boox C65S Classic uwagę zwraca srebrna obwódka pod przyciskiem znajdującym się poniżej ekranu.

Onyx Boox C65S Classic
Onyx Boox C65S Classic

Onyx Boox C65S Classic w odróżnieniu od Storii nie ma dotykowego ekranu i jest obsługiwany wyłącznie przyciskami. Classic ma wprawdzie Androida 2.3, ale nie można na nim instalować własnych aplikacji jak na Storii czy Afterglow.

Podstawowe dane urządzenia to:

  • ekran E Ink Pearl HD o rozdzielczości 1024×758 i przekątnej 6 cali
  • wymiary 170 × 117 × 8.7 mm
  • Wifi 802.11b/g/n)
  • waga 210 g
  • bateria litowo-jowa o pojemności 1700 mAh
  • wejście na kartę microSD, wejście miniUSB
  • procesor Freescale i.MX Cortex A8 1.0 GHz, 512 RAM
  • 4 GB pamięci wewnętrznej
  • wsparcie dla formatów EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, RTF, HTML, DOC, FB2, DjVu, ZIP
  • aplikacje: Biblioteka, Drive (Midiapolis Drive), News (Midiapolis News Reader)

Aplikacja Drive ma umożliwiać wysyłanie i przechowywania e-booków na dysku Midiapolis.com. Dzięki aplikacji news użytkownik ma możliwość dodawania kanałów RSS i przeglądania ich treści na czytniku. Czytnik jeśli chodzi o możliwości dostosowania rozmiarów czcionki, marginesów interlinii oferuje dużo skromniejszy wachlarz możliwości niż inne modele Onyxa. Pierwsze wrażenia użytkowników czytnika znajdziecie na forum.eksiazki.pl. Czytnik można obecnie nabyć za 269 zł.

Wydaje mi się, że po wycofaniu przez Amazon Kindle 5 powstała pewna próżnia na rynku, którą Onyx próbuje wypełnić. Jeśli porównywać ilość obsługiwanych, formatów, pojemność baterii, taktowanie procesora, rozdzielczość ekranu, to Onyx C65S Classic bije na głowę Kindle Classic w każdej z tych kategorii. Pominę takie sprawy jak obsługa linków wewnętrznych czy słownik, które posiada Kindle, a których brak jest w Onyxie, bo nie dla każdego użytkownika są one istotne.

Przy wyborze czytnika ważniejsze od specyfikacji są takie cechy, jak prostota obsługi, stabilność i przewidywalność działania. Wydaje mi się, że pod tym względem Onyx Classic może nie dorównać Kindle Classic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz