W3C wchłania IDPF. Nowe czasy dla formatu epub?

IDPF - Internet Digital Publishing Forum to międzynarodowa organizacja, która odpowiada między innymi za wyznaczenie i rozwój formatu otwartego formatu epub, stanowiącego podstawę publikacji elektronicznych. Z dniem 30 stycznia 2017 r. organizacja IDPF połączyła się z W3C z organizacją wyznaczającą standardy tworzenia stron internetowych.

Widok pliku epub w Calibre Editor z serwisu wolnelektury.pl

Na dobrą sprawę standard EPUB opiera się o standardy służące do tworzenia stron internetowych. Jeśli zmienicie rozszerzenie epub na zip, rozpakujecie plik, to znajdziecie w nim plik mimetype określający format oraz dwa foldery: meta-inf i ops. W pierwszym znajdziecie plik z metadanymi, w drugim zawartość zawartość e-booka: pliki html z treścią, pli css określąjący wygląd e-booka, obrazki itd. Słowem to, co z czego składają się te najprostsze strony internetowe.

Na wieść wchłonięciu IDPF przez W3C pojawiły się wizje e-publikacji wykorzystujących technologie webowe, animacje, wideo i inne cuda... ale na dobrą sprawę próby zmultimediowania e-booka zakończyły się fiaskiem. Przeładowanie e-booka mediami, właściwie wypaczało istotę książki, wprowadzając czynnik rozpraszający uwagę. Największą przewagą czytników e-booków nad innymi urządzeniami, na których możemy czytać cyfrowe publikacje, jest ich ograniczone zastosowanie. Poza czytaniem właściwie do niczego innego czytnik się nie nadaje. Właśnie przez tą swą ułomność i ograniczoność, ogranicza ryzyko rozpraszania uwagi, przez co jest najlepszy w tym do czego został stworzony.

Wydaje mi się, że fakt dalszego rozwijania standardu EPUB pod skrzydłami W3C może wyjść temu standardowi na dobre, przez wykorzystanie doświadczenia konsorcjum z rozwoju standardów sieciowych. Standardy to jedno, a ich wdrażanie przez wydawców e-booków i aplikacji to drugie.  Najbliższy szczyt grupy EPUB, którego program znajdziecie tutaj odbędzie się w dniach 9-10 marca 2017 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz