wtorek, 28 stycznia 2014

Niższy VAT na e-booki coraz bliżej? Niemcy są za...

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o stawkach VAT na e-booki. W przeciwieństwie do książek tradycyjnych, obłożonych w Polsce preferencyjną 5%-stawką podatku VAT, książki elektronicznie obowiązuje podstawowa stawka - 23 %. Wynika to z prawa europejskiego, według którego e-booki traktowane są jak usługa. Nie bacząc na tą interpretację, Francja i Luksemburg zaczęły e-booki traktować pod względem stawki podatku VAT na równi z książkami tradycyjnymi. Mimo wszczętego przeciw tym krajom postępowania przez Komisję Europejską,  nie powróciły one do wyższych stawek VAT na e-booki.

Wreszcie wyraźny i czytelny sygnał w sprawie VAT na e-booki padł ze strony największej gospodarki Unii - Niemiec. Niemiecka Minister Kultury Monika Grütters (CDU) w swojej wypowiedzi uznała konieczność zastosowania preferencyjnej stawki VAT w stosunku do książek elektronicznych. Wskazała również niższa stawka podatkowa obniża próg dostępu do książek i gazet, rozumianych jako dobra kultury, bez względu na to, czy są w formie papierowej czy elektronicznej. Minister wskazała również na umowę koalicyjną, z której wynika, że rząd niemiecki będzie na płaszczyźnie Unii Europejskiej dążył do tego, by książki i prasa elektroniczna mogły korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej.

To pierwszy wyraźny głos ze strony niemieckiego polityka za podatkowym równouprawnieniem książki elektronicznej i tradycyjnej. Trudno się spodziewać innego stanowiska strony Francji. Polski rząd też popiera tą szczytną ideę. Powstaje pytanie, ile jeszcze wody w Wiśle, Renie i Sekwanie musi upłynąć, by deklaracje polityków przybrały obowiązującej regulacji prawnej?

Ja jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym z preferencyjnej stawki VAT korzystałyby tylko e-booki wolne od twardego DRM. Pozwoliłoby to na promowanie rozwiązań przyjaznych użytkownikom i utrudniałoby rozwój ograniczających konkurencje technologicznych rezerwatów, wprowadzonych przez molochy z drugiej strony Atlantyku z Amazonem i Apple na czele. Warto przypomnieć, że rozwiązanie takie próbowano bez powodzenia wprowadzić we Francji.

źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz