niedziela, 3 marca 2013

Tolino - niemiecka odpowiedź na Kindle

1 marca odbyła się wspólna konferencja prasowa przedstawicieli tuzów niemieckiego rynku księgarskiego, takich jak Thalia, Weltbild (ten sam, który zwinął manatki z Polski i sprzedał Świat Książki), Club Bertelsmann, Hugendubel oraz niemieckiego potentata telekomunikacyjnego Deutsche Telecom.

Tolino Shine - niemiecki czytnik e-booków Taki dobór uczestników spotkania pozwalał oczekiwać nowego rozwiązania z pogranicza rynku książki i technologii.

Pionierem niemieckiego rynku e-booków jest Thalia. Początkowo sprzedawała czytniki firmy Sony, potem zdecydowała się na własne rozwiązanie - czytnik Oyo, zintegrowany z eksięgarnią. Było to trafienie kulą w płot. Szary ekran i niedopracowany soft, sprawiły, że Oyo nie zdobyło serc niemieckich eczytelników. Dziś resztki powystawowe sprzedawane są po ok. 200 zł na  allegro. Warto dodać, że przez krótki czas Oyo było dostępne w Empiku. W końcu Thalia postawiła na francuski Cybook Odyssey, zintegrowany z jej eksięgarnią. Konkurent Thalii - Weltbild sprzedawał pozbawianego wifi, a co za tym idzie integracji z e-księgarnią, Trekstora, najpierw w wersji z ekranem LCD, później z epapierem. Tymczasem na niemiecki rynek e-książki spadały kolejne desanty: Amazon, Google, Kobo. Amazon w stosunkowo krótkim czasie zgarnął solidny kawałek tortu z niemieckiego rynku książki - ok. 20 %,  zgarnął . Jest to więcej niż Thalia i Weltbild razem wzięte. 

Niemiecka odpowiedź na Kindle

Skład uczestników pozwalał przypuszczać, że tematem przewodnim konferencji będą działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy. Na konferencji zaprezentowany został nowy czytnik e-booków Tolino Shine, który stanowi odpowiedź na Kindle Paperwhite i inne urządzenia z ekranami eInk oraz wbudowanym podświetleniem. 

Warto się przyjrzeć specyfikacji urządzenia:

 • waga 183 g
 • ekran eInk Pearl o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli, z obsługą dotyku opartą na podczerwieni
 • obsługiwane formaty: epub, pdf, (oba również z Adobe DRM), txt
 • wymiary: 175 x 116 x 9,7 mm
 • pamięć wewnętrzna: 4 GB (w tym ok. 2 GB dostępnej)
 • slot na karte MicroSD
 • moduł wifi 802.11b/g/n
 • system operacyjnyAndroid
 • 7 tygodni pracy na jednym cyklu baterii

Tolino Shine obecnie jest chyba najlżejszym czytnikiem e-booków z eInk i podświetleniem. Z uwagi na wykorzystanie podczerwieniu ekran jest nieco głębiej osadzony, podobnie jak w Kindle Touch.  W Tolino Shine mamy do wyboru siedem rozmiarów i pięć rodzajów czcionki. Czytnik posiada przeglądarkę internetową, możliwość dodawania zakładek, wyszukiwania, dzielenia wyrazów na sylaby. Jest też możliwość odtwarzania plików pdf w trybie tekstowym (tzw. reflow). Brakuje możliwości ustawienia marginesu, odstępów między wierszami i słownika. Oprogramowanie ma być aktualizowane, więc jest szansa, że te braki zostaną nadrobione. Podobnie jak Kindle Paperwhite, Tolino Shine nie obsługuje dźwięku.

Tolino powiększa w ten sposób poczet czytników eInk z wyższą rozdzielczością i podświetleniem, który do tej pory obejmował: Kindle Paperwhite, Kobo Glo, Cybook Odyssey HD Frontlightt, Onyx Angel Glow. Czytnik ma być dostępny w dwóch kolorach: szarym i brązowym.

Kluczową sprawą jest cena urządzenia. Dla porównania za Kindle Paperwhite w niemieckim Amazonie trzeba zapłacić 129 euro. Tymczasem koszt Tolino Shine w e-księgarni Thalia to  99 euro. Wysyłka urządzeń zaczyna się 7 marca. Po tym terminie powinny pojawić się pierwsze relacje użytkowników. Trudno stwierdzić, czy taka cena utrzyma się na stałe, na stronie Bertelsmanna jest informacja, że od 1 maja czytnik ma kosztować 119 euro. Poniżej krótki film prezentujący Tolino Shine w akcji.

Widać, że podświetlenie ma dość wyraźny błękitny odcień. Można regulować jego intensywność lub całkowicie wyłączyć. W odróżnieniu od Kindle Paperwhite, Tolino Shine ma fizyczny przycisk umożliwiający powrót do ekranu głównego.

Niemiecka odpowiedź na KindleStore i Amazon Cloud

Współpraca partnerów projektu to nie tylko urządzenie, ale również platforma Tolino, mająca w swojej ofercie 300 000 niemieckojęzycznych e-booków. Uzupełnieniem projektu jest wirtualny dysk o pojemności 25 GB dostępny w ramach usługi TelekomCloud. Użytkownik ma możliwość dostępu do zapisanych tam plików na maksymalnie 5 urządzeniach. Tolino Shine ma umożliwiać bezpłatne korzystanie z wifi w 11 000 hotspotów w Niemczech.

Dotychczas podejmowane podejmowane próby powstrzymania ekspansji Amazonu ograniczały się do podejmowania działań bardzo doraźnych i krótkofalowych, ograniczających się do wprowadzenie czytnika  zintegrowanego z e-księgarnią. Tolino wydaje się być pierwszym w Europie kompleksowym rozwiązaniem łączącym trzy elementy: sprzęt, treść i chmurę. Projekt można odczytywać jako rzuconą Amazonowi rękawicę. Wreszcie ktoś zaoferował sprzęt o porównywalnych parametrach w niższej cenie niż Amazon.

Trzeba pamiętać, że rynek niemiecki książki jest specyficzny, nie ma w nim z punktu widzenia konsumenta konkurencji cenowej. Pole do rywalizacji to szeroka oferta, wzbogacona o czytnik z integrowany z e-księgarnią. Amazon wygrywał ją bo oferował tani i dobry czytnik zintegrowany z chmurą.

Źródła:

 • allesebook.de
 • tolino.de

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz