sobota, 19 października 2013

Jakich czytników szukają Polacy?

Zarówno polski rynek czytników jak i e-booków nie doczekał się rzetelnych badań sondażowych. Mgliste pojęcie o najpopularniejszych czytnikach możemy czerpać z mniej lub bardziej ze statystyk serwisów z sektora e-commerce.

Przykładem jest opublikowana ostatnio infografika przez serwis porównujący ceny - okazje.info. Przygotowana infografika opiera się o dane Google Analytics dla kategorii czytniki. 

Z danych z okresu od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. wynika, że największym zainteresowaniem czytniki cieszyły się w miesiącach grudzień i maj. Grudzień - to zapewne efekt przedświątecznej gorączki, maj - pewnie ma związek z poszukiwaniem prezentu na komunię. Porównując dane z lipca 2012 r. i 2013 r. możemy zaobserwować wzrost zainteresowania kategorią czytniki o prawie 50 %. 

Popularność kategorii czytniki w porównywarce cenowej okazje.infor

Wśród najpopularniejszych producentów bezapelacyjnie prowadzi Amazon. Zastanawia ogromna przewaga nad resztą konkurencji. Pewną niespodzianką może wydawać się wysoka pozycja firmy Prestigio, która wyprzedziła Onyxa, ustępując firmie Pocketbook. Z drugiej strony urządzenia Prestigio tej firmy są przez pewien czas były oferowane przez Empik i a do dziś można je znaleźć na półkach sklepów sieciowych ze sprzętem rtv.

Popularność czytników według producenta na podstawie danych okazje.info

Nie budzi też zaskoczenia fakt, że dziesiątkę najpopularniejszych produktów otwiera czarny Kindle z 2012 r., drugą lokatę pewnie dzierży Kindle Paperwhite. Trzecie i czwarte miejsce przypadły odpowiednio Vedii K10 i Onyx Angel Glow. Zaskoczeniem jest obecność w pierwszej dziesiątce Pocketbooka Pro 912, przy jednoczesnym braku innych, wydawałoby się bardziej popularnych modeli ukraińskiego producenta, jak np. Pocketbook 622 Touch czy Pocketbook 611.

W kategorii nieporozumienia można traktować umieszczenie Kindle Fire HD w kategorii czytników. Z dużą rezerwą należy podchodzić do wyników przedstawiających najpopularniejszy rozmiar ekranu, według których najbardziej poszukiwane są czytniki o przekątnej ekrany 7 cali. W takim rozmiarze czytnika w pełnym tego słowa znaczeniu (z ekranem nie święcącym, odbijającym zewnętrzne światło jak książka) ze świecą szukać.

Pełną wersję opracowanej przez firmę okazje.info infografiki , z której pochodzą zamieszczone wyżej wykresy znajdziecie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz