1 marca odbyła się wspólna konferencja prasowa przedstawicieli tuzów niemieckiego rynku księgarskiego, takich jak Thalia, Weltbild (ten sam, który zwinął manatki z Polski i sprzedał Świat Książki), Club Bertelsmann, Hugendubel oraz niemieckiego potentata telekomunikacyjnego Deutsche Telecom.
Taki dobór uczestników spotkania pozwalał oczekiwać nowego rozwiązania z pogranicza rynku książki i technologii.Pionierem niemieckiego rynku e-booków jest Thalia. Początkowo sprzedawała czytniki firmy Sony, potem zdecydowała się na własne rozwiązanie - czytnik Oyo, zintegrowany z eksięgarnią. Było to trafienie kulą w płot. Szary ekran i niedopracowany soft, sprawiły, że Oyo nie zdobyło serc niemieckich eczytelników. Dziś resztki powystawowe sprzedawane są po ok. 200 zł na allegro. Warto dodać, że przez krótki czas Oyo było dostępne w Empiku. W końcu Thalia postawiła na francuski Cybook Odyssey, zintegrowany z jej eksięgarnią. Konkurent Thalii - Weltbild sprzedawał pozbawianego wifi, a co za tym idzie integracji z e-księgarnią, Trekstora, najpierw w wersji z ekranem LCD, później z epapierem. Tymczasem na niemiecki rynek e-książki spadały kolejne desanty: Amazon, Google, Kobo. Amazon w stosunkowo krótkim czasie zgarnął solidny kawałek tortu z niemieckiego rynku książki - ok. 20 %, zgarnął . Jest to więcej niż Thalia i Weltbild razem wzięte.
Niemiecka odpowiedź na Kindle
Skład uczestników pozwalał przypuszczać, że tematem przewodnim konferencji będą działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy. Na konferencji zaprezentowany został nowy czytnik e-booków Tolino Shine, który stanowi odpowiedź na Kindle Paperwhite i inne urządzenia z ekranami eInk oraz wbudowanym podświetleniem.
Warto się przyjrzeć specyfikacji urządzenia:
- waga 183 g
- ekran eInk Pearl o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli, z obsługą dotyku opartą na podczerwieni
- obsługiwane formaty: epub, pdf, (oba również z Adobe DRM), txt
- wymiary: 175 x 116 x 9,7 mm
- pamięć wewnętrzna: 4 GB (w tym ok. 2 GB dostępnej)
- slot na karte MicroSD
- moduł wifi 802.11b/g/n
- system operacyjnyAndroid
- 7 tygodni pracy na jednym cyklu baterii
Tolino Shine obecnie jest chyba najlżejszym czytnikiem e-booków z eInk i podświetleniem. Z uwagi na wykorzystanie podczerwieniu ekran jest nieco głębiej osadzony, podobnie jak w Kindle Touch. W Tolino Shine mamy do wyboru siedem rozmiarów i pięć rodzajów czcionki. Czytnik posiada przeglądarkę internetową, możliwość dodawania zakładek, wyszukiwania, dzielenia wyrazów na sylaby. Jest też możliwość odtwarzania plików pdf w trybie tekstowym (tzw. reflow). Brakuje możliwości ustawienia marginesu, odstępów między wierszami i słownika. Oprogramowanie ma być aktualizowane, więc jest szansa, że te braki zostaną nadrobione. Podobnie jak Kindle Paperwhite, Tolino Shine nie obsługuje dźwięku.
Tolino powiększa w ten sposób poczet czytników eInk z wyższą rozdzielczością i podświetleniem, który do tej pory obejmował: Kindle Paperwhite, Kobo Glo, Cybook Odyssey HD Frontlightt, Onyx Angel Glow. Czytnik ma być dostępny w dwóch kolorach: szarym i brązowym.
Kluczową sprawą jest cena urządzenia. Dla porównania za Kindle Paperwhite w niemieckim Amazonie trzeba zapłacić 129 euro. Tymczasem koszt Tolino Shine w e-księgarni Thalia to 99 euro. Wysyłka urządzeń zaczyna się 7 marca. Po tym terminie powinny pojawić się pierwsze relacje użytkowników. Trudno stwierdzić, czy taka cena utrzyma się na stałe, na stronie Bertelsmanna jest informacja, że od 1 maja czytnik ma kosztować 119 euro. Poniżej krótki film prezentujący Tolino Shine w akcji.
Widać, że podświetlenie ma dość wyraźny błękitny odcień. Można regulować jego intensywność lub całkowicie wyłączyć. W odróżnieniu od Kindle Paperwhite, Tolino Shine ma fizyczny przycisk umożliwiający powrót do ekranu głównego.
Niemiecka odpowiedź na KindleStore i Amazon Cloud
Współpraca partnerów projektu to nie tylko urządzenie, ale również platforma Tolino, mająca w swojej ofercie 300 000 niemieckojęzycznych e-booków. Uzupełnieniem projektu jest wirtualny dysk o pojemności 25 GB dostępny w ramach usługi TelekomCloud. Użytkownik ma możliwość dostępu do zapisanych tam plików na maksymalnie 5 urządzeniach. Tolino Shine ma umożliwiać bezpłatne korzystanie z wifi w 11 000 hotspotów w Niemczech.
Dotychczas podejmowane podejmowane próby powstrzymania ekspansji Amazonu ograniczały się do podejmowania działań bardzo doraźnych i krótkofalowych, ograniczających się do wprowadzenie czytnika zintegrowanego z e-księgarnią. Tolino wydaje się być pierwszym w Europie kompleksowym rozwiązaniem łączącym trzy elementy: sprzęt, treść i chmurę. Projekt można odczytywać jako rzuconą Amazonowi rękawicę. Wreszcie ktoś zaoferował sprzęt o porównywalnych parametrach w niższej cenie niż Amazon.
Trzeba pamiętać, że rynek niemiecki książki jest specyficzny, nie ma w nim z punktu widzenia konsumenta konkurencji cenowej. Pole do rywalizacji to szeroka oferta, wzbogacona o czytnik z integrowany z e-księgarnią. Amazon wygrywał ją bo oferował tani i dobry czytnik zintegrowany z chmurą.
Źródła:
- allesebook.de
- tolino.de
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz