niedziela, 13 kwietnia 2014

Przegląd porównywarek cen e-booków

Polski rynek książki elektronicznej cechuje dość znaczne rozdrobnienie i spora ilość promocji. Przeszukiwanie z osobna oferty każdej z eksięgarń byłoby uciążliwe i czasochłonne. Z pomocą przychodzą nam wyszukiwarki e-booków.

Szukaj e-booków

Na początku było Calibre

Calibre to program służący do zarządzania kolekcjami e-booków, konwersji i edycji e-booków. Jedną z jego funkcji jest wyszukiwarka e-booków. W wyszukiwarce możemy przeszukiwać zasoby 49 eksięgarń z różnych stron świata, w tym 12 z Polski. W Calibre liczbą dostępnych eksiegarń ustępujemy tylko Stanom Zjednoczonym. Stąd można odnieść wrażenie, że Polska jest ebookową potęgą. Dla porządku należy zaznaczyć, że wyszukiwać możemy w ofercie polskich dystrybutorów: CDP.pl, Ebooki Allegro, Ebookpoint, Empik, Koobe, Legimi, Nexto, Publio, RW2010, Virtualo, Woblink oraz serwisu Wolnelektury.pl, publikującego ebooki dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

By uruchomić wyszukiwarkę należy kliknąć "Zdobądź książki", następnie wybrać sklepy, których ofertę chcemy przeszukiwać i rozpocząć wyszukiwanie wpisując tytuł lub autora. W wynikach wyszukiwania pojawią nam się takie informacje jak: tytuł, imię, nazwisko autora, cena, nazwa księgarni i dostępne formaty, informacja o zabezpieczeniach DRM (czerwona kłódka - są, zielona - nie ma), ewentualny link do pobrania ebooka i dodania go do kolekcji. Dzięki tej funkcji możemy sprawnie przeszukać wolnelektury.pl i pobrać ebooka w wybranym formacie bez wchodzenia na stronę.

Calibre - wyniki wyszukiwania

Czerwone serduszko informuje, że kupując w danym w sklepie wspieramy programistę Calibre, który dodał możliwość wyszukiwania w zasobach danej księgarni. Silną reprezentację polskich księgarń w Calibre zawdzięczamy Tomaszowi Długoszowi. Przejść na stronę sklepu, możemy dwukrotnie klikając w wybrany wynik wyszukiwania. Jeśli chcemy otworzyć w zewnętrznej przeglądarce musimy zaznaczyć pole "Otwórz w zewnętrznej przeglądarce".

Po stronie plusów zapisałbym możliwość wyszukiwania w ofercie zagranicznych eksięgarń, możliwość bezpośredniego pobrania i dodania do kolekcji ebooka z Wolnelektury.pl.  Jeśli chodzi o ilość obsługiwanych polskich eksięgarń, to wyszukiwarka w Calibre ustępuje jednak pozostałym konkurentom.

ebooki.swiatczytnikow.pl

Wyszukiwarka powstała przy blogu Świat Czytników prowadzonym przez Roberta Drózda w marcu 2012 r. Umożliwia przeszukiwanie w 27 polskich źródłach e-booków (eksięgarniach i serwisie wolnelektury.pl).

W wynikach znajdziemy miniaturę okładki, tytuł, imię i nazwisko autora. Pod tytułem danej książki znajduje się również listę dostępnych ofert z informacją o cenie, nazwie księgarni i zabezpieczeniach DRM (żółta uśmiechnięta bużka - ebook z DRM, czerwona - z DRM). Wyniki wyszukiwania możemy filtrować również według przedziałów cenowych i dostępnych formatów.

ebooki.swiat.czytnikow.pl

Użytkownik ma również możliwość posortowania wyników wyszukiwania według ceny oraz alfabetycznie według tytułu.

Na stronie wyszukiwarki znajdziemy również wykaz ebookowych premier oraz listę bestsellerów według Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.

Wartościowym uzupełnieniem wyszukiwarki jest pojawiający się niemal codziennie blogu Swiatczytnikow.pl raport dotyczący ebookowych promocji i nowości.

UpolujEbooka.pl

Upolujebooka.pl jest zdecydowanie czymś więcej niż wyszukiwarką i porównywarką cen e-booków. Serwis wystartował w początku stycznia 2013 r.. Obecnie pozwala na wyszukiwanie w 20 źródłach e-booków i audiobooków, polskich eksięgarniach i serwisie Wolnelektury.pl. Serwis wyszukuje również w Amazon.com, choć nie ma księgarni amerykańskiego giganta nie ma na liście w ustawieniach filtrowania.

UpolujEbooka

W wynikach wyszukiwania, formą graficzną nawiązujących do półki z książkami, pojawiają się: miniatura okładki książki, tytuł, imię, nazwisko autora, najwyższa i najniższa cena. Jeśli najedziemy wskaźnikiem myszy na tytuł, to ukaże się nam fragment opisu książki. Klikając w tytuł przechodzimy do strony z krótkim opisem książki, listę ofert poszczególnych księgarni z podaniem ceny dostępnych formatów.

Prezentacja wyników wyszukiwania w porównywarce UpolujEbooka

To co wyróżnia UpolujEbooka.pl od wymienionych wyżej wyszukiwarek to możliwość ustawienia ceny minimalnego ebooka, po osiągnięciu której otrzymamy na mejla powiadomienie. Mamy również możliwość sprawdzenia historii ceny ebooka. Serwis umożliwia również ocenianie książek i dodawanie komentarzy.

Opis książki w porównywarce UpolujEbooka

Odd konkurencyjnych wyszukiwarek serwis wyróżnia możliwość przeglądania oferty według kategorii. Taką opcję posiada jeszcze eboo.pl, ale podział oferty jest w Upolujebooka.pl bardziej bardziej rozbudowany (do tego stopnia, że kilka kategorii ma przypisanych tylko jednego ebooka). Czasem bywa tak, że nie szukamy konkretnej książki, ale jakiegoś dzieła z danej dziedziny wiedzy informatyki, prawa, historii czy po prostu gatunku literackiego. Taki podział okazuje się wówczas bezcenną pomocą.

Eboo.pl

Serwis wystartował w lutym 2013 r. Musze przyznać, że uszedł wtedy mojej uwadze. Obecnie obsługuje prawdopodobnie 20 źródeł. Na stronie głównej znajdziemy listę najciekawszych i najczęściej czytanych e-booków ostatnich tygodni w formie miniatur okładek z podanym tytułem, autorem i najniższą ceną.

Strona głowna porównywarki cen e-booków eboo

W wynikach wyszukiwania pojawia się okładka książki, tytuł, autor i przyporządkowana do niej lista ofert cenowych z podaną dostępnymi formatami, ceną, nazwą i linkiem do eksięgarni. W przeciwieństwe do UpolujEbooka.pl z tego miejsca możemy już przejść do e-księgarni.

strona wyników wyszukiwania w porównywarce cen e-booków Eboo

Zarejestrowany użytkownik ma również możliwość ustawienia powiadomień o zmianie ceny ebooka i promocjach, z tym, że nie znalazłem tu możliwości określania ceny, po osiągnięciu, której otrzymamy powiadomienie.

Wyszukiwarka pozwala również na filtrowanie wyników wg. ceny, księgarni, formatu. Mamy również możliwość przeglądania oferty e-booków według kategorii, z tym, że podział jest mniej rozbudowany niż w UpolujEbooka.pl.

SpisTresci.pl

Porównywarka powstała za sprawą twórców bloga Ekundelek.pl. Zaprezentowana została w styczniu 2014 r. Od konkurencji wyróżnia ją to, że poza ebookami i audiobookami, w wynikach wyszukiwania znajdziemy również papierowe książki. Spistresci.pl nad konkurencją góruje liczbą obsługiwanych źródeł - 47. Należy zaznaczyć, że w tej liczbie znajdziemy również dystrybutorów książek tradycyjnych.

Strona głowna porównywarki cen e-booków Spistresci.pl

W wynikach wyszukiwania pojawia się lista zawiarającą tytuł, imiona i nazwiska autorów oraz najniższą cenę.

Strona wyników wyszukiwania w porównywarce cen e-booków Spistresci.pl

Przy każdej z pozycji jest lekkie wybrzuszenie które pozwala rozwinąć listę ofert, w której znajdziemy nazwę księgarni, informację o dostępnych formatach. cenę.

Lista ofert cenowych w wyszukiwarce e-booków Spistresci.pl

System umożliwia filtrowanie dostępnych wyników wg. formatów, ceny, źródeł.

Duża liczba źródeł i różna jakość danych nie najlepiej wpływa na działanie wyszukiwarki i scalanie danych dotyczących tej samej książki. Szukając książki Rosja bolszewików, w wynikach wyszukiwania pojawia się 6 pozycji dotyczących tego samego e-booka. System umożliwia również obserwowanie danej pozycji i otrzymywanie powiadomień po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika ceny. Jest również możliwość dodawania komentarzy.

Postanowiłem sprawdzić w praktyce wszystkie wyszukiwarki, szukając e-booka Rosja bolszewików. To wyniki poszukiwań:

  • Calibre -  33,59 zł w Empik.com
  • ebooki.swiatczytnikow.pl - 32 zł w Woblink z kodem rabatowym lub 33,07 zł w Gandalfie
  • UpolujEbooka.pl - 32 zł w Woblink z kodem rabatowym lub 33,07 zł w Gandalfie 
  • eboo.pl - 37,61 zł w Koobe
  • SpisTresci.pl - 33,07 zł w Gandalfie

Próba prowadzi wniosku, że pomiędzy porównywarkami jednak w wynikach wyszukiwania występują pewne różnice, część wynika z rożnych list występujących księgarni, część z błędnej interpretacji danych danych dostarczanych przez księgarnie.

Poniżej krótkie podstawowych cech porównywarek cen e-booków:

Wyszukiwarka Liczba źródeł Podział na kategorie Śledzenie ceny
Calibre 12 NIE NIE
ebooki.swiatczytnikow.pl 27 NIE NIE
eboo.pl 20 TAK TAK
UpolujEbooka.pl 20 TAK TAK
Spistresci.pl 47 NIE TAK

Nie wiem, czy gdziekolwiek na świecie tak prężnie rozwija się rynek wyszukiwarek e-booków jak w Polsce. Trzy z omówionych wyszukiwarek pozwalają również na śledzenie cen poszczególnych e-booków i otrzymywanie powiadomień o promocjach, co pozwala na zrezygnowanie z codziennego śledzenia informacji o promocjach. Porównywarki spełniają one podwójną rolę, z jednej strony pozwalają na przeszukiwanie legalnej oferty e-booków, ułatwiając zorientowanie się w ofercie na bardzo rozdrobnionym rynku, z drugiej umożliwiają porównywanie cen między poszczególnymi księgarniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz