poniedziałek, 30 grudnia 2013

Rok 2013 - próba podsumowania

Koniec roku jest zawsze okresem formułowania podsumowań, tworzenia różnego rodzaju rankingów i przeglądu najciekawszych wydarzeń. Jaki był ten upływający rok w sferze eczytania zarówno w kwestii czytników jak i rozwoju rynku książki elektronicznej?

Wbrew oczekiwaniom, jakie formułowałem rok temu, 2013 nie okazał się rokiem "kolorowego epapieru". Technologia eInk Triton 2, nawet wspomagana ledowym podświetleniem ekranu nie osiągnęła zadowalającej przeciętnego użytkownika wyrazistości barw. Trudno też powiedzieć, by czytnik Pocketbook Color Lux, w którym ją zastosowano, okazał się rynkowym hitem. Na zastosowanie Eink Triton nie zdecydował się żaden z pozostałych większych producentów e-booków. Wydaje się, że jest ona drogą donikąd. Nie doczekaliśmy się także debiutu rynkowego technologii electrowetting opracowywanej przez firmę Liquavista przejętą niedawno przed Amazon.

W sferze technologii trudno mówić o prawdziwej rewolucji. Wprowadzone w poprzednim roku ledowe podświetlenie w parze z wyższą rozdzielczością leczyło się z chorób wieku dziecięcego w formie smug widocznych przy brzegach ekranu. Najbardziej widoczna jest różnica w jakości podświetlenia przy porównaniu modeli Kindle Paperwhite z 2012 i 2013 r.

Przełomu technologicznego w dziedzinie pasywnych technologii epapieru rok 2013 nie przyniósł, ale mieliśmy przynajmniej dwie warte wspomnienia modyfikacje. Pierwszą z nich jest nowa generacja ekranów E Ink Carta, na razie zastosowana tylko  Kindle Paperwhite 2. Główną zaletą nowej technologii jest wyższy kontrast o wartości co najmniej 15:1. Dla porównania najlepsza wartość kontrastu przy ekranie E Ink Pearl została odnotowana w czytniku Sony PRS-T2 i wyniosła 13:1. Niezależnie od tego E Ink w słabszych warunkach oświetleniowych nadal przegrywa z papierem.

Kolejną technologiczną nowinką, która weszła na rynek w II połowie 2013 r. jest technologia Regal. Można ją zastosować w ekranach E Ink Pearl jak i E Ink Carta. W założeniu ma redukować zjawisko ghostingu, czyli cieni pozostających po poprzednich stronach. Technologię oprócz nowego Kindle Paperwhite posiadają czytniki Sony PRS-T3 oraz Kobo Aura.

W 2013 r. zaczęto czytniki wyposażać w wydajniejsze procesory 1 GHz. W kwestii rozmiarów zaznaczył się, co prawda dość dyskretnie nowy trend   przez wprowadzenie czytników o przekątnej 8 cali. W tym rozmiarze trafiły na rynek urządzenia Icarus 8, Trekstor Pyrus Maxi oraz Pocketbook Color Lux.

W świecie czytników nastąpiło pojawiło się kilka ciekawych zmian w kwestii oprogramowania, umożliwiającego bezprzewodow przesyłanie plików na czytnik. Firma Pocketbook wprowadziła w swoich nowych urządzeniach z serii Touch aplikację do Dropboxa oraz wysyłkę na czytnik za pośrednictwem mejla, która dotąd była domeną czytników Kindle.

Gruszek w popiele nie zasypywał również chiński producent czytników Onyx Boox, wprowadzając Androida 2.3 w swoich najnowszych modelach C65 Afterglow i Storia. Android na czytnikach nie jest żadną nowością, był już stosowany w czytnikach Nook Simple Touch, Sony PRS-T1 (i jego następcach T-2, T-3), Tolino Shine. W przeciwieństwie do konkurencji Onyx dał możliwość instalowania własnych aplikacji. Nie uczyni to oczywiście z czytnika tabletu, ale pozwoli w istotny sposób rozszerzyć jego funkcjonalność.

Czytniki Onyx C65 Afterglow i Storia są pierwszymi urządzeniami z eInk, na których udostępniona została usługa "czytanie bez limitu" oferowana przez Legimi. Do tej pory była ona jedynie dostępna na urządzeniach z ekranami emitującymi światło, nie gwarantującymi komfortu przy wielogodzinnym czytaniu. "Czytanie bez limitu" przypominało wówczas trochę lizanie lodów przez szybę. Teraz po udostępnieniu usługi na czytnikach Onyx C65 sytuacja może ulec zmianie. Nic dziwnego, że Legimi wprowadziło do swojej oferty nowe czytniki Onyx z Androidem, wkrótce po ich wejściu na rynek.

Do najważniejszych wydarzeń związanych z polskim rynkiem e-booków zaliczyłbym start serwisu upolujebooka.pl, który pozwala nie tylko na porównywanie cen, ale także na ustawienie powiadomienia, gdy cena poszukiwanego ebooka osiągnie oczekiwany przez nas poziom. Dlatego upolujebooka.pl jest czymś więcej, niż zwykła porównywarką cen. Stanowi świetny przewodnik po ofercie książek elektronicznych na polskim rynku i narzędzie do wyszukiwania promocji.

Polski rynek e-booków wyróżnia brak ekosystemów i przepisów wprowadzającą stałą cenę książki. W Niemczech wobec braku możliwości konkurencji cenowej w sprzedaży książek elektronicznych, pozostaje rywalizacja na ekosystemy. Dopiero w tym roku sojusz niemieckich czołowych niemieckich firm z branży księgarskiej oraz Deutsche Telekom stworzył ekosystem z czytnikiem Tolino Shine, stanowiącym konkurencję dla Kindle Paperwhite i ekosystemu Amazon. Odpowiedzią Amazonu było obniżenie na rynku niemieckim ceny Kindle Classic do 49 euro. Pośrednio efekt sojuszu "Tolino" można było zauważyć w ofercie czytników na Allegro. ofert czytników na polskim Allegro. Cybook Odyssey i Cybook Odyssey HD Frontlight zostały wycofane w Niemczech ze sprzedaży przez eksięgarnię Thalia wkrótce po wprowadzeniu Tolino Shine i za pośrednictwem polskiego importera trafiły na allegro.pl.

Jaki będzie rok 2014 dla świata czytników i książek elektronicznych? Czy wreszcie zostanie odnaleziona złota recepta na kolorowy epapier? Czy na polskim rynku książki elektronicznych zaczną powstawać ekosystemy na wzór tego, oferowanego przez Amazon?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz