PocketBook zapowiada czytnik z kolorowym e-papierem – PocketBook Color

Firma PocketBook po latach przerwy postanowiła spróbować przygody z e-papierem. Czy tym razem się uda?

PocketBook Color z ekranem z kolorowego e-papieru

Czy rok 2020 r. stanie się rokiem kolorowego e-papieru? Kiedy jesienią 2019 r. firmy E Ink i Wacom, zaprezentowały prototyp tabletu ekranem w technologii Print-Color e-paper z nadzieją, ale i pewną rezerwą podchodziłem do kwestii uruchomienia produkcji urządzeń w tej technologii w 2020 r. Tymczasem Hisense zapowiada smartfon z ekranem z kolorowego e-papieru.

PocketBook Color

Z producentów czytników obecnych na europejskim rynku jako pierwsza po technologię kolorowego e-papieru  sięga firma PocketBook, która zapowiada, że jej nowy czytnik PocketBook Color będzie wyposażony w ekran o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 300 ppi z kolorowego e-papieru w technologii E Ink Kaleido.

Pod taką marketingową nazwą kryje się rozwijana przez E Ink Holding technologia prezentowana wcześniej jako Print Color e-paper.

PocketBook z dumą informuje o dobiegających końca pracach nad innowacyjnym urządzeniem z sześciocalowym, kolorowym wyświetlaczem E Ink Kaleido™. Tym samym czytnik PocketBook Color będzie jednym z pierwszych dostępnych na rynku modeli z technologią e- papieru E Ink Print

PocketBook Color z ekranem E Ink Kaleido
PocketBook Color z ekranem E Ink Kaleido, źródło: materiały prasowe PocketBook

Technologia, w jakiej został wykonany ekran pozwala na wyświetlenie 4096 kolorów. Trudno spodziewać się, by pozwalała na dobre odwzorowanie zdjęć czy fotografii, ale może sprawdzić się w przypadku rysunków obrazków, komiksów czy wykresów. Nie jest znana dokładna data premiery urządzenia.

Z 16 odcieni szarości w 4096 kolorów

Czytniki w technologii E Ink Carta wyświetlają zaledwie 16 odcieni szarości. Jakie możliwości pojawią się wraz z nową technologią?

Powiedzmy sobie szczerze, że odcienie szarości nieszczególnie się nadają na książeczki literaturę dziecięcą, pełną kolorowych obrazków.

To będzie jedno z pól e-czytelniczych, które „otworzy” dla czytników kolorowy e-papier. Nowa technologia umożliwi wreszcie czytanie komiksów w kolorze.

Kolejna sprawa to literatura fachowa, naukowa i różnego rodzaju podręczniki zawierające kolorowe wykresy, tabele, schematy i grafiki. Kolorowy e-papier zdecydowanie ułatwi odbiór takich treści na czytniku.

PocketBook Color – przyszłość czy powrót do przeszłości

PocketBook Color nie będzie pierwszym podejściem firmy PocketBook do zagadnienia kolorowego e-papieru. W 2012 r. firma wypuściła na rynek PocketBook Color Lux, czytnik z ośmiocalowym ekranem w technologii E Ink Triton, która umożliwiała wyświetlanie… 4096 kolorów. Niestety były one na tyle blade i niewyraźne, że nie pomagało nawet wbudowane podświetlenie ekranu. Czytnik nie zyskał większej popularności i nie doczekał się kontynuacji.

Ręka wyciągnięta przez otwór w ścianie i trzymająca czytnik PocketBook Color
Czy PocketBook Color podbije rynek i nie podzieli losów swojego poprzednika?

Czy w przypadku PocketBook Color będzie inaczej? Wiele zależy od ceny czytnika, promocji nowej technologii i tego, z jakim odbiorem spotka się ona wśród e-czytelników.

Sporym zaskoczeniem jest zastosowanie kolorowego e-papieru w ekranach o przekątnej 6-cali. Według pierwszych zapowiedzi Print-Color e-paper był tworzony z myślą o zastosowaniu w tabletach edukacyjnych o nieco większej przekątnej ekranu. Czy w ślad za firmą PocketBook pójdą inni czołowi producenci czytników jak Kobo czy Amazon?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz