niedziela, 16 marca 2014

Bookeen i Onyx szykują ośmiocalowce...

Najpopularniejszy format czytników – 6 cali nie sprawdza się najlepiej tam, gdzie tekst jest mocno powiązany z obrazem. Chodzi tu nie tylko o wzory matematyczne, wykresy charakterystyczny dla literatury fachowej, ale również komiksy i czasopisma. Wybór czytników w większym formacie - 9,7 cali na polskim rynku ogranicza się właściwie do starszych modeli Onyxa i Pocketbooka.

Już w poprzednim roku można było zaobserwować nowy trend na rynku czytników w formie pojawienia się urządzeń o przekątnej 8 cali. Już w poprzednim roku na rynku pojawiły się czytniki w tym rozmiarze Pocketbook Lux ColorIcarus 8 czy Trekstor Pyrus Maxi.

O ile sześciocalowe ekrany radzą sobie wystarczająco dobrze z tekstem, to gdy, gdy mamy do czynienia z wzorami matematycznymi, wykresami, grafikami, to czytnik w tym rozmiarze może nie stanąć na wysokości zadania. Duży czytnik to urządzenie nastawione na potrzeby osób, które mają zamiar wykorzystywać czytnik w nauce. Większy rozmiar nie przeszkodzi również w czytaniu beletrystyki, sprawi jednak, że czytnik stanie się nieco mniej mobilny - np. nieco trudniej będzie z niego korzystać w zatłoczonym autobusie i tramwaju.

Do wspomnianej trójki ośmiocalowców w nabliższym czasie dołączą kolejne urządzenie Onyx Boox i86 oraz  Cybook Ocean. 

Wejście na rynek czytnika Cybook Ocean było zapowiadane jeszcze jesienią 2013 r. i miało nastąpić jeszcze przed świętami. Ostatecznie termin premiery urządzenia przesunięto na I kwartał 2014 r. Według zapowiedzi z września 2013 r. czytnik miał mieć zaledwie 7 mm grubości, wbudowane podświetlenie i ekran o rozdzielczości 1024x768  pikseli. Według ówczesnych zapowiedzi cena urządzenia miała wynosić 160 euro.

Pod koniec lutego 2014 r. firma Bookeen na swoim blogu odkryła trochę rąbka tajemnicy. Wśród nowych funkcji czytnika ma się znaleźć... wyszukiwanie w tekście, coś na zdrowy rozsądek powinno stanowić podstawową funkcję urządzenia służącego do odczytu publikacji cyfrowych. Cybook Ocean ma również posiadać rozszerzone możliwości rozmiaru tekstu, kroju czcionki, odstępów między wierszami i marginesów. Czytnik będzie też posiadał wbudowany obsługę słownika i notatek. Nowością ma być wprowadzenie możliwości porządkowania i sortowania e-booków za pomocą kolekcji.

Czytnik jest wyposazony w

  • dotykowy ekran o rozdzielczości 768 x 1024 pikseli
  • procesor Cortex A8 TIOMAP3611 (800 MHz), 128 MB RAM
  • podświetlenie
  • moduł wifi
  • baterię o pojemności 2100 mAh

Waga urządzenia przy wymiarach 196 mm x 150 mm x 7 mm. wyniesie 300 g.Cybook Ocean - czytnik o przekątnej 8 cali

Poniżej krótki film prezentujący czytnik Cybook Ocean

Chińska firma Onyx od czasów wprowadzenia na rynek Onyx Boox M92 w 2011 r. porzucił na dłuższy czas czytniki w rozmiarze większym niz dominujące na rynku 6 cali. W 2013 r. firma zrezygnowała we wprowadzanych na rynek czytnikach Linuxa i postawiła na Androida.

W tym roku ma trafić na rynek Onyx i86, również z systemem operacyjnym Google w wersji 4.0. Urządzenie będzie wyposażone w podświetlany ekran E Ink Pearl o rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Gęstością siatki pikseli (250 ppi) czytnik bije większość konkurencji, ustępując jedynie Kobo Aura HD (262 ppi).

Onyx i86 wyposażony będzie w procesor 1 Ghz Cortex A9 i 512 MB RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej oraz slot na kartę MicroSD. Czytnik będzie obsługiwany dotykowo w oparciu podczerwień. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika pozostaje fizyczny przycisk Home oraz dwa przyciski do zmiany stron po prawej stronie ekranu. Wymiary czytnika to 212×164,9×9,8 mm.

Onyx Boox i86 - czytnik o przekątnej 8 cali

Android otwiera przed Onyxem możliwość integracji z różnymi platformami. Przykładem jest chociażby abonament w Legimi.com, z której można korzystać również na czytnikach Onyx Afterglow i Onyx Storia. Wydaje mi się, że nowy ośmiocalowy Onyx mógłby się sprawdzić przy platformie ibuk.pl ukierunkowanej na literaturę fachową i podręczniki, kierowaną min. do studentów. Tu również dominuje model abonamentowy. W końcu nauka polegająca na czytaniu ze świecącego ekranu laptopa lub czytnika nie jest szczególnie przyjemnym doświadczeniem. W moim przekonaniu tu otwiera się pole do współpracy między PWN właścicielem ibuk.pl oraz dystrybutorem Onyxa w Polsce - firmą Artatech.

aktualizacja

18.07.2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz