niedziela, 12 października 2014

Bookto.pl - następna wyszukiwarka e-booków

Do pocztu wyszukiwarek e-booków będę musiał dorzucić kolejną pozycję. Właśnie wystartowała wyszukiwarka bookto.pl. Za powstaniem nowego narzędzia stoi Paulina Poniewska, mająca ze sobą doświadczenie z eksięgarni Woblink jako koordynator ds. współpracy z wydawcami oraz informatyk Patryk Kobierski. Wydaje mi się, że to właśnie prawie trzyletnie doświadczenie w pracy u jednego z powazniejszych graczy w branży może zaprocentować sukcesem projektu.

Sama strona wyszukiwarki została opracowana z myślą głównie o urządzeniach mobilnych. Poniżej znajduje się szerokie pole wyszukiwarki, a nad nim tekst krótki, zwięzły, choć niezbyt poetycki, to jednak ujmujący istotę rzeczy: "PORÓWNUJ CENY I KUPUJ NAJTANIEJ". 

bookto.pl - strona główna

Pod wyszukiwarką znajdziemy linki pozwalające wywołać w wynikach wyszukiwania: NOWOŚCI, BESTSELLERY, DARMOWE, SELFPUBLISHING, EBOOKI, AUDIOBOOKI. Jest również rozwijana zakładka z listą kategorii.

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w dwóch kolumnach. Zawierają one dane książki  miniaturę okładki, wydawnictwo, autora, tytuł, kategorię, typ (e-book/ audiobook), najniższą cenę. Pewnym minusem jest fakt,  że nie ma możliwości posortowania listy według np.  ceny, daty dodania i trafności wyszukiwania. W dolnej części bloku danej książki znajdziemy dwa przyciski: zobacz i bookto.

Bookto.pl - wyniki wyszukiwania

Pierwszy z nich przenosi do strony pełnego opisu książki, drugi otwiera okno ustawienia powiadomień o osiągnięciu przez książkę żądanej ceny. Cenę zmieniamy suwakiem, który ma "skoki" co kilka groszy, jest więc problem z ustawieniem ceny okrągłej np. 10 czy 15 zł. Co dziwne, niezależnie czy jest się zalogowanym pozostaje okno do wpisania mejla, na który chcemy otrzymać powiadomienie. Nie znalazłem możliwości przejrzenia listy ustawionych powiadomień, a coś takiego jest przydatne, szczególnie wtedy, gdy ebooka już kupiliśmy i nie chcemy otrzymywać dalszych powiadomień.

bookto.pl - alert cenowy

Strona opisu książki poza danymi podanymi już wynikach wyszukiwania, zawiera listę ofert poszczególnych eksięgarń,  krótką przedstawienie zawartości książki, zakładki "materiały promocyjne" i "darmowy fragment" na razie nie działają lub nie zawierają żadnych treści.

Poniżej znajdziemy listę miniatury okładek książek tego samego autora, a jeszcze niżej - miniatury książek polecanych w danej kategorii.

Wyszukiwarka e-bookówBookto.pl na dzień dzisiejszy współpracuje z Publio, Virtualo, Woblink, Merlin, Gandalf, Ebookpoint, Ktoczyta, Legimi, Koobe, Erido, cdp, Nexto, Wolneebooki. Do tego grona ma dołączyć Ibuk, Ravelo i Erido.

Serwis pozwala również na wyświetlenie listy dostępnych promocji. Lista jest wyświetlana jest w dwóch kolumnach. Kliknięcie w baner akcji reklamowej przenosi nas do strony eksięgarni z listą książek objętych promocją. Pod banerem znajduje się licznik czasu, ile pozostało do końca promocji. Akcje promocyjne możemy sortować od najnowszej do najstarszej, według liczby dni które pozostały do jej końca. Możemy je również filtrować według kategorii.

Serwis prezentuje się obiecująco, choć ilością opcji ustępuje upolujebooka.pl to warto śledzić jego dalszy rozwój. Moim zdaniem tego typu serwisy nie tylko stanowią narzędzie do porównywania cen e-booków i wyszukiwania najkorzystniejszych ofert, ale stanowią klamrę spinającą do kupy całą rozproszoną po wielu księgarniach ofertę e-booków, pozwalając na jej przeglądania i wyszukiwanie w jednym miejscu. Nie wykluczyłbym scenariusza, że niektóre z tych serwisów mogą przejąć funkcje marketingowe, promowanie, katalogowanie i eksponowanie od dystrybutorów e-booków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz