Pocketbook Basic 2 już w lutym (aktualizacja)

PocketBook Basic 2Firma Pocketbook bryluje ostatnio pod względem liczby premier nowych czytników, w różnych rozmiarach i różnych konfiguracjach. Nie tak dawno przecież na rynek trafił pięciocalowych Pocketbook Mini obsługiwany guzikami czy dotykowy Pocketbook Basic Touch. Na targach CES producent przedstawia kolejne urządzenie PocketBook CAD Reader o przekątnej  13,3 z pionierskim ekranem w technologii E Ink Fina, choć nie jest to czytnik e-booków, a raczej tablet dedykowany dla inżynierów i architektów, służący do odtwarzania projektów.

Firma Pocketbook pozostaje dość aktywna w segmencie "guzikowców" - czytników bez dotykowego ekranu, obsługiwanych przyciskami. Należy do niego najmłodsze dziecko Pocketbook Basic 2 z ekranem  E Ink o rozdzielczości 800 x 600 pikseli i przekątnej 6 cali. Główne różnice w stosunku do poprzednika - Pocketbook Basic New to wydajniejszy procesor 1 Ghz i większa pamięć RAM - 256 MB. Paradoksalnie najnowsze "guzikowe" czytniki Pocketbooka mają lepsze podzespoły niż flagowy czytnik tej firmy - Pocketbook 623 Lux Touch.

Pocketbook Basic 2 jest wyposażony 4 GB pamięci wewnętrznej oraz slot na kartę SD. Posiada również moduł wifi. Można się spodziewać szerokiej palety obsługiwanych formatów i bogatego oprogramowania, jak w poprzednich modelach. Czytnik ma trafić do sprzedaży w lutym, a jego sugerowana cena ma wynieść 69 euro.

Pocketbook Basic 2 może być ciekawą propozycją dla osób poszukujących prostego, obsługiwanego przyciskami czytnika, który obsługuje wiele formatów i posiada polskie menu. Jeśli jego cena na polskim rynku nie przekroczy 300 zł, to może być ciekawą alternatywą dla nie tylko dla Kindle, ale także dla budżetowych czytników mniej znanych marek. Brak jest informacji, czy nowy czytnik będzie posiadał ostatnie usprawnienia znane z innych urządzeń Pocketbook jak integrację z Dropboxem czy wysyłkę na czytnik za pomocą mejla.

aktualizacja: 14.01.2014

Czytnik będzie wyposażony w ekran E Ink Pearl. Obsłuży formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM PEG, BMP, PNG, TIFF. Oprócz aplikacji do czytania znajdziemy w nim: kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, węże, Scribble, przeglądarka zdjęć. Waga urządzenia to zaledwie 188 g. Urządzenie ma posiadać preinstalowany słownik Webstera. Pocketbook Basic 2 będzie dostępny w kolorach białym i szarym. Według informacji prasowej ma pojawić się na polskim rynku jeszcze w styczniu w cenie 339 zł.

Widzę tu dwa powody do rozczarowania: brak Dropboxa (jeśliby był, to producent nie omieszkałby się nim pochwalić) oraz dość wysoka cena w porównaniu z tą proponowaną na rynek niemiecki (339 zł i 69 euro tj. 285 zł). Nie ma czemu się dziwić, skoro w Niemczech Kindle Classic jest sprzedawany po 49 euro. Na polskim rynku głównym konkurentem Pocketbooka Basic 2 będzie, oprócz wspomnianego Kindle, Onyx i65S Metropolitan, którego można nabyć już za ok. 349 zł., a który posiada dodatkowo TTS (czytanie na głos) i dwie pary klawiszy do zmiany stron przy bocznych krawędziach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza