środa, 29 stycznia 2014

SpisTresci.pl - kolejna wyszukiwarka i porównywarka cen e-booków

SpisTresci.pl - nowa wyszukiwarka e-booków wystartowała

Polski rynek książki elektronicznej cechuje znaczna liczba eksięgarń powstających przy wydawnictwach (Helion - Ebookpoint, Agora - Publio.pl, Wydawnictwo Otwarte - Woblink) lub podmiotach z branży e-commerce (Empik, Merlin, Allegro). Znacznemu rozdrobnieniu raczkującego rynku e-booków towarzyszy całkiem spora liczba promocji, dzięki którym upatrzoną książkę możemy kupić nawet do 70 % taniej. Poza tym, między poszczególnymi eksięgarniami są nieraz dość znaczne różnice cenowe. Niektóre wydawnictwa zazdrośnie strzegą praw do wersji elektronicznej i sprzedają ją tylko w swojej eksięgarni.

Opisana wyżej sytuacja oraz brak wprowadzonej prawnie stałej ceny detalicznej (która obowiązuje w części krajów Europy Zachodniej) tworzą sprzyjający klimat dla powstawania i rozwoju serwisów służących do wyszukiwania e-booków i porównywania cen. Do istniejących już wyszukiwarek e-booków takich jak ebooki.swiatczytnikow.pl, upolujebooka.pl, eboo.pl dołączył kolejny gracz.

Za powstaniem nowej serwisu SpisTresci.pl służącego do wyszukiwania e-booków stoi sympatyczna para blogerów z Wrocławiu - Krzysztof i Magdalena Szumni, znani miłośnikom książek i czytników z blogu Ekundelek.pl. Do małżeńskiego tandemu pracującego nad projektem dołączyli Piotr Zawiślak, Mateusz Sikora oraz praktykant Patryk.

Co wyróżnia SpisTresci.pl od konkurencji? Przede wszystkim liczba współpracujących e-księgarń. Na starcie SpisTresci.pl pozwala na przeszukiwanie oferty audiobooków i e-booków aż 46 księgarń, czyli mniej więcej tyle, co ebooki.swiatczytnikow.pl i upolujebooka.pl razem wzięte. Kolejną różnicą w stosunku do pozostałych projektów, jest fakt, że SpisTresci.pl ma być również wyszukiwarką książek tradycyjnych.

Podobnie jak w upolujebooka.pl czy eboo.pl, projekt blogerów z Wrocławia oferuje możliwość otrzymywania powiadomień po osiągnięciu przez ebook określonej przez nas ceny. Nie musimy więc śledzić codziennie promocje w e-księgarniach. Serwis posiada również możliwość dodawania komentarzy.

Trzeba przyznać, że rynek wyszukiwarko-porównywarek rozwija się w Polsce ostatnio żwawiej niż rynek e-booków. W ciągu niespełna roku wystartowały kolejno trzy nowe projekty. Czy wszystkie utrzymają się na rynku? Serwisy te pełnią podwójną rolę - z jednej strony są przewodnikiem po całej ofercie e-booków, ogniwem spajającym rynek, z drugiej pozwalają na wybór najkorzystniejszej opcji cenowej i zapolowanie na promocje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz