niedziela, 28 października 2012

XVI Targi Książki w Krakowie

Tylko wrażenia...

Czując się prawdziwym Polakiem, muszę zacząć od narzekania. Impreza odbywa się w nieszczególnie urokliwej okolicy. Smętne elewacje, pstrokacizna szyldów, czerń mokrego asfaltu w zestawieniu z mokrym śniegiem nie działały kojąco na zmysły zmierzającego na książkową orgię.

Trzymając się tematyki bloga, skupię się na wątkach czytnikowo-eksiążkowych. Ebooka nie wystawimy z wiadomych względów nie wyłożymy na wystawie, stąd uwaga skupiała się na urządzeniu. Nikt z wystawców nie starał się wytłumaczyć jak działa eInk... choć zwracano uwagę na różnicę w p orównaniu z tabletami. Na stoisku Arta Techu można było zobaczyć plejadę Onyxów łącznie z najnowszym - Onyx i62HD Angel Glow z podświetlanym ekranem 768 x 1024 pikseli. Onyx - jak wiadomo bije - Kindle pod każdym, względem o ile nie jest to: stabilność, łatwość obsługi i cena. Nie przypadły mi do gustu chaotycznie rozłożone ikonki w menu. Oprogramowanie Onyxa przywodzi na myśl zupę rzymską, tu wrzucimy sportowane aplikacje otwartoźródłowe (Cool Reader, FB reader), dodamy Adobe Reader Mobile, by można było otworzyć pliki zabezpieczone DRM) i dorzucimy gadającą Iwonkę. Oprogramowanie Onyxów to dzieło wiecznie nieskończone.

Eclicto utkwiło mi w pamięci jedynie fikuśnym multimedialnym akwarium, które dostrzegłem dopiero, gdy przechodziłem drugi raz obok ich stoiska - inaczej napisałbym, że się działo dwoje ludzi z koszykiem ulotek. Publio zorganizowało akcję wymień książkę na ebooka. Virtualo też zrobiło konkurs ze znajomości swojej oferty. Trochę głupio wyglądało, jak dzieciarni zadawano pytanie, o czym jest "50 twarzy Greya". Woblink postawił na przedszkole i tablety. Empik był z kolei prawie ledwo zauważalny, wystawili po prostu parę czytników, które zalegają im na wystawie. Bezkartek.pl - o którym nie mam najlepszej opinii - postawiło dosłownie na kawę na łąwę i czytniki na wystawę. 

Targi sobotę i niedzielę to przewalająca się nieustannie masa ludzi, normalnie jak w Tesco przed świętami, lub w kolejce do kolejki na Kasprowy w wakacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz