W sobotnie popołudnie wybrałem się na Targi Książki w Krakowie w poszukiwaniu e-bookowych i czytnikowych śladów na tej zdominowanej przez celulozę imprezie.
W porównaniu z poprzednimi latami targowa okolica się „cywilizuje”przez wkraczające szeroka ławą blokowiska. W tym roku na Targi wybrałem się w sobotnie południe. Zaskoczyło mnie stosunkowo mała liczba ludzi w autobusie i brak większej kolejki na teren targów. W środku szybko zrobił się tłok, a targowe alejki przecięły kolejki oczekujących na autograf autora.
Po wejściu na Targi odszukałem miejsce akcji „Książka za książkę”. Jej organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Gazeta Wyborcza oraz należąca do Agory e-księgarnia publio.pl. Za każdą oddaną książkę można otrzymać kupon rabatowy na ofertę biorących udział w akcji uczestników targów.
Dodatkowo za pięć oddanych książek papierowych na stoisku Publio otrzymałem kupon z kodem umożliwiającym pobranie jednego z dziesięciu dostępnych w promocji e-booków.
Drugim bonusem była kupon uprawniający do udziału w konkursie, w którym główną nagrodą był PocketBook Touch Lux 4 w kolorze szmaragdowym. Należało udzielić odpowiedzi na pytanie: „Wyobraź sobie miejsce, w którym niemożna czytać książek papierowych, tylko w formie elektronicznej. Co to za miejsce?”.
Teraz zauważyłem, że były rozbieżności między danymi na karcie konkursowej a regulaminem konkursu na stronie publio.plW jednym miejscu wypowiedź miała limit 500 słów, a w drugim – 100.
Następny przystanek to stoisko PocketBooka (D43). Można tu było zobaczyć i kupić wszystkie dotykowe czytniki tej marki dostępne w sprzedaży, zaopatrzyć się w etui, zasięgnąć porady. Byłem świadkiem jak obsługa stoiska pomogła użytkownikowi w przywróceniu do życia, czytnika, który zawiesił się podczas aktualizacji.
Na stoisku można było zobaczyćPocketBook InkPad X z ekranem 10,3 cala w technologi Mobius, w której szkło w konstrukcji ekranu zastąpiono tworzywem sztucznym. Dzięki temu jest on bardziej odporny na wstrząsy czy uderzenia. Oficjalna premiera czytnika i rozpoczęcie wysyłki ma nastąpić w pierwszej połowie listopada.
PocketBook InkPad X mimo większych rozmiarów sprawiał wrażenie stosunkowo lekkiego. W odróżnieniu od PocketBook InkPad 3, dolna część obudowy jest bardziej kanciasta. Tył PocketBook InkPad X pokryty jest rowkowanym gumowym tworzywem, co sprawia, że urządzenie pewniej trzyma się dłoni.
Wokół stoiska krążył niezmordowanie PocketBookowy miś króliczek.
Dowiedziałem się, że firma pracuje nad nową aktualizacją PocketBook Touch HD 3. Z ekranu startowego zniknie „dolny uchwyt”, którego dotknięcie rozwijało menu z szesnastoma skrótami do aplikacji lub funkcji czytnika.
Nowy interfejs ma być bardziej intuicyjny i zbliżony do tego, co znamy z urządzeń mobilnych, a przy tym daje użytkownikowi możliwość wyboru skrótów, które pojawią się na ekranie startowym.
Po sąsiedzku było stoisko InkBOOKa, na którym można było zobaczyć wszystkie aktualnie będące w sprzedaży czytniki tej marki z podświetleniem ekranu, czyli: InkBOOK Prime HD, InkBOOK LUMOS oraz InkBOOK Explore.
Moją uwag zwróciła informacja o planowanej premierze aplikacji Publio.pl na czytniki InkBOOOK, która ma nastąpić w listopadzie. Co ciekawe, plakat błędnie sugerował, że InkBOOK będzie wyświetlał, treści w kolorze.
Na stoisku InkBOOKa można było obejrzeć dostępne czytniki, kupić je i poczęstować się krówką. W ramach akcji promocyjnej odwiedzający targi mogli otrzymać torbę z logiem InkBOOKa. W tym celu należało wziąć specjalny szablon z wyobrażeniem czytnika, wyciąć z niego ekran, nałożyć pozostałą ramką na książkę, zrobić zdjęcie i udostępnić na Facebooku.
Pod względem lat ubiegłych w kwestii promocji e-czytelnictwa nic w zasadzie nie zmieniło się na lepsze. Nie zauważyłem ani śladu bytności Woblinka, należącego do Wydawnictwa Otwartego, które wchodzi w skład w Grupy Wydawniczej Znak. Na targach też zabrakło reprezentacji takich cyfrowych e-księgarń jak Legimi, Nexto czy Virtualo.
Ciągle widać brak pomysłu na promocję e-czytelnictwa. Cieszy natomiast obecność dwóch bijących się status „pierwszego po Kindle” marek czytników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz